08 Nisan 2021

TikTok'ın Sevilen Güzellik, Fitness ve Wellness Fenomenlerini

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Yoksa siz hâlâ TikTok’çulaştıramadıklarımızdan mısınız? 2021'de hız kazanmak, dijital çağa ayak uydurmak ve ufkunu genişletmek isteyenler, uçsuz bucaksız TikTok evreninden seçtiğimiz, hayranları gün geçtikçe artan bu güzellik, fitness ve wellness fenomenlerini takibe alın.

Charlidamelio

@Charlidamelio / 104 milyon

Geçtiğimiz yılın Mart ayında, 16’ncı doğum gününden aylar önce TikTok’un en popüler fenomeni oldu. Birçoğunuz Charli D’Amelio’nun adını duymuşsunuzdur. Zira takipçi sayısı an itibariyle 104 milyonu aşmış durumda. Karşılaştırmak gerekirse, bu rakam Rihanna’nın Instagram takipçilerinden yaklaşık 10 milyon daha fazla. Neşeli dans videolarıyla ünlü fitness fenomeninin popülerliği üstün yeteneklerinden değil; aksine, ulaşılabilir ve taklit edilebilir figürlerinden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz aylarda The Wired dergisine verdiği röportajda, TikTok dansını en verimli yapan unsurun “yüz mimikleri” olduğunu söyleyen D’Amelio’nun 2019 - 2020 yılları arasında yaptığı marka işbirliklerinden yaklaşık 4 milyon dolar ciro elde ederek dünyanın en çok kazanan TikTok’çuları listesinde ikinci sıraya yerleştiğini de bildirelim.

Charlidamelio

@addisonre / 74 milyon

Kazandığı 7 milyon dolarla geçtiğimiz yıl Forbes dergisinin “en çok kazanan TikTok fenomeni” ilan ettiği Addison Rae, sosyal medya platformundan beyaz perdeye geçiş yapan ilk TikTok yıldızı. Bugünlerde bir 90’lar klasiği olan She’s All That adlı yapımın yeni sürümünde başrol oynamaya hazırlanan fenomen, TikTok’ta dans videolarıyla olduğu kadar doğal güzelliği, belirgin çilleri, uzun kirpikleri ve sade bakım ritüeliyle de ünlü. Üstelik bir güzellik markası da var. Aydınlatıcı pudra, kaş kalemi, dudak yağı, maskara, allık ve far paletlerinden oluşan temiz cilt bakımı markası Item Beauty’nin kurucusu, markanın Chief Innovation Officer unvanını da üstlenmiş durumda. Takipçilerine özgüven aşılayan, onları doğallığa sevk eden pozitif mesajlarıyla hayran kitlesini gün geçtikçe genişleten Rae’nin Z jenerasyonunun gayriresmi temsilcisi olduğunu söylemek mümkün.

Charlidamelio

@stephgrassodietitian / 1.7 milyon 

Steph Grasso, TikTok’un en popüler klinik diyetisyen ve beslenme uzmanlarından. Sağlıklı besinlerden egzersiz rutinlerine; market alışverişlerinden vitaminlerin faydalarına ve hatta anksiyete kontrolüne, çeşitli sağlık ve wellness konularında hap bilgiler sunan doktor, 1.7 milyon takipçiye sahip. Alametifarikası ise neşeli müzikler eşliğinde sağlıklı yaşamı basite indirgemeyi, doğru beslenmeyi alışkanlık hâline getirmeyi hedefleyen, TikTok’ta milyonlarca kez tıklanan atıştırmalık tarifleri. Yemekle daha olumlu bir ilişki kurmamızı sağlayan fenomenin Instagram’da da 35 bin takipçisi bulunuyor.

Charlidamelio

@demibagby / 13.9 milyon 

Fitness tutkunları mutlaka cross-fit sporcusu Demi Bagby ile tanışmalı. Sörften kaykaya uzanan türlü spor dallarında usta influencer, San Diego’nun renkli sokaklarında ve kumsallarında yaptığı atletik egzersizlerle izlenme rekorları kırıyor. 20 yaşındaki fenomenin hayat hikayesi de videoları kadar ilham verici. 2014 yılında amigo takımı antrenmanları sırasında geçirdiği kazadan ötürü omurgasını sakatlayan ve hayatının geri kalanını tekerlekli sandalyede geçireceği söylenen sporcu, büyük bir azim ve inançla hem cross-fit hem de jimnastik yaparak kendini iyileştirmeyi başarmış. Daimi hedefi, bu zorlu deneyimden çıkardığı hayat derslerini herkesle paylaşmak. “Aktif ve sağlıklı olmanın olumlu etkilerini, yüksek potansiyelimizi ve neler başarabileceğimizi tüm dünyayla paylaşmak istiyorum” diyor Bagby ve ekliyor: “Kendinizin en iyi versiyonu olun. Aklınıza koyduğunuz her şeyi gerçekleştirme gücüne sahipsiniz. Limit yok. İmkansız denen şeyin sınırlarını zorlamaktan korkmayın.”

Charlidamelio

@bondenavant / 835.2K

Porselen gibi pürüzsüz cildinin yanı sıra hacimli ve uzun saçlarıyla da tanınan Amy Chang’in sosyal medya macerası yoğun akne ve saç dökülme problemleriyle savaştığı 20’li yaşlarda başlamış. O dönemde dermatologlar, estetisyenler ve cilt bakım markalarının kurucularıyla bire bir görüşmelerinden çıkardığı dersleri bir blogda yazan influencer, bugünlerde etkili ürünlerden pratik makyaj tüyolarına ve güçlü saç bakımı içeriklerine tüm birikimini TikTok platformuna aktarıyor. Örneğin; kafein, melatonin, çörek otu yağı, kırmızı yonca ve çinko piriton, saç dökülmesini engelleyen içerik önerileri arasında. Gua Sha, yüz yogası ve cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini adım adım açıklayan öğretici videoları bir yana, Chang’in botoks türü estetik uygulamalara alternatif ürün önerileri ve sağlıkla parlayan bir cilt elde etmek için tavsiye ettiği özel besinler de var.

Charlidamelio

@drjuliesmith / 2.5 milyon

İngiliz psikolog Dr. Julie Smith, ruhsal ve zihinsel sorunlarımıza çözümler sunan bir wellness platformuna sahip. Depresyon, yalnızlık ve stres odaklı videolar, tecrübeli doktorun özellikle pandemi döneminde sıkça yer verdiği içeriklerden. Zihin sağlığı, meditasyon, özeleştiri ve kıskançlık gibi çeşitli konularda takipçilerini rahatlatan öğretici tavsiyelerde bulunan doktorun anksiyete için sunduğu sıra dışı çözümlerden biri, buz terapisi. Buz parçacıklarını önce avucunuzda tutmanızı, ardından kolunuzda hafifçe gezdirerek soğukluk derecesini fark etmenizi öneren doktor, bu sayede olumsuz düşüncelerinizi hızlıca yatıştırabileceğinizi savunuyor. Dr. Smith’e göre, yüzünüzü buzla dolu bir su kasesine batırıp çıkarmak da yüksek seviyede huzursuzlukla başa çıkmak için etkili bir alternatif.  

ETİKETLER: TİKTOK , TEKNOLOJİ , SOSYAL MEDYA , GÜZELLİK , FİTNESS , WELLNESS