30 Mart 2021

Etkili ve Eforsuz: Göz Yogası

YAZI: HANNAH COATES

DERLEYEN: EKİN KURBETÇİ

 eye-yoga-fitness

Fotoğraf: Alasdair McLellan

Gözler kalbin aynasıysa, onlara da vücudumuza olduğu kadar özen göstermemiz gerekiyor. Gündemdeki yeni wellness trendlerinden göz yogası, sadece 5 dakikada daha aydınlık ve dinlenmiş bakışlara sahip olmanızı sağlıyor. Yere bakan köpek ya da karga pozuna alışmış olanların kafası karışmasın, göz yogası sadece göz çevresindeki kasları esnetmekle alakalı.

Yoga eğitmeni ve Flex Chelsea'nin kurucusu Chatty Dobson 'Tıpkı klasik yoga gibi, göz yogasını her yaptığınızda çalışan kas grupları güçlenecek ve esneyecek.' diye açıklıyor. Göz yogasının ana fikri göz çevresindeki kasları güçlendirerek o bölgeyi daha sıkı, kalkık ve dinlenmiş göstermek ve göz sağlığını iyileştirmek. Yani göz yogası sadece estetik bir amaca sahip değil. Bir çoğumuz zamanımızın büyük bir kısmını ekranlara kilitlenerek geçirdiğimiz için, bu bölgedeki kas gruplarına her zamankinden daha fazla önem vermek gerekiyor.

'Göz çevresini güçlendirmek yaş almayla birlikte ortaya çıkan göz bozukluğuna da iyi geliyor. Aynı zamanda bu egzersizler, baş ağrısı yapan kas gerginliğini de azaltıyor.' diye ekliyor Dobson.

Peki göz yogasını nasıl uygulayabilirsiniz? Chatty Dobson, favori 3 yoga egzersizini paylaşıyor ve tüm rutin maksimum 5 dakika sürüyor.

1- Esneme

Yüz kaslarınızı serbest bırakın. Kaşlarınızı ve çenenizi rahatlatmak için biraz kıpırdatın. Gözlerinizi nazikçe kapayın.

Gözleriniz kapalıyken önce en yukarı bakın, 4'e kadar sayın. Yavaşça aşağı bakın ve tekrar 4'e kadar sayın. Bu iki hareketi üç kez tekrar edin.

Aynı hareket serisini bu sefer sağa ve sola bakarak yapın. Üçer seti bitirdiğinizde yukarı soldan aşağı sağa ve yukarı sağdan aşağı sola bakarak rahatlama hareketlerini bitirin.

2- Güçlendirme

Gözlerinizi elinizden geldiği kadar hızlı bir şekilde 10 kez kırpın, sonra gözleriniz kapalıyken yavaşça beşe kadar sayın. Bu hareketi beş kez tekrarlayın.

Setleri tamamladıktan sonra ortaya çıkan bir his var mı diye farketmek için bir süre bekleyin.

3- Odaklanma

Dik oturun ve kollarınızı düz bir şekilde karşıya uzatın, ellerinizi 'baş parmak havaya' pozisyonunda tutun.

Yoğunlaşın ve bakışlarınızı baş parmağınıza odaklayın. Bakışlarınız daha fazla odaklanamayıncaya kadar baş parmağınızı burnunuza doğru yaklaştırın ve bu noktada tekrar dörde kadar sayın. Yavaşça kolununuzu tekrar öne doğru uzatın ve bu sürede odağınızı baş parmağınızdan ayırmayın. Bu hareketi toplam 5 kez yapın.

ETİKETLER: GÖZ YOGASI , YAŞLANMA KARŞITI , YÜZ YOGASI