EN VOGUE
EN VOGUE

06 Ocak 2022

Dünyanın Dışından Gelen Bir Çift Ayakkabı

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Netflix
Netflix

Netflix'in orijinal filmi Don’t Look Up yayınlandığı günden itibaren sosyal medyanın gündeminde. Adam McKay tarafından yazılan ve yönetilen hiciv türündeki film, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep gibi isimlerin yer aldığı yıldız kadrosuyla da dikkat çekiyor. Dünya'yı yok edecek bir kuyruklu yıldızın yaklaşmakta olduğu konusunda insanlığı uyarmak için büyük bir medya turuna çıkmak zorunda kalan iki astronomun hikâyesine odaklanan film sosyal medya gündemimizi belirlemişken, Netflix ve Sotheby's'den Don't Look Up’ı kutlamak için özel bir iş birliği geldi.

Netflix ve Sotheby’s, filmin lansmanından önce özel bir işbirliğine giderek üzerinde gerçek göktaşı parçaları taşıyan bir çift New Balance 550’yi tasarladı. Tasarım, Jennifer Lawrence'ın, profesörü Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) ile birlikte Dünya ile doğrudan çarpışma rotasında olan bir kuyruklu yıldız keşfeden astronomi lisans öğrencisi Kate Dibiasky'ye saygı duruşunda bulunuyor.

Netflix

Daha önce benzer bir örneği bulunmayan ayakkabının üzerinde Rusya’nın Hekandue nehrinden çıkarılan palasit göktaşı parçaları bulunuyor. Paylaşılan bilgilere göre MattB Customs’tan Matt Burgess göktaşını ayakkabıya yerleştirmek için bir dizi özel teknik kullanarak, yüksek basınçlı bir su jetiyle parçalarına ayırdı. Bu özel bir çift New Balance 550, Sotheby's'in "Şimdi Satın Al" özelliği aracılığıyla 17 Aralık'ta 10.000 İngiliz Sterlini fiyatla piyasaya sürüldü. Satıştan elde edilen gelirin bir kısmı, çevre üzerindeki insan etkisinin azaltılmasına yardımcı olmak için WWF'ye bağışlandı.

Sotheby's, bu özel parçayı “türünün tek örneği dünya dışı spor ayakkabı” ve “tam anlamıyla bu dünyanın dışında” olarak nitelendiriyor.

 

ETİKETLER: DONT LOOK UP , NETFLİX , SOTHEBY’S