21 Şubat 2022

Yeni Kahraman: Snow Mushroom

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Batı kültürlerinde snow mushroom, Türkçe’de beyaz koru kulağı olarak anılan Tremella fuciformis (titrek fungus), bir tür mantar olsa da biçimsiz, jöleye benzer yarı saydam bir forma sahip. Tropikal iklimlerde yaprak döken ağaçların üzerinde büyüyen mantarın alametifarikası ciltte hiyalüronik asite benzer, nem bombası tadında bir etki yaratması. “Ağırlığının 500 katına kadar suyu çekerek cildi neme doyuran oldukça başarılı bir içerik bu” diyor New York merkezli estetisyen Dr. Dylan Mustapich. “Teknik açıdan cilde daha yüksek oranda, ağırlığının 1000 katı nem aşılayan hiyalüronik asitten farkı, jelatin formlu moleküllerinin çok daha küçük ve dolayısıyla cilt tarafından çok daha hızlı ve kolayca emilebilir olması. Her bitki bazlı içerik gibi, serbest radikalleri etkisiz hâle getiren ve cildi hava kirliliği türü olumsuz çevresel faktörlerden koruyan antioksidan özellikleri de cabası.”

Uzakdoğu ülkelerinde, hatta birçok Çin restoranında tatlı tariflerine eklenen yenilebilir mantar, özellikle kurumuş ve ışıltısını yitirmiş ciltlerde nemlendirici ve cilt tonunu aydınlatıcı bir etkiye sahip. Ancak, beyaz koru kulağının güzellik dünyasında “yeni kahraman” lakabıyla anılmasının başka sebepleri de var. “Araştırmalar, serbest radikallerle savaşarak yaşlanmaya karşı güçlü bir kalkan işlevi olduğunu gösteriyor” diyor Dr. Rachel Nazarian. Skin Decision: Before and After adlı Netflix serisinden tanıdığımız kıdemli dermatoloğa göre beyaz koru kulağı, günlük cilt bakımı ritüelinde kırışıklıkları ve ince çizgi görünümünü hafifletmenin yanı sıra cilt tonunu eşitlemek için de başvurabileceğimiz bir içerik. Üstelik anti-aging etkili yağ asitleri açısından da son derece zengin. “Cilt bariyerini sağlamlaştırmasının yanı sıra içeriğindeki A, C ve D vitaminleriyle anti-enflamatuvar etkisi yaratıyor” diyor New York merkezli, Board sertifikalı dermatolog Dr. Hadley King. 

Yağ, seramid, skualen ve niyasinamid gibi oklüzif ve bariyer güçlendiriciler, beyaz koru kulağının en büyük destekleyicileri. “Zira bunlar mantarın aşıladığı nemi cilde hapsederek kalıcı sonuçlar sağlıyor” diyor Dr. Mustapich. Pharrell Williams’ın dermatolog Dr. Elena Jones ile tasarladığı koleksiyondan çıkan Humidifying Cream, örneğin, kaplanotuyla formüle edilen yoğun bir beyaz koru kulağı kaynağı. Reishi mantarıyla güçlendirilen Origins’in mist formlu beyaz koru kulağı ürünü, ister nemlendirici ister makyaj üzerine uygulanabilen, cilde parlaklık ve nem aşılayan pratik bir alternatif. Shiseido Waso Fresh Jelly Lotion ve marin suyuyla formüle edilen Volition Beauty Snow Mushroom Water Serum ise jelimsi yapılarıyla suyu tıpkı bir sünger gibi cilde hapsederek pürüzsüz bir yüzey yaratan, beyaz koru kulağı denince ilk akla gelenlerden.  ZEYNEP AKDOĞAN

 

ETİKETLER: BAKIM , CİLT BAKIMI , ANTİ AGİNG , GÜZELLİK , SNOW MUSHROOM