EN VOGUE
EN VOGUE

25 Şubat 2022

Victoria's Secret Tarihinde Bir İlk: Sofía Jirau

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Victoria's Secret

Porto Rikolu model Sofía Jirau, Victoria's Secret modeli seçilerek tarih yazıyor. Jirau, markanın Down sendromlu ilk modeli oldu. Gelecek vaat eden bu genç yetenek, sektörün kodlarını sarsmayı hedefliyor.

Model, 221.000’den fazla Instagram takipçisine, markanın yeni iç çamaşırı koleksiyonu Love Cloud'dan bir parça giydiği fotoğrafla haberi duyurmuştu.

Marka yayınladığı bir basın açıklamasıyla, Love Cloud koleksiyonu için hazırlanan yeni reklam kampanyasının "Marka için türünün ilk örneği olan ve Victoria's Secret'ın tüm kadınları karşılama ve kutlama konusundaki kararlılığını pekiştiren" bir kampanya olduğunu vurguladı. Kampanyada Sofía Jirau’nun yanı sıra ayrıca yürüme engelli Miriam Blanco, fitness koçu Jailyn Matthews ve Idaho'lu itfaiyeci Celilo Miles’ın da aralarında bulunduğu 18 kadın yer alıyor.

Bu kampanya Jirau'nun hayattaki hedeflerinden sadece birini temsil etse de, genç kadın daha önce de podyumda yürüdü. Şubat 2020'de tasarımcı Marisa Santiago, New York Moda Haftası'nda yer alması için Jirau ile iletişime geçmiş ve bir hayalinin gerçekleşmesi için yardımcı olmuştu. Jirau o günleri, Instagram’da "Dün bir rüyayı gerçekleştirdim. Bunun için doğdum ve dünyaya bir modelin parlaması için gereken her şeye sahip olduğumu göstermek istiyorum." diyerek anlatmıştı. Model ayrıca Ekim 2021'de Porto Rikolu bir moda tasarımcının gösterisinde de yer almıştı.

Geç de olsa moda ve medya endüstrisinin attığı bu adımları görmek elbette sevindirici. Markaların tüm kadınları eşit şekilde temsil etmek konusunda atacağı büyük adımların devamının gelmesini umuyor ve heyecanla bekliyoruz.

 

ETİKETLER: VİCTORİA'S SECRET , SOFÍA JİRAU