EN VOGUE
EN VOGUE

28 Mart 2022

2022 Oscar Töreni Ardından

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Beyonce

Fotoğraf: ABC canlı yayını

Bu yıl 94.'sü düzenlenen Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da gerçekleşen bir törenle sahiplerini buldu. En İyi Film ödülünü CODA alırken; En İyi Yönetmen The Power of the Dog filmi ile Jane Campion oldu. Dune ise 6 ödülle geceyi kapattı. 

Wanda Sykes, Amy Schumer ve Regina Hall’un ev sahipliği yaptığı gece bir çok şaşırtıcı (gerçekten şaşırtıcı) gelişmeye de sahne oldu. Gecenin tüm kazananlarına tebrikler, ancak biz törenin öne çıkan anlarına göz atalım.

Gecenin sunucuları: Regina Hall, Amy Schumer ve Wanda Sykes üçlüsü

Regina Hall, Amy Schumer ve Wanda Sykes üçlüsü, törenin sunucularıydı. Son 3 yıldır sunucusuz gerçekleşen törene ilk kez üç kadın ev sahipliği yaptı. Sunucular, sektördeki cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapan monologlarıyla dikkat çektiler. Ayrıca sahneye davet ettikleri Jason Momoa ve Josh Brolin’a Covid-19 testi uyguladılar.

Ukrayna’ya destek mesajları

Akademi ve oyuncular Rusya'nın devam eden işgali karşısında Ukrayna’ya dayanışma ve destek mesajları gönderdi. Ekrandan dünya çapındaki tüm izleyicilere okunan bir mesajla, “Şu anda sınırları içinde işgal, çatışma ve önyargı ile karşı karşıya kalan Ukrayna halkına desteğimizi göstermek için bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak istiyoruz.” denildi. Ayrıca, “Filmler, çatışma zamanlarında insanlığımızı ifade etmemiz için önemli bir yol olsa da, gerçek şu ki Ukrayna'da milyonlarca ailenin gıdaya, tıbbi bakıma, temiz suya ve acil servislere ihtiyacı var. Kaynaklar kıt ve biz -toplu olarak küresel bir topluluk olarak- daha fazlasını yapabiliriz.”

Will Smit, sahnede Chris Rock’a şiddet uyguladı

Chris Rock'un eşi hakkında yaptığı şakaya sinirlenen Smith sahneye çıkarak Chris Rock'a tokat attı. ABC, ikisi birbirine bağırmaya başladığında mikrofonları kesti, ancak sansürsüz uluslararası yayınlarda, iki oyuncunun birbirlerine küfürler ettiği duyuldu. Birkaç dakika sonra Smith En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığında sahneye çıktı, akademiden ve diğer adaylardan özür diledi. “Aşk sana çılgınca şeyler yaptırır.” diyerek uyguladığı şiddete bahaneler üretti. Törenden sonra Akademi, Twitter üzerinden yayınladığı bir açıklamayla “şiddetin hiçbir biçimini tasvip etmediğini” söylemenin yanı sıra bu özel gecenin, “dünya çapındaki meslektaşları ve film severler tarafından bu tanınma anını hak eden kazananları kutlamak için” olduğunu vurguladı.

Apple’dan bir ilk

Apple'ın bağımsız filmi CODA, En İyi Film Ödülü’nü kazandı. Böylece Apple, Netflix’ten önce En İyi Film Ödülü’nü kazanmış oldu.

Törene davet edilmeyen Rachel Zegler’den gönderme

En İyi Görsel Efektler Ödülü’nü Jacob Elordi ile birlikte sunan West Side Story yıldızı Rachel Zegler, törene çağırılmamasına atıfta bulunarak, “Ve ben asla altı gün önce burada olacağımı düşünmemiştim. Rüyalar gerçekten gerçekleşebilir - hem de oldukça hızlı…” dedi.

Beyoncé'nin sahne şovu

Beyoncé dün gece sergilediği performansla bir kere daha neden kraliçe olduğunu kanıtladı. Beyoncé, Serena ve Venus Williams'ın babası Richard Williams'ın biyografisi olan King Richard filmi için kaydettiği Oscar adayı şarkısı Be Alive’ı sergiledi. Törenin açılış performansı öncesinde de Beyoncé hayranları, gösteriye saatler kala Twitter’da “Beyonce is coming” (Beyonce geliyor) hastag’i ile heyecanlarını paylaşmıştı. Beyoncé’nin bir grup dansçısı arasında 10 yaşındaki kızı Blu Ivy de vardı.

Akademi, canlı yayın öncesi sekiz ödül dağıtmıştı

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu yıl canlı yayın başlamadan önce sekiz ödül verme ve kazananları daha sonra gösteride düzenleme kararı nedeniyle eleştirilmişti. Akademi, gösteriden önce kazananları tweetledi: Dune en iyi yapım tasarımı, en iyi film kurgusu, en iyi orijinal müzik ve en iyi ses dallarında ödül kazandı. The Eyes of Tammy Faye en iyi makyaj ve saç şekillendirme dalında Akademi Ödülü kazandı. Ayrıca, en iyi canlı aksiyon kısa filmi Oscar'ını The Long Goodbye; En İyi Kısa Animasyon Filmi’ni The Windshield Wiper ve En İyi Belgesel Kısa Filmi Ödülü’nü de The Queen of Basketball aldı. Ancak tören sanılanın aksine daha kısa sürmedi, akademinin bu kararının ne kadar başarılı olduğu tartışmaya açık diyebiliriz.

 

ETİKETLER: 94. AKADEMİ ÖDÜLLERİ