08 Eylül 2014

Akışkan Işık

YAZI: SUZY MENKES

Chaumet’in  Etiyopya opali kullanılan bir mücevher seti. Bu set de dahil 12 adet mücevher seti Paris’teki Bienal’de sunulacak. 

Fotoğraf: Chaumet.

 

Ortanca, Chaumet markasının sembolü olarak markanın sanat yönetmeni Claire Deve-Rakoff tarafından tasarlandı.  Fransızların “horstensia” olarak adlandırdıkları bu çiçeğin sembolünü, Claire Deve-Rakoff , Place Vendome mücevhercisi için hazırladığı ilk koleksiyonunda gösterime sundu.

Çok fazla su isteyen bir çiçek ve suya dikkat çeken bir odak noktasını birleştirmek mantıklı bir hareket, ve bu tam da Paris Bienali için hazırlanan 12 set mücevherin teması. 

Koleksiyonu iki kelimeyle “şiirsel modernizm” olarak tanımlayabilirim. Mücevherlerin dalgalı yapıları, mavi, yeşil ve buzlu beyaz renkler, gök zümrütlerin, opallerin ve tabii ki elmasların kullanılması gibi birçok şey bize suyu hatırlatıyor.

 

 

Neceftaşı ve kuyrukluyıldız yağmuru oluşturan elmaslarla dizili kolye.

Fotoğraf: Chaumet.

 

Chaumet, koleksiyonu “Lumieres d’Eau” olarak adlandırdı. En iyi tercümesi “Suyun üzerindeki ışık” olabilir. Tasarımcı ayrıca Gaston Bachelard’ın 1958’de yayınlanan  ünlü kitabı “The Poetics of Space”den de bir alıntı paylaşmış: “Su, yeryüzündeki başaşağı gökyüzüdür. Yıldızlar, orada yeni bir hayata başlarlar.” 

Bu sözü mücevhere uyarladığımızda akan, donan, çağlayan su etkisi kendisini platin ve beyaz altından,  neceftaşı ve elmas bezeli kolyede gösteriyor. Mücevherin o buzlu görüntüsü, donmuş suyu andırıyor.

Mavi ve sarı safirlerin tonlarında kademeli bir geçiş yaratılmış mücevherler, ayın su üzerindeki yansımasını hatırlatıyor.  Dalgalı görüntüleri ve yuvarlak bombeli şekilleriyle opaller, aurora borealis ışıklarına benziyor.

Renklerin ton geçişleri ve değerli taşların yaratıcı kullanımları Chaumet’in yeni tasarımcısının güçlü hayalgücünü yansıtıyor. 

11-21 Eylül tarihleri arasında Paris’te “Biennale des Antiquaires”te sergilenecek. 

 

Ayın, su üzerindeki yansımasını simgeleyen mücevher takımı.

Fotoğraf:Chaumet.

 

Çeviren: Kardelen Berfin Kobyaoğlu.

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , CHAUMET