20 Ağustos 2015

Tropik Güzellik: Hindistan Cevizi Yüz Peelingi

YAZI: AYŞE TOLGA

 15-08/20/ayse-tolga-1440054851.jpg

Ayşe Tolga

Hindistan cevizi son zamanlarda adından fazlasıyla söz ettiriyor. İnsanlar hindistan cevizi yağıyla yapılacak yüzlerce şey bulduğu için, bu çok amaçlı meyvenin suyunu, rendesini ve yağını her yerde kullanmaya başladık. Gelin hindistan cevizinin hem cildiniz hem de sağlığınız için olan faydalarına birlikte göz atalım:

Önce yağından başlayayım. Hindistan cevizi yağını tereyağı ya da margarinle karıştırmayın evet Hindistan cevizi yağı da soğukken katı kıvamda olsa da, içerdiği doymuş yağlar, yağ olarak depolanmıyor. Bu da demek oluyor ki hindistan cevizi yağı enerji seviyemizi artırıp kilo aldırmadan kan şekerini dengeliyor. Buna ek olarak mikrop öldürücü özelliği nedeniyle mantardan, parazitlere ve virüslere karşı koruma sağlayan muhteşem bir yağ. Bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor. Hindistan cevizi lif deposudur. İçeriğindeki yüksek lifler ile birlikte glikoz salgılanma hızını azaltır ve glikozu enerjiye dönüştürerek hücrelerinizin kullanımına hazırlar. Böylece cildiniz canlanır, enerji kazanır ve parlak görünür. Ayrıca hindistan cevizinin bu özelliği enzim sistemi üzerinde de etkilidir, stresinizi gidermeye ve hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi kinetin ve trans-zeatin açısından oldukça zengindir. Bu maddelerin anti-kanserojen özellikleri dışında yaşlanmayı da azalttığı gözlemlenmektedir.

Hindistan cevizi suyu ise, normal sudan çok daha fazla nem tutma özelliğine sahip olduğu için özellikle sıcaklarda, yapılacak açık hava spor aktivitelerimde susuzluğumu gidermesi adına Hindistan cevizi suyunu tüketiyorum. Cilt nem dengenizi korumanız için de size de öneririm. Hindistan cevizi tüketimi bağışıklık açısından önemlidir. Bunun en önemli sebebi hindistan cevizinin antiviral, antifugal ve antibakteriyel özelliklerinin bulunmasıdır. Bu özellikleri sayesinde hindistan cevizi yüz peelingi hem cildinizi temizler hem de bakteri ve olası mikroplardan cildinizi arındırır. Hindistan cevizinin mucizelerinden sadece besin olarak yararlanmayın. Sağlıklı olan her besin cildinizi güzelleştirir.

Güzelliğinizi hindistan cevizi dokunuşu ile canlandırmaya ne dersiniz?

Ben bugün sizlere mutfağınızda pastalarınızı süslediğiniz hindistan cevizi rendesiyle Yüzünüz için uygulayabileceğiniz nemlendirici, ölü hücrelerden arındırıcı ve besleyici peeling tarifi paylaşacağım.

3 çorba kaşığı Hindistan cevizi rendesi

1 buçuk çorba kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın, yumuşak dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Ilık su ile durulayın. Sonra aisha organik gül suyu ile bakımınızı bitirin.

 

 

 

ETİKETLER: AYŞE TOLGA , GÜZELLİK , BAKIM , HİNDİSTAN CEVİZİ