02 Ekim 2021

90'ların Güzellik Trendleri Geri Döndü

YAZI: HANNAH COATES

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Victoria Beckham, Aaliyah, Prenses Diana veya Britney Spears gibi 90’ların ikonik yıldızları günümüze de ilham olmaya devam ediyor. Supers, Friends ve Spice Girls'ü kazandıran o muhteşem dönemden otuz yıl sonra bu kadınların öncülük ettiği güzellik trendleri geri döndü, günümüzün en parlak yıldızları ve dolayısıyla bizim tarafımızdan da benimsendi. Geri dönen bu trendlere göz atıyoruz.

Dudak Kalemi

lip liner

RON GALELLA

Koyu, genellikle de kahverengi dudak kalemi, 90'lı yıllarda Naomi Campbell'dan Pamela Anderson'a kadar herkesin kullandığı ürünlerin başında geliyordu. Hatta dudak kaleminin üstüne çok boyutlu bir etki için genellikle biraz da parıltı eklenirdi. Yakın zamanlarda Kim Kardashian, Megan Thee Stallion ve Lizzo bu görünümü deneyerek, geri dönüşün sinyallerini veriyor.

Buzlu göz farı

lip liner

KEVIN WINTER 

Mevcut buzlu göz farı trendine, eski stil ilham için 90'lı yıllarda kaşlarına kadar parıldayan pastel tonlar tercih eden Christina Aguilera ve Jennifer Lopez'e bakabilirsiniz. Şimdilerde ise TikTok'un hemen her köşesinde karşımıza çıkıyor bu görünüm. Ayrıca buzlu mavi göz farı satışlarının arttığı da gelen bilgiler arasında.

90'ların favorisi: Bob 

Yıllarca uzatılan saçları bir anlık kararlarla kesmek bob trendine öfke dolmamızı sağladı, kabul ediyoruz. Sayısız geri dönüş olsa da There's Something About Mary günlerindeki Cameron Diaz'dan ilhamla bir kez daha gündemimizde. Göz kamaştırıcı, çocuksu ve az bakım gerektiren kolaylığını göz önünde bulundurabilirsiniz.

lip liner

@BELLAHADID

‘Antenlere’ geri dönüş

İki parçalı 'antenli' saç trendinin geri geleceğini düşünür müydünüz bilinmez ancak neredeyse tüm 90’lar trendlerini ve özellikle 'antenli' saçları geri getiren bir Bella Hadid var. Geriye doğru yatırılmış ve iki parçaya ayrılmış saçlar için arka raflardaki saç spreylerini de gün yüzüne çıkarabilirsiniz.

İnce kaşlar

lip liner

ROSE HARTMAN

İnce kaşlar hakkında ne düşünürsünüz bilmiyoruz ancak, Z kuşağında dönüş yaşayan ince kaşlar da Rönesans yaşıyor diyebiliriz. 90'larda ya da öncesinde doğanlar kaşlarını kalınlaştırmak için bir hayli uğraşsa da genç nesiller Drew Barrymore, Gwen Stefani ve Tyra Banks'in ince kaş görünümlerinden ilham alıyor.

Mavi göz kalemi

lip liner

GETTY IMAGES

Prenses Diana'dan Britney'e ve Reese Witherspoon'a uzanan bir kitle için mavi göz kalemi adeta 90’lı yılların gerekliliklerinden biriydi. Şimdi lacivert gibi daha derin tonlara da hayır demiyoruz. Nicola Coughla'ın BAFTA TV Ödülleri'ndeki görünümü ve Iris Law’un Londra Moda Haftası sırasında Fashion East X Browns partisindeki seçimi son dönemde aklımıza gelen ilk örneklerden.

French tırnaklar

lip liner

@DUALIPA

French manikür diğer retro güzellik hamleleri gibi yükselişte olan trendlerden. 90'lı yıllardaki ihtişamlı günlerinden beri bir rollercoaster gibi değişen french manikür, modası geçmiş olan itibarının üstesinden geldikten sonra, yine çılgınlığa dönmüş durumda. Eski stilden farklı olarak, uçları daha ince olacak şekilde tercih ediliyor. İster klasik görünümü, isterseniz de renkli deneyebilirsiniz; zira şimdi tam zamanı.

Dudak parlatıcısı

Lancôme'un sıvı tüplerini hatırlıyor musunuz? Herkes dolgun, kokulu ve parlak görünümlü o parlatıcıları kullanıyordu. Bir dönem hayatımızdan çıkmışlardı ancak 2020'de genç kuşağın sevgisiyle geri döndüler. Görünümünüze biraz parlaklık katmanın en kolay yolu olarak yeniden deneyebilirsiniz, bir düşünün.

Vurgulu saç rengi

lip liner

J.VESPA

Artık saç renginin ultra doğal görünmesi gerekmiyor, biliyorsunuz. Açık ve mümkün olabilecek en doğal görünümlü saçlar özellikle, Dua Lipa ve Bella Hadid'in tercih ettiği görünümler tarafından bloke edilmiş durumda. Bu arada Billie Eilish'in bir döneme damgasını vuran yeşil saçlarının da bir nesle kendi çılgın renklerini denemeleri için ilham verdiğini unutmayalım.

Düz saçlar

Düzden de daha düz saçlar tekrar geri döndü diyebiliriz. Biraz ilham için British Vogue'un Haziran sayısındaki Lila Moss'a bakabilirsiniz.

ETİKETLER: 90LAR , GÜZELLİK TREDLERİ