20 Ağustos 2015

'Bakış Açınızı Değiştirin'

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Moda sahnesinin oyuncuları artık eşit. Kadınlar, erkekler, eşcinseller ve trans bireyler. Dünyada cinsiyetçiliğin sınırları daralırken, değişimin olumlu etkileri moda dünyasına da yansıyor. Günümüzün en güzel tanışma örneği Vanity Fair dergisinin Temmuz sayısına "Call Me Caitlyn" başlığıyla kapak olan Caitlyn Jenner. Açık yüreklilikle trans bireylikten bahseden Caitlyn, bir erkeğin kadına dönüşme yolculuğunu o kadar gerçek bir dille anlatmış ki, kulak vermemek elde değil.

15-08/18/other_-stories.jpg

& Other Stories Vanity Fair'den bir adım ileri giderek trans modellere içtenlikle "Hoşgeldiniz" diyor. Yeni kapsül koleksiyonun tanıtımında boşrolü trans modellere veren & Other Stories'in kreatif direktörü Sara Hildén Bengtson, renkli ve yüksek bir sesle tek bir mesaj veriyor: "Bakış açınızı değiştirin!"

15-08/18/and_0ther_stories.jpg

Modellerin dışında, kreatif ekip de trans bireylerden oluşuyor. Fotoğrafçı Amos Mac, moda editörü Love Bailey ve makyaj sanatçısı Nina Poon. Kampanya sadece fotoğraflardan ibaret değil. Yönetmen Ninja Thyberg "The Gaze" isimli bir kısa film de çekmiş. Kampanyada yer alan trans birey modellerden biri Hari Nef. O modayı bir kimlik bulma aracı olarak tanımlıyor. Hari, içindeki farklı kadınları moda sayesinde keşfetmiş. & Other Stories'in yeni kapsül koleksiyonu da keşfetmeye yönelik. Hem oyun seviyor, hem kural bozan, hem dinamik hem durağan.

The Gaze

ETİKETLER: & OTHER STORİES , H&M , TRANS MODEL , TRANS BİREY , THE GAZE