28 Aralık 2021

Akdeniz'in Renkleri

YAZI: HAZAL BAYAT

max mara

Napoli açıklarındaki gözde ada Ischia, bu defa Max Mara’nın 2022 Resort koleksiyonuna ilham oluyor. Yazar Truman Capote’nin Yerel Renkler isimli eserinde hayranlığını gizlemeden bahsettiği adanın zarif ziyaretçileri, koleksiyonun yönetmen Ginevra Elkann tarafından çekilen tanıtım filminin de başrolünde.

İtalya’da, Napoli açıklarında gizlenen Ischia adası, yazar Truman Capote’nin Yerel Renkler isimli kitabında hayranlığını gizlemeden bahsettiği, yönetmen Ginevra Elkann’ın ise “Bazı yönlerden hâlâ vahşi ve çarpıcı” olarak tanımladığı bir Akdeniz sığınağı. Burası aynı zamanda Max Mara’nın 2022 Resort koleksiyonunun ilham kaynağı. 1950’lerden bu yana yüksek modayı seyahat arkadaşı edinen kadınların zarif stili, modaevinin koleksiyonuyla bugünün kadınının modern duruşuna adapte oluyor.

Koleksiyonun tanıtım filminin yönetmenliğini üstlenen Elkann, filmde adayı yoğun şehir hayatından kaçanların sığınağı olarak resmediyor. “Senaryonun odağında arkadaşlarıyla bir hafta sonu geçirmek için muhteşem bir yer olan Ischia’yı ziyaret eden çalışan kadınlar fikri var” diyen yönetmen, başrole Capote’nin Yerel Renkler’de “kuğular” olarak isimlendirdiği stil sahibi ve zarif kadınların bugünkü çok yönlü, sportif, her şeyi aynı anda hak eden ve kazanan modern versiyonunu konumlandırıyor. Elkann’ın kendisi de aslında o kuğulardan birinin, sanat koleksiyoneri Marella Agnelli’nin torunu. Aklının bir köşesinde yönetmenlik hayaliyle uzun yıllar yapımcılık yapan Elkann, cesaretini toplayarak ilk uzun metrajlı filmi Magari’yi 2019 yılında yayımlayan genç bir yönetmen. Max Mara 2022 Resort koleksiyonu için hazırladığı film, bir modaeviyle ilk işbirliği. “Yeni türler keşfetmek ve farklı dünyaların nasıl anlatılabileceğini kavramak bence çok heyecan verici” diyen yönetmen için bir koleksiyonun hikayesini dünyanın dört bir yanına yaymak hiçbir zaman unutmayacağı çok özel bir deneyim.

max mara

Koleksiyonun tüm renkli tasarımlarının, özellikle Ischia’nın çevresini saran sardunyaları hatırlatan pembe parçaların kendisini çok mutlu ettiğini söylüyor Elkann. “İtalyan modası bana çok fazla ilham veriyor. Kusursuz işçilik ve harika zanaatkarlar tarafından desteklenen bir araştırma, kalite ve yaratıcılık var. Bu anlamda çok özel bir ülkeyiz” diyor ve Max Mara 2022 Resort tanıtım filmini,
İtalyan modasından aldığı ilhamla sinemaya duyduğu tutkuyu birleştirerek inşa ettiğini ekliyor. Yönetmenin filmiyle tanıtılan, 1950’lerden bu yana Akdeniz kıyılarında dinlenen kadınların zarif stilini spor bir dokunuşla bugünün kadınına uyarlayan koleksiyon böylece sanatın, tarihin ve zanaatkarlığın harmanı olarak modern bir seyahat gardırobuna dönüşüyor.

 

ETİKETLER: MAX MARA , 2022 RESORT