09 Ekim 2021

Uzakların İlhamı

Amal Azhari,Punto

Uluslararası lüks giyim markası Punto, çılgın tasarımlarıyla tanınan Lübnanlı ünlü tasarımcı Amal Azhari ile sürpriz bir işbirliğine imza attı. Moda sektörünün iki önemli ismi The Silk Road adlı koleksiyon için bir araya geldi. Kaftanlara desen çizerek moda kariyerine başlayan Amal Azhari, Punto için hazırladığı koleksiyonda ilhamını büyülü şehir Beyrut’dan alıyor. The Silk Road adını verdiği koleksiyonunda ise Punto, Azhari’nin hayallerini, onun fikirlerine bir tutam İstanbul ekleyerek gerçekleştiriyor. Azhari’nin tasarımları biraz nostalji, biraz Beatles’ın psikedelik bilgeliği ve biraz da aşk üzerine acı-tatlı düşünceleri içeriyor. Ünlü tasarımcı kıyafetleri “Başı boş kelimeler karalamalara dönüşür, bozkır deve dikeni ve kuzey sahili mercanları gibi giysilere yapışır.” sözleriyle şairane bir şekilde tanımlıyor.

Amal Azhari,Punto

Koleksiyonda kabanlar, kaftanlar, pelerinler, baskılı ipek tül tulumlar, deri kalem etekler, büyük beden ceketlerin yanında kürk kemer ve şapka gibi aksesuarlar bulunuyor. The Silk Road koleksiyonundaki özel parçalar en iyi kalite kaşmir, deri ve kürklerle tasarlandı. İçinde bulunduğumuz kaotik zamanlar gibi tüm malzemeler birbirine karışmış gibi görünse de kıyafetlerde sakin bir uyum göze çarpıyor.

Amal Azhari,Punto

Tilki, samur, vizon, Moğol kaşmiri, Nappa deri, piton, ipek brokar, cesur renkler ve çılgın grafikler koleksiyonun adeta imzası. Tuhaf çiçeklere dönüşen Tibet pullarıyla, tüylerle ya da kürk yapraklarıyla süslenen parçalar meşhur Punto dikişiyle bir sanat eseri haline geliyor. Punto’ya ait bu el dikişinin sırrını sadece markanın ustaları biliyor.

Koleksiyon için markanın Nişantaşı’ndaki mağazasında düzenlenen özel davete Ayşe Kucuroğlu, Ruken Mızraklı, Emine Gülçelik, Beyhan Benardete, Meltem Demir, Sibel Kerimoğlu, Mert Aslan, Özlem Avcıoğlu, İdil Lüleci, Jülide Önengüt gibi iş, sanat, cemiyet ve moda dünyasından ünlü simalar katıldı. Davette ayrıca, tasarımcı Amal Azhari’nin özel davetlisi olarak Orta Doğu’nun ünlü sanatçısı Maya Diap yer aldı.

ETİKETLER: AMAL AZHARİ , PUNTO , İSTANBUL , KOLEKSİYON