03 Ağustos 2020

26 Vogue, Umut Sayısı’nda İlk Defa Bir Araya Geliyor

YAZI: VOGUE

20-08/01/turkey-1596307054.jpgFotoğraf: Osman Özel

Yeni on yılın şafağı olan 2020 yılı, birçoğumuzun büyük bir sıkıntı karşısında güçsüz hissetmesine neden oldu. Dünya çapında 650 binden fazla insanın ölümüne neden olan ve 10 milyonlarca işi riske atan Covid-19 küresel pandemisinden tutun polis şiddetine, sistemik ırkçılığa karşı mücadeleden iklim buhranının gezegenimizin en savunmasız ekosistemleri ve toplulukları üzerindeki gittikçe büyüyen etkisine… Bu zor zamanlarda birbirimizden güç almalıyız; herkes için daha adil, daha kapsayıcı ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmaya dair ortak gaye için güçlerimizi birleştirmeliyiz.

“Şu an hepimiz umuda hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz” diyor Vogue’un genel yayın yönetmeni ve Condé Nast’ın sanat yönetmeni ve küresel içerik danışmanı Anna Wintour. “Bu çalkantılı zamanlarda Vogue tüm global edisyonlarını bu iyimser, insancıl ve ileriye bakan tema etrafında toplama kararı aldı. Kriz anında umudu bulmak zor olabilir, fakat bunu yapabilmek her zaman olduğundan daha mühim görünüyor. Umut, paylaştığımız insanlığın bir parçası, keyif ve esin kaynağı. Umut, daha parlak bir gelecek için odaklanmamızı sağlıyor.”

Vogue’un 19 dilde yayımlanan ve ağustos ile eylül ayları boyunca bulabileceğiniz 26 küresel Umut sayısı, derginin dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca okuyucusunu geleceğe dair pozitif bir vizyon çevresinde bir araya getirmeyi hedefliyor. Ünlülerin, tasarımcıların, modellerin ve aktivistlerin umut mesajlarının; merak uyandırıcı modanın ve çeşitlilik ile kapsayıcılığın yanı sıra iklim krizi, LGBTQ+ hakları ve daha fazlası hakkında aydınlatıcı yazıların yer aldığı her bir Vogue sayısı, bugünün en büyük meselelerini fotoğrafın, sanatkarlığın ve haberciliğin gücüne tanıklık edecek eşsiz birer mercekle ele alıyor.

Her edisyonda, bizzat Vogue’un genel yayın yönetmenleri tarafından seçilmiş resimlerle küresel bir Umut portfolyosu bulacaksınız. Vogue Britanya’da yer alan ve bahçesinde tur atarak NHS (Ulusal Sağlık Hizmeti) hayır kurumları için 32 milyon sterlin toplayan yüz yaşındaki Yüzbaşı Tom’dan Vogue Almanya’nın ağırladığı, enfeksiyonoloji ve virüs bilimi alanlarında dünyanın en öncü bilim insanlarından profesör doktor Marylyn Addo’nun portresine; Vogue İtalya’da Massimo Vitali’nin karanlığı yerle bir eden bir ışık demetinin fotoğrafından Vogue Çin’de Circle (Daire) adlı eseriyle kadim Çin tarihine saygı duruşunda bulunan Wang Yong’un eserlerine bu son derece çeşitli, dokunaklı ve kuvvetli içerikler, dünyanın dört bir yanında hakiki ve uzun ömürlü değişim için çaba sarf eden ilham verici insanlardan birkaçını anlatıyor.

Son birkaç aydan öğrendiğimiz bir şey varsa o da umudun aslında her yerde olduğu... Doktorlardan, hemşirelerden, hasta bakıcılardan ve bizi Covid-19’a karşı korumak için durmak bilmeden çalışan temel hizmet görevlilerinden; sistemik ırkçılığa ve polis şiddetine karşı mücadelede milyonları bir araya getiren aktivistlerden; savaş, zulüm ve doğal afetler sebebiyle yurtlarından kaçmak zorunda bırakılan 80 milyon sığınmacıya yardım eden hayır kurumlarından, iklim değişikliği konusunda farkındalığı artıran bilim insanlarına ve aktivistlere —dünyamız herkes için daha parlak, daha iyi bir gelecek inşa etmek için usanmadan çalışan çok sayıda ilham verici insana ev sahipliği yapıyor.

2020, daha önce hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde tüm dünyayı bir araya getirdi. Hakiki değişim ancak güçlerimizi birleştirerek ve işbirliği yaparak gerçekleşebilir ve Vogue da birlikten yana.

ETİKETLER: #VOGUEHOPE