16 Ağustos 2016

Doğru Tekniklerle Saç Nasıl Yıkanmalı?

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Saç Yıkama

Fotoğraf: @gildaambrosio

Saçlarınızı doğru şekilde mi yıkıyorsunuz? İngiliz saç stilisti George Northwood bu konuyu masaya yatırdı ve doğru saç yıkama tekniklerini Vogue.uk ile paylaştı. Alexa Chung, Rosie Huntington-Whiteley ve Alicia Vikander’ın saç uzmanı olan George Northwood saçı 2 kez şampuanlama felsefesine inanıyor. Tam anlamıyla temizlenmeyen saç cansız görünüyor ve yeteri kadar ışıldamıyor. Ama eğer 2 kez şampuanlarsanız saçınızdaki kirden kurtulabilir ve saçınıza parlama şansı verebilirsiniz. 

Lily Aldridge

Fotoğraf: @chloessevigny

Northwood’a göre saç yıkamadaki en sık yapılan hata çok fazla şampuan kullanmak. Her ne kadar 2 kez yıkama kuralının savunucu olsa da bu fazla şampuan kullanmak demek değil. Saçın temizlenmesi için şampuana bile ihtiyaç duyulmadığını belirten saç gurusu, yine de yeterli ve az miktarda şampuan kullanmayı öneriyor. Konu saç bakım kremine gelince en hassas nokta saçınıza uygun kremi kullanmanız. Saç kremi kullanırken ilk adım kremin suyla etkileşime geçip etkisini azaltmamak adına, saçınızı çamaşır sıkar gibi sıkmanız ve durulamanız gerekiyor. Eğer saçlarınızda kırıklar ya da balyaj varsa özel olarak saçlarınızın uçlarına da saç kremini uygulayın. Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa da sizin için ideal bakım durulama gerektirmeyen sprey saç bakımı.

Lily Aldridge

Fotoğraf: @lilyaldridge

Northwood’a göre ‘hair dysmorphia’ bu süreçteki en büyük problemlerden biri. ‘Hair dysmorphia’ sağlıklı bir saça sahip olan bireyin saçında kusur bulması rahatsızlığına denir. Saçlarında mükemmeliyetçilik hastalığından müzdarip kişilerin aslında sağlıklı olan saçlarına extra zengin bakımları gereksiz kullanmasının sonucu aslında sağlıklı olan saçlarına zarar vereceğini belirtiyor. Ve son olarak Northwood duştaki en büyük korkulu rüyalarımızdan birine cevap veriyor ve bizi rahatlatıyor. George Northwood ‘Saçlarınızı yıkadıktan sonra küvet deliğinde saçların birikmesi çok doğal, aşırıya kaçmadığından emin olduğunuz sürece endişenmeniz gereken bir durum yok.’ şeklinde belirtiyor.

ETİKETLER: GÜZELLİK , BAKIM , SAÇ