EN VOGUE
EN VOGUE

11 Kasım 2021

Daniel Lee, Bottega Veneta'dan Ayrılıyor

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

daniel lee

Fotoğraf: Kering Group

2018’den beri Bottega Veneta’nın kreatif direktörlüğü görevini sürdüren ve markanın hedef kitlesini genişleterek, çağdaş bir görünüm kazandıran İngiliz tasarımcı Daniel Lee, Kering tarafından yapılan sürpriz bir açıklamayla görevinden ayrıldığını duyurdu. 

1 Temmuz 2018’de markaya katılan Lee, modaevini yeniden canlandırmak ve ona havalı çağdaş bir görünüm kazandırmak amacıyla bu göreve getirilmişti. Nitekim bunu başardı da. Lee, 2019 İngiliz Moda Ödülleri'nde yılın tasarımcısı ve yılın markası da dahil olmak üzere rekor dört ödül kazanmanın yanı sıra son sezonlarda Instagram hesabını silmek ve Londra, Berlin ve Detroit gibi yerlerde gezici moda şovları düzenlemek gibi yıkıcı stratejilerle markaya dinamik bir enerji kazandırmıştı.

Bottega Veneta'nın bünyesinde yer aldığı Kering Grup yaptığı açıklamada ortak bir karar ile yollarını ayırdıklarını belirtirken Lee’nin markaya getirdiği enerjiye ve Bottega Veneta'nın bugün sahip olduğu yeni ivmeye katkılarına da değindi. İngiliz tasarımcı ise bu beklenmedik ayrılığa dair "Bottega Veneta'da geçirdiğim zaman inanılmaz bir deneyim oldu. Olağanüstü ve yetenekli bir ekiple çalıştım. Vizyonumuzun bir parçası olan herkese sonsuza dek minnettarım. Francois-Henri Pinault'ya desteği ve bana Bottega Veneta'nın hikayesinin bir parçası olma fırsatı verdiği için teşekkür ederim.” açıklamasını yaptı. 

ETİKETLER: DANİEL LEE , BOTTEGA VENETA