LIVING
LIVING

19 Ocak 2022

Evde Wellness Etkisi için 6 Pratik Öneri

YAZI: ESRA BEBEK

 Dulux
Dulux

Pandemi döneminde rastladığım ve sayfaları arasında bir gezgin edasıyla dolaşırken, dünya kadar ilham aldığım kitaplardan biri de Homes for Nomads idi. Kendi olma cesareti gösterirken, evrensel bir bakış açısını benimseyen 19 farklı seyyahın evlerinde tercih ettikleri dekorasyon fikirleriyle dolu bu eserden aklımda kalan kısacık bir cümle ile başlamak istiyorum: “Yaşadığınız her andan ilham alarak; evinizi, favori seyahat destinasyonuna dönüştürmek mümkün.”

Bu cümleyi ilk okuduğumda zihnimde kalıplaşmış bir düşüncenin yeniden şekillendiğini fark ettim ve bu fikirle dönüşmeye, içinde yaşadığım alanı da dönüştürmeye başladım.

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki evlerimizin tasarımı bütünsel sağlığımız üzerinde oldukça etkili. Özellikle iyi yaşam temasının her zamankinden daha fazla gündeme geldiği bu dönemde, öne çıkan trendlerden biri de iyi yaşam odaklı iç mimari ve tasarım anlayışı.

Bu yaklaşımla odalarımızın tasarımını, yaşam alanımızda kullandığımız element ve objeleri, hava kalitesini ve aydınlatma seçimlerimizi yeniden gözden geçirerek ve evimizi iyi yaşam dostu bir alana dönüştürebiliriz.

 

Evinizde wellness etkisi yaratacak pratik, ulaşılabilir ve dönüştürücü 6 adımı şöyle sıralayabiliriz:

 

1- Bir Yudum Tazelik

Temiz hava akışının bütünsel sağlığımız üzerindeki iyileştirici etkisini düşündüğümüzde, evimizde dönüşüme taze havayı artıracak bir yaklaşımla başlamak anlamlı olacaktır. Özellikle gün boyu daha fazla vakit geçirdiğimiz alanlarda hava kalitesini iyileştirecek birkaç ufak adım gün boyu bedenimize canlılık ve ruhumuza daha yüksek bir yaşam enerjisi olarak geri dönecektir. Her gün sabah saatlerinde tüm evi 10 dakika havalandırarak işe başlayabiliriz. Özel alanlar için hava temizleyiciler tercih ederek hava kalitesini iyileştirmek için bir adım daha atabilirsiniz. Bunun yanı sıra, özellikle yatak odası, salon veya çalışma alanı gibi ortamlarda halı yerine ahşap veya seramik gibi doğal zemin tercihleri yapmak gün boyu soluduğumuz havanın kalitesini hissedilir şekilde artıracaktır. Yatak odası, banyo gibi alanlarda kullanılan uçucu yağ buhurdanları ise, ekstra rahatlama sağlayarak, stres seviyelerini azaltmak için tercih edilebilir. Homemade Aromaterapi markasına ait adaçayı ve lavanta içerikli uçucu yağlar rahatlatıcı etkileri ve saf içerikleriyle favori uçucu yağ seçimlerimizden.

 

2- Sıcak Bir Karşılama

Yeterli alana sahip mekanlarda, evin girişini yaşam tarzınızı yansıtan samimi bir karşılama alanına dönüştürmek içeri adım attığınızda iyi hislerin kapısını aralar. Bazen konfor sunan ahşap bir bank, bazen de taze çiçek dolu bir cam vazo sıcak bir karşılama için size eşlik edebilir. Buna ek olarak girişte, evinizi yansıtan doğal içerikli bir oda kokusu bulundurmak da duyularınıza hitap eden hoş bir etki bırakacak.

 

3- Aydınlatma Seçimi

Hepimizin bildiği bir gerçek var ki biyolojik iç saatimizin bilgeliğini simgeleyen sirkadyen ritmimizle uyumlanabildiğimiz ölçüde sağlıklı ve dinç kalıyoruz. Bu noktada yaşam alanımızda aydınlatmanın önemi derinleşiyor. Evin en fazla ışık alan, cam yönünden zengin bölümlerini gün boyu daha uzun süre vakit geçirdiğimiz odalar için ayırmak biyolojik ritmimize yatırım yapmamız anlamına gelirken, kaliteli bir uyku için diğer odalara kıyasla daha serin ve karanlık olan bir alanı yatak odası olarak seçebiliriz. Unutmamak gerekir ki, yıllardır değişmeyen en değerli wellness trendi uyku kalitesi olarak biliniyor.

 

4- Banyo Zamanı

Odağımız wellness olduğunda banyolar, kişisel bakım mabedine dönüşmek için ilk sırada yer alır dersek sanırım haksız sayılmayız. Tüm günün stresinden biraz olsun uzaklaşmak ve bedeni dinginliğe davet etmek için alacağınız ılık duş esnasında yeşil, mor veya mavinin tonlarının hakim olduğu bir dekorasyon yaratmak mümkün. Doğadan ilham alan bu renk paletine, loş bir aydınlatma ve mumlar da eşlik edebilir.

 

5- Renk Kartelası

Evimizde bazı alanların enerjimizi yükseltmesini ve bizi eğlenceye davet etmesini arzu ederken, bazı noktalarda da dinginliğe ihtiyaç duyarız. İş o odada yaratmak istediğimiz duyguya geldiğinde ise renkler, bize yaşamda sahip olduğumuz en değerli paleti sunar. Genelde açık tonlar bir alanı daha aydınlık ve geniş gösterirken, koyu tonlar samimiyeti ve yakınlık hissini çağrıştıracaktır. Turuncu, sarı gibi sıcak notalar enerji boyutunu yükseltirken, mavi ve yeşil tonları dinginlik sunan bir etki bırakır. Arzu ettiğimiz duyguyu yaratmak için seçim bizim…

 

6- Doğaya Yer Açmak

Eğer bahçeye açılan bir evde yaşıyorsanız, bu şansı her an değerlendirerek; dekorasyonun odak noktasını bahçe olarak belirleyebilir, mobilyaların yerleşimini buna göre düzenleyebilirsiniz.

İç mekanla sınırlı evler için önerimiz; salon veya çalışma odasını yeşil yapraklı bitkilerle zenginleştirmek. Bunun yanı sıra evde yeryüzü şekilleri, okyanuslar veya doğadan ilham alan soyut sanat eserlerine yer vermek oldukça rahatlatıcı bir his yaratırken, doğayla olan bağınızı güçlendirecektir.

ETİKETLER: WELLNESS , DEKORASYON , YAŞAM