28 Kasım 2020

Cilt Bakım Ürünleriniz Artık Neden İşe Yaramıyor?

YAZI: EKİN KURBETÇİ

skin-care-beauty-model-vittoria-ceretti

Fotoğraf: @vittoria

Yeni edindiğiniz bir bakım ürününü kutusundan çıkarmak ve cildinizi o ürünü kullanmaya hazır hale getirmek terapi etkili bir an olabilir. Heyecanla kullandığınız bakım ürününüz etkisini göstermeye başladığındaysa 'Yüzüne ne yaptırdın?' 'Sende bir değişiklik var.' tepkilerini almak bakım ritüelinizi daha tatmin edici bir hale çevirebilir. Ancak şişeyi-kutuyu yarıladığınızda, bakım ürünlerinizden ilk günlerdeki etkiyi alamadığınızı farkedebilirsiniz. Peki bu durumun sebebi ne?

Öncelikle cilt bakım ürünlerinize yeterli zamanı verdiğinizden emin olmalısınız. Bir ürünün tam anlamıyla kendini göstermesi 4-6 hafta sürebiliyor ve bu yolculuk inişli-çıkışlı bir ibre sergileyebiliyor. Ancak bakım ürününüzün etkisinin ne zaman azalmaya başlayacağı ise belirsiz. Çünkü bu tamamen sizin yapınızla alakalı.

retinol-serum-skin-care-aging

Fotoğraf: CeraVe, The Ordinary, La Roche-Posay, Institut Esthederm, Pixi

Cildinizdeki hücre sinyalizasyonu, kullanılan ürünlere karşı bir süre sonra direnç geliştiriyor ve ürünün formülündeki içerikler başlarda olduğu kadar etkisini gösteremiyor. Bu durumda ciltte efektif bir sonuç için daha yoğun ve güçlü formüller kullanmak gerekebiliyor. Bakım dünyasında, bu toleransa karşı geliştirilmiş sistemler mevcut. Örneğin bazı markalar retinol serumlarını yoğunluğu kademeli olarak artan formüllerle kullanıcılarına sunuyor. Böylece hücrelerdeki rehaveti de kademeli olarak aşabiliyorsunuz. Bu durumu kullandığınız bakım ürününe ara vererek ve farklı içeriklere sahip formülleri sırayla kullanarak da çözebilir ve hücre reseptörlerinin spesifik ürünlere karşı kendilerini sıfırlamalarını sağlayabilirsiniz. Yani bir nevi cilt dokunuza karşı unutturma politikası uygulayabilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da kullandığınız farklı cilt bakım ürünlerinin formüllerindeki içerikler. Bazı içerikler birbirlerini nötrleyebiliyor, böylece kullanıcılar daha önceden olumlu sonuçlar aldıkları ürünlerin neden işe yaramamaya başladığını sorgulayabiliyor. Örneğin niacinamide ve retinol birbirinin etkisini azaltan iki bileşen. Retinol kullanmaya başladıktan bir süre sonra niacinamide içeren bir ürün kullanmaya başlarsanız retinolün güçlü etkisini önceki kadar iyi hissetmeyebilirsiniz.

Son olarak göz önünde bulundurmanız gereken bir detay daha var. Cildiniz çevresel etkenlere karşı oldukça açık ve savunmasız. Örneğin yaz sezonunda kullandığınız bir nemlendirici kış ikliminde aynı sonucu vermeyebilir, sağlıksız bir beslenme düzeninin ortaya çıkardığı akne problemi her zaman kullandığınız akne giderici maske ile çözümlenemeyebilir. Dolayısıyla cilt bakım ürünlerinizin ortam şartlarıyla uyumlu olduğuna emin olmalı ve değişen koşullara göre bakım ürünlerinizi farklı formüllerle yenilemelisiniz.

Kış Mevsimine Özel Cilt Bakım Rehberi

 

ETİKETLER: CİLT BAKIMI , BAKIM ÜRÜNÜ , SİLT SORUNU