26 Kasım 2021

Güzelliğin Geleceği Toz Formundaki Cilt Bakım Ürünleri Mi?

YAZI: FİONA EMBLETON

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-11/25/powderskincare_cnstmmglpict000000428471.jpg

Fotoğraf: Ben Dunbar-Brunton

Ev yapımı malzemeler, yeni bir şey yaratmak için bunları bir araya getirmenin heyecanı derken cilt bakımı miksolojisinin gelişen trendi üzerimizde. Pudralı, daha doğrusu toz halindeki cilt bakımı ürünleri ise kişiselleştirmenin nihai yolu haline geliyor.

Mesela Danimarka markası Nuori'nin, enzim krem bazıyla karıştırıldığında köpüğe dönüşen Supreme Polishing Treatment isimli ürünü buna bir örnek. Markanın kurucusu Jasmi Bonnén, "Tozun ayrı olması, kişiselleştirilmiş bir karışımı yaratmanıza ve herhangi bir günde istediğiniz peeling etkisinin miktarını kontrol etmenize olanak tanır." diyor. Ürün, pirinç tozu, jojoba, fermente kiraz ve nar sayesinde ölü hücreleri uzaklaştırmaya ve cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı oluyor.

En önemlisi, tozlar aktif bileşenleri korumanın iyi bir yolu. İronik olarak, birçok cilt bakımının aktif maddesi, onları aktive etmek için suya güveniyor ve yine de H2O onları daha az stabil hale getiriyor. Bonnén, "Oksitlenme nedeniyle su içeren formüllerde moleküller hızla parçalanırken, aktif maddeler susuz formüllerde çok daha uzun süre stabil kalır." diyerek devam ediyor. Hava, ısı ve ışık, formülü sürekli olarak parçalayan ve kapağı çevirdiğiniz andan itibaren malzemeleri bozan diğer suçlulardan.

Özellikle C vitamini, bozulmaya uğrarken, giderek daha fazla marka, bu değerli vitaminin cilt parlatma güçlerini korumak için toz formüllerden destek alıyor. Örneğin The Ordinary markasının 100% L-Ascorbic Acid Powder ürününün bir dozunun antioksidan takviyesi ve cilt tonunu eşitlemek için hyaluronik asit gibi seçtiğiniz bir serumla seyreltilmesi mümkün.

Son derece konsantre bileşenler ise bu cilt bakım türünü daha da farklı hale getiriyor. Finlandiya merkezli Niki Newd isimli cilt bakımı markasının kurucu ortağı Kirsi Kaukonen, "Tıpkı beslenmede olduğu gibi, cilde yüzde 100 doğal olan yüksek kaliteli ürünler vermek istiyoruz." diyor. "Toz içerikli ürünlerin içeriğindeki besinler, antioksidanlar ve minerallerin doğal gücü iyi korunur ve tek kullanımlık ambalajlarda kullanılmaya hazırdır." Tüm Niki Newd yüz maskeleri, bir poşet toz aktif madde ve Laponya'dan gelen minyatür bir şişedeki saf kaynak suyu ile birlikte karıştırılarak doğrudan cilde uygulanabiliyor.

Ayrıca hassas ciltler tarafından iyi tolere edilmeyen bazı bileşenler de söz konusu. Kaukonen ise "Toz formüllü ürünler ayrıca koruyucu, katkı maddesi ve alkol ihtiyacını da ortadan kaldırır." diye ekliyor. Sıvı muadillerine göre de daha sürdürülebilir bir alternatif sunmasının çekiciliğine sahip. Kaukonen, birçok geleneksel cilt bakım ürününün su israfı ve karbon ayak izi hakkında daDaha fazla ürün işlenirse, daha fazla enerji ve kaynağa ihtiyaç duyulur. diyerek sürdürülebilir yönünü de ortaya koyuyor. O halde hem iyi görünen hem de iyi sonuç veren cilt bakımından daha iyi ne olabilir ki?

ETİKETLER: GÜZELLİK , CİLT BAKIMI