02 Ekim 2015

Balmain'in Farklı Kadınları

YAZI: SUZY MENKES

15-10/02/balmain-kendall-jenner.jpg

Kendall Jenner

Fotoğraf Indigital

Balmain, defilesini InterContinental Paris LeGrand'in yaldızlı balo salonunda verirken, dışarıdaki kalabalık her gelen ünlüyle beraber çığlıklar atıyor, özellikle de Kardashian çetesinden turuncular içinde Kris Jenner çok ilgi topluyor. Bu sırada Balmain'in kreatif direktörü Olivier Rousteing, "30 yaşında olmak bana ilham verdi," diyor. 

Kris Jenner, kızı Kendall'ı podyumda izlemek için gelmişti. Kendall, podyumda iki tipik Balmain kıyafetini taşıyor: Biri küçük bir göğüs dekoltesi olan, etek kısmında çapraz kesikler bulunan beyaz bir elbise, diğeri ise paslı kahverengi tonlarında vücuda yapışan bir tulum.  

15-10/02/suzy-menkes-balmain-spring-summer-kendall-jenner.jpg

Fotoğraf: Indigital

Rousteing Balmain'le tam 4 yıldır çalışıyor ve bir konuyu özellikle çok önemsiyor: Podyumda farklılıkları savunmak. Hem kıyafetlerin hem de onları giyen insanların farklılıklarını... Tasarımcı H&M için kapsül bir koleksiyon hazırlamanın ona savunduğu değerler açısından güven verdiğini söylüyor.   

"Bu yüzden kendime meydan okudum, koleksiyonuma değişkenlik ve hafiflik katmaya çalıştım," diyor. 

Rousteing bu açıdan kendi beklentilerini karşıladı. Balmain'in tarzına uygun şekilde hâlâ bordo, fileli, çapraz kesimli seksi kıyafetler içinde Amazon kadınlarına benzeyen mankenler görebiliyorduk ama bu sefer bir yumuşaklık da söz konusuydu. Hatta hafif deriden yapılma pantolonlarda sallanan fırfırlar bile vardı.  

Yer yer açık turuncu ve hardal sarısına dönüşen koyu turuncu tonları ve zengin maviler Afrika'yı hatırlatıyor.  

15-10/02/balmain-ilkbahar-yaz-2016-paris-moda-haftasi_mon0264.jpg

Fotoğraf: Indigital

Balmain, kibar Parisli geçmişini tamamıyla omuzlarından silkmiş gibi görünüyor. Ancak vizyonunun genişliği ve  yoğun el işçiliğinin avantajı çerçevesinde, Rousteing'in kadınlara söylemek istediği ve kadınlar "hakkında" söylemek istediği çok şey var.   

Balmain 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , BALMAİN , KENDALL JENNER , KRİS JENNER