19 Şubat 2020

Anya Hindmarch: Ben Plastik Bir Çanta Değilim!

YAZI: ZEYNEP GÜR

anya,hindmarch

Anya Hindmarch'ın 2007'de reklam ajansı Antidote ile başlattığı sosyal değişim hareketi 'Ben Plastik Torba Değilim', sadece dünya çapında bir üne kavuşmakla kalmadı, aynı zamanda plastik kullanımının azalmasında önemli bir rol oynadı. Tek kullanımlık plastik torbaların açtığı çevresel sorunlara yanıt olan ve insanlara günlük eylemlerini değiştirmeleri çağrısında bulunan 'Ben Plastik Torba Değilim' kampanyası, kısa bir süre içinde tüketici alışkanlıklarına iyimser bir bakış açısı sundu.

İngiliz Perakende Şirketler Birliği, 2006 yılında yalnızca İngiltere'nin 10,6 milyar plastik torba kullandığını ve bu rakamın 2010 yılında 6,1 milyar seviyesine düştüğünü söyledi ki 'Ben Plastik Torba Değilim' kampanyasının rolü burada kanıksanamayacak derecede. İngiltere'nin ikinci büyük süpermarketi Sainsbury's, kampanyayı izleyen 2 yıl içinde plastik çanta kullanımlarının %58 oranında azaldığını söyledi, 2008 yılında 2009 yılına oranla 312 milyon daha az torba vererek iki yılda 13 bin 200 ton tasarruf sağladı. 

'Ben Plastik Torba Değilim' kampanyasının arkasındaki yaratıcı zeka Anya Hindmarch'ın bu konuyla ilgili düşünceleri ise şu yönde: “'Ben Plastik Torba Değilim!' projesinin temellerini 2007 yılında atmaya başladığımızdan beri bu cümleyi asla kafamdan çıkaramaz oldum. Tek kullanımlık plastik sorunu henüz sona ermemiş olsa da, bu misyonun 'farkındalık' seviyesini bir hayli arttırdığını söylemek mümkün."  

Anya Hindmarch'ın bu hassas felsefeden yola çıkarak imza attığı 'I Am A Plastic Bag' koleksiyonunun perde arkasında iki yıllık kapsamlı bir test ve araştırma süreci bulunuyor. Plastik şişelerden oluşturulan bir iplikle dokunan tote çantalar, 'I Am A Plastic Bag' koleksiyonunun duyarlı ve hassas temsilcilerine dönüşüyor. Üstelik Üç gün boyunca Londra'daki mağazalarının kapılarını kapayıp vitrinlerini daha önceden kullanılmış 90 bine yakın plastik şişeyle donatan Anya Hindmarch, sürdürülebilir bir koleksiyona imza atmakla kalmayıp aynı zamanda ekolojik dengeyi koruyup bu duruma karşı harekete geçme çağrısında bulundu. 

ETİKETLER: ANYA HİNDMARCH