01 Nisan 2017

Kanadalı Moda İllüstratörü Isabelle Feliu ile Tanışın

RÖPORTAJ: NİHAN ARICI

Isabelle Feliu

Au Jour Le Jour, Fall 2017

Isabelle Feliu, çalışmalarını beğenerek takip ettiğimiz genç yeteneklerden biri. Aslında Kanadalı olan illüstratör, yaşamını bir buçuk yıl önce taşındığı Oslo’da sürdürüyor. Hayattaki en büyük ilhamı seyahat ederken aldığını belirten Feliu, bu tutkusunu sıklıkla illüstrasyonlarına yansıttığını da ekliyor. İllüstrasyonlarındaki karakterlerin proporsiyonlarının tuhaf ve farklı görünmesini özellikle istediğini ve bununla vücut farklılıkları hakkında pozitif bir mesaj vermek istediğini de belirtiyor. Isabelle ile moda illüstrasyonu hakkında ve tabii ki biraz da modadan konuştuk.

Modaya karşı ne zaman ve nasıl ilgi duymaya başladın?

Hatırladığım kadarıyla modaya karşı hep bir ilgim vardı. Annem çok yetenekli bir terzidir. Küçükken, çizim yapmam konusunda beni yüreklendirir ve daha sonra bu çizimlere göre dikim yapardı. 17 yaşında moda tasarımı okumaya başladığımda moda alanında çalışmak konusunda daha ciddi düşünmeye başladım.

illüstratör

Mara Hoffman, 2017 Fall

Moda senin için ne ifade ediyor?

Bana göre ruh halimi yansıtmanın ve kendimden emin hissetmenin bir yolu. Biraz içine kapanığım fakat üzerimde iyi bir kıyafet olduğunda mucizevi bir şekilde daha sosyal oluyorum. Çizimlerimde olduğu gibi modada da desenleri ve renkleri eşleştirip, biraz aksesuar ekleyerek hikayeler yaratmayı seviyorum. Bence bu yaratılan hikayeler kişiler hakkında çok şey anlatabiliyor. Şüphesiz, bunlar kendini ifade etmenin bir yolu.

Isabelle Feliu

Dior, SS 2017

 
Çalışmaların kişiliğinden ne kadar etkileniyor?

Çok fazla! Anlatması biraz zor ama illüstrasyonlarımın kişiliğimi yansıttığını düşünüyorum. Kişisel projelerim genellikle seyahat etmek istediğim yerler ya da giymek istediğim şeyler hakkında oluyor. Sanırım bu da nasıl hayal kurduğumun bir yansıması. Seçtiğim projelerin de aynını yapmama imkan vermesine dikkat ediyorum çünkü illüstrasyonlarımın bir şekilde kişiliğimle bağlantılı olmasını önemsiyorum.
 

Isabelle Feliu

Chloé, Fall 2017 

2017 kış defilelerinden en sevdiğin koleksiyonu çizebilir misin?

Favori defileleri seçmek her zaman zordur ama bu sezon Vivetta’nın koleksiyonuna bayıldım. Vivetta Ponti’nin eğlenceli ve renkli sürrealizmini her zaman çok etkileyici buluyorum.

Isabelle Feliu

Vivetta, Fall 2017

En büyük ilham kaynağın nedir?

Kesinlikle seyahat etmek. Yeni manzaralar, geleneksel kıyafetler, mimari yapılar ve yeni tatlar keşfetmek. Seyahatlerde her şeye biraz ara verip dünyayı gözlemlemenin eşsiz bir şey olduğunu düşünüyorum. Seyahatle gelen özgürlük ve macera duygusu bana çok ilham veriyor. Her seferinde yaratıcılık kazanıyorum.

illüstratör

Paul & Joe, Pre-Fall 2017


Gelecekte çalışmak istediğin bir tasarımcı ya da marka var mı?

Delpozo için illüstrasyonlar yapmayı çok isterdim çünkü Josep Font’un renklerine ve tarzına hayranım. Diğer yandan, spor giyinen bir insan olmadığım halde spor giyimi keşfetmek beni biraz şaşırtıyor. Bu anlamda Puma ile çalışmak çok keyifliydi. Spor yapan veya hareket halinde olan kadınları çizmek isterdim. Bu alanda mutlaka daha fazla araştırma yapmalıyım.

illüstratör

Gucci Panther Sweater


Bir tasarımcı ya da illüstratörle akşam yemeğine çıkma şansın olsa kimi seçerdin? Bu yemekte ne giyerdin?

Yves Saint Laurent. Onun Mondrian ve Matisse gibi sanatçılardan ilham almış olmasını ve koleksiyonlarıyla kadınları güçlendirebilmiş olmasını seviyorum. Bunun dışında çok hassas, sakin ve iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki onun tasarladığı bir kıyafete sahip değilim. Sanırım bu yüzden sadece kendim olmaya çalışırdım. Muhtemelen sade siyah bir elbise veya iyi bir kot pantolonla doğal renklerde bir boğazlı kazak giyerdim.

ETİKETLER: İLLÜSTRASYON , ISABELLE FELİU , VOGUEİNSTAGRAM