11 Ocak 2021

5 Adımda Zamansız Bir Gardırop

YAZI: HAZAL BAYAT

1970'lerde tanıştığımız kapsül gardırop tamlaması, ihtiyacımız olan çok fazla şeyi vaat ediyordu: Düşük bütçeli, stressiz, zamandan tasarruf etmeyi sağlayacak zamansız bir gardırop ve stil sahibi görünümler. Birbiriyle kolaylıkla eşleştirilebilen ve her sezonun hit parçalarıyla uyum sağlayan az sayıda kıyafet ve aksesuar, hem giyinmeyi kolaylaştıracak hem de moda harcamalarını minimuma indirecekti.

Sundukları sebebiyle ütopik görülen kapsül gardırop fikri uygulamada başarılı olunca gardıroplar hafiflemeye, stil sahibi görünümler ise sürdürülebilir olmaya başladı. Bu akıma bir şans vermek isterseniz, kendi kapsül gardırobunuzu oluştururken izleyebileceğiniz 5 adımı anlattık.

kapsül-gardıropFotoğraf: Getty Images

1. Adım: Hafifleyin

Zamansız gardırobunuzu oluşturmak için ilk yapmanız gereken, hafiflemek. Vedalar hüzünlü olsa da kullanmadığınız, üzerinize tam oturmayan, eskidiğini düşündüğünüz ya da içinde rahat edemediğiniz; kısacası fazlalık olduğunu içten içe bildiğiniz tüm kıyafet ve aksesuarlarınıza "Hoşçakal" deme zamanı. Fazlalıklardan geriye kalan parçaların kaç adet olacağı konusunda bir kesinlik yok ancak maksimum elli parçanın yeterli olduğu söylenebilir. Önemli olan kendinizi içinde iyi hissettiğinizi bildiğiniz, birbiriyle kolaylıkla eşleşebilen kilit parçaları korumak, diğerlerini ise satmak ya da bağışlamak! Henüz hazır hissetmiyorsanız, az kıyafetle neler yapabileceğiniz bir süre deneyimleyin.

2. Adım: İhtiyaçlarınızı belirleyin

Gardırobunuzu hafifletip temizlerken neden bunca kalabalığa rağmen bazı zamanlar giyecek hiçbir şey bulamadığınızı anlayabilirsiniz. Gardırobunuz aslında çok beğenmediğiniz ya da birbiriyle asla eşleşmeyen kıyafetlerle dolu olabilir. Belki de farkında olmadan hayalinizdeki iş ortamı için alışveriş yapmış, hiç çıkmayacağınız gezilerde kullanacağınız aksesuarları depolamış olabilirsiniz.

Endişelenecek bir durum yok, doğru yoldasınız. Derin bir nefes alıp "Belki bir gün giyilir" dediğiniz o pantolonla vedalaşın. Kapsül gardırobunuzu oluşturmadan önce durun, düşünün ve gerçekçi bir plan yapın. En çok zaman geçirdiğiniz yerleri, ihtiyaç duyduğunuz ve bulunduğunuz yerle uyum sağladığını düşündüğünüz aksesuarları keşfedin. Size uyacak ve her zaman hit olacak parçalar için alışverişe hazırsınız!

3. Adım: Eksikleri tamamlayın

Herkesin ihtiyacı ve günlük alışkanlıkları farklı da olsa bazı parçalar olmadan tüm gardıroplar eksik kalır. Zamansız gardırobunuzu oluştururken günün her anında zahmetsizce hazır olmanızı sağlayacak parçaları eksik etmemenizde fayda var. Örneğin düz taban şık bir ayakkabı olmadan, zamandan tasarruf etmeniz günün her anı için mümkün değil.

Basit bir kombinasyonu bir üst mertebeye taşıyacak bir kaban, gösterişsiz bir kemer, her an her yerde giyilebilecek bir joker elbise, klasik bir takım... Birkaç hit aksesuarla tamamlandığında kendinizi tam anlamıyla hazır hissetmenizi sağlayacak siluetinizi dakikalar içinde oluşturabilirsiniz.

4. Adım: Düzen

Etrafta aradığınız parçayı bulmanıza engel olacak bir kalabalık olmasa da kıyafetlerin düzeni hala önemli. Kıyafet ve aksesuarlarınızı kategorilere ayırdıktan sonra sık kullandıklarınızı daha kolay ulaşabileceğiniz bir yere yerleştirmek, zaten hızlanan hazırlanma sürecinizi daha da pratik hale getirecek.

5. Adım: Devamlılık

Alışveriş yaparken yalnızca kendi ekonomimizi değil çevreyi de düşünmemiz gerektiğini verdiğimiz zararların sonuçlarını görerek öğrendik. Peki, ihtiyacımız olmayan bir parçayı sırf alışveriş yapmak istediğimiz için satın almayı bıraktık mı? Sorunun cevabı sizi tatmin etmiyorsa alışveriş bağımlılığınızı gözden geçirmeniz zamanı geldi de geçiyor. Alışveriş alışkanlıklarınızı, ne sıklıkla alışveriş yaptığınızı sorgulayın ve alacağınız şeyin kapsül gardırobunuzun parçası olacağından emin olmadan satın almayın. Sağlayacağınız faydanın yalnızca kendiniz değil çevre için de olduğunu hatırlamak, size yardımcı olacak.

ETİKETLER: KAPSÜL GARDIROP , ZAMANSIZ , GARDIROP DETOKSU , EV DEKORASYONU