EN VOGUE
EN VOGUE

09 Aralık 2021

Pantone'den Çevrimiçi Geleceğe Saygı Duruşu

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

pantone

pantone.com

2021’in son günleri biraz endişe biraz da umutla geçiyor. Yılın son günlerinde biraz geriye bakıp geçen senenin nasıl geçtiğini düşünürken, küresel renk otoritesi Pantone yine geleceğe bakıyor ve 2022'yi en iyi şekilde kapsayacak renk tonuna karar veriyor.

Her yıl moda, kültür ve daha birçok alanı etkisi altına alacağına inandığı bir tonu Yılın Rengi olarak belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2022 için seçimini yaptı. Mavinin sabit huzurunu enerjik bir kırmızı infüzyonuyla birleştiren Very Peri 2022’nin rengi olarak belirlendi. Geçen senelerden farklı olarak Pantone bu kez, önceden var olan arşivlerini araştırmak yerine ilk kez bir renk üretti.

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman bu kararlarını ”Yeni bir renk bulmak bizim için gerçekten önemliydi, çünkü artık dünyaya dair çok yeni bir vizyonumuz var." diyerek açıkladı.

Ayrıca Eiseman, “Maviyi mutlu olarak adlandırmak alışılmadık bir durum, ancak ona kırmızı öğeyi eklediğinizde tam olarak olan buydu.” diyor. “Yenilik hissini içine alan bir rengi bir araya getirmenin çok önemli olduğunu hissettiklerini de vurguluyor.

Yenilik kavramı ayrıca Metaverse'in ortaya çıkması, VR oyunları ve e-spor gibi eğlence trendleri ve kripto para birimi ve NFT'lerin artan popülaritesi ile sanal dünyanın artan etkisine de değiniyor. Ve mavi ışık, bilimkurgunun görsel kültüründe teknoloji ve fütürizmle en sık ilişkilendirilen unsur olduğundan, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarla günlük etkileşimlerimize de değiniyor. Tüm bunları düşününce Very Peri’nin, çevrimiçi yaşamlarımız ve geleceğimiz için ne kadar doğru bir tercih olduğunu da fark ediyoruz.

 

 

ETİKETLER: PANTONE