09 Kasım 2020

Işıltının Sanatı

YAZI: HAZAL BAYAT

Bulgari Barocko

Öngörülemez dokunuşlar ve eşsiz ayrıntılar… High-end mücevherlerin barok akımıyla kurduğu ortaklığın temelinde bu benzerlikler yatıyor. İtalya’da doğan akımın kendine özgü dokularını, mücevher tasarımları için yeniden yorumlayan Roma merkezli Bvlgari, ortaya çıkan Barocko koleksiyonuyla high-end saatlerin cüretkarlığını üst seviyeye taşıyor.

1881 yılında Yunanistan’dan İtalya’ya göç eden ve Bvlgari’nin temellerini atan Sotirios Voulgaris’in tasarımlarıyla Barocko koleksiyonundaki saatler arasında, uzun yıllardan çok daha fazlası var. Voulgaris’in cesur adımlarla ilerleyip hep daha fazlasını yaratabilmesinin sırrı, markanın ışıltıya ve yeniliğe duyduğu hayranlıkta gizli. Bir de her mücevheri eşsiz yapan gizemde: Parıltıların sınırsızlığında…

Bulgari Barocko

1940 yılında Helenistik tasarımlara gönderme yapan yılan detaylı saatler, Bvlgari’nin markalaşma yolunda attığı en büyük adımlardan biriydi. Kurucusunun köklerinin uzandığı coğrafyayı temel alan dokunuşlarla şekillenen mücevherler, Hollywood’un da ilgisini çekince çember tamamlandı. Bvlgari, ihtişamlı taşları, yüksek işçiliği ve yenilikçi tasarımlarıyla daha görkemli eserler üretmenin peşine düştü. Dünyanın en küçük tourbillon tasarımını yapan markanın iddiası, yalnızca mücevher sanatında da değil.

Bu iki tutkunun bir araya gelişinin örneği olan Barocko koleksiyonu saatlerinin ilki, Jewellery Lady Arabesque. İlhamını 18. yüzyıl Barok mimarisinin dantel dokusundan alan saatin farkı, Bvlgari’nin enerjiye duyduğu hayranlığı yansıtan renkleri. Timsah derisi kayışıyla Octo Roma Arabesque, dünyanın en ince tourbillon’uyla teknik ustalığın; yeşillerle zenginleşen Serpenti Misteriosi High-Jewellery Baroque Pearls ise büründüğü değerli taşların içinde gizlediği saatle markanın zamansız parçalar yaratabilme yeteneğinin kanıtı. Heykel, resim ve mimariye yaşam katan karmaşa, Bvlgari’nin elinde değerli taşlarla buluşarak mutlu sonu getiriyor: Asırlık mirası yenilik arzusuyla birleştiren ustalar sayesinde sonsuz parıltılarına kavuşan high-end saatler.

Bulgari Barocko

ETİKETLER: YÜKSEK MÜCEVHERAT , SAAT , MÜCEVHER , BVLGARİ