13 Nisan 2022

Retro Dokunuş

YAZI: HAZAL BAYAT

Marka mirasını eşsiz bakışlar ve dokunuşlarla zenginleştiren Weekend Max Mara, Signature koleksiyonunu bu yıl Gabriella Karefa-Johnson’a emanet ediyor. Üstlendiği görevi 40’lar, 50’ler, 60’lar ve 70’leri anımsayarak tamamlayan New York’lu moda editörünün ilhamıysa ailesinin gardırobu.

max mara

Bundan yaklaşık 40 sene önce Max Mara kadınının kişisel zamanlarında da kendinden emin hissetmesini sağlama hedefiyle kurulan Weekend Max Mara, geçmişte Micol Sabbadini’den Richard Saja’ya; Ritsue Mishima’dan Gabriella Pescucci’ye birçok yaratıcı ismin dokunduğu Signature isimli koleksiyonunu bu yıl New York menşeli stylist ve editör Gabriella Karefa-Johnson’a emanet ediyor. 2022 İlkbahar/Yaz sezonu için tasarlanan Family Affair, adından da anlaşılabileceği üzere tasarımcının ailesinden ilham alıyor. Çocukluğunda ailesinin giydiği kıyafetlere hayranlıkla baktığını ve ailesinin sınırsız bir ilham kaynağı olduğunu söyleyen Karefa-Johnson, onların neşeli ama zarif stillerinin yalnızca bu koleksiyon için değil, kariyerinin her adımında etkili olduğunu ekliyor: “Sıklıkla söylediğim gibi, moda benim genetik mirasım.”

Karefa-Johnson’ın bu mirası Weekend Max Mara’nın mirasıyla harmanlayarak oluşturduğu Family Affair, kendi deyişiyle “ruhun özgünlüğü ve bu özgünlüğün stilimize nasıl yansıdığı” ile ilgili. Family Affair ilhamların peşinde geçmişe gidiyor; özellikle de 40’lar ve 50’lerden dokunuşların olduğu 70’lere… Tasarımcının çocukluğundan aklında kalan canlı baskılar, aksesuarlarla güçlenen siluetler ve baskın renk çeşitliliği zarafetin eğlenceyle birleşmesini sağlıyor; böylece ortaya oldukça özgün bir stili temsil ederken dünyanın dört bir yanındaki kadınları tek bir duyguda; neşe hissinde buluşturabilen tasarımlar çıkıyor.

 max mara

Ailesinin zevkine duyduğu hayranlığı mesleğe dönüştüren Karefa-Johnson, ailesinin adını verdiği koleksiyonun retro hissini baskıları merkeze alarak güçlendiriyor. İlham aldığı tarihlerin eğlencesini ve uyum içindeki karmaşasını modern zamana uyarlıyor; elbiselerin öne çıktığı koleksiyondaki parçaları çeşit çeşit aksesuarla eşleştirerek yazı yansıtıyor. Eteklerden büstiyerlere, yıkanmış denim şapkalardan ikonik Pasticcino çanta ve takunyalara uzanan koleksiyonun Krefa-Johnson’ın artistik dehası ve Gigi Hadid’in katkılarıyla yaratılan kampanyası ise sezonun pozitif enerjisini yükseltme konusunda iddialı.

Eşsiz dokunuşları bünyesine katan markanın mirası böylece her geçen yıl kuvvetlenmeye devam ediyor. Karefa-Johnson’ın Family Affair’i, Weekend Max Mara kadınının enerjik, neşeli ve retro bir sezon geçirmesi için özgünlüğün sınırlarını zorluyor. Dünyanın uzak bir köşesindeki bir ailenin paylaştığı neşe, moda sayesinde dünyanın diğer bir köşesine ulaşıveriyor.

 

max mara

ETİKETLER: MAX MARA , GABRİELLA KAREFA-JOHNSON