16 Haziran 2021

Cildinize Altın Dokunuş: Zerdeçal

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

21-06/15/5.jpeg

Daha çok mutfakta görmeye alıştığımız zerdeçal, tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi içinde barındırdığı doğal mucizelerle güzellik rutinimize de dahil oluyor. Hindistan’da kadınların düğünlerinden bir gün önce daha ışıltılı bir cilt için kullandığı zerdeçal, aynı zamanda cilde canlılık veren bir özelliğe sahip. Zencefilgiller ailesinde yer alan bu özel bitkiyi biz aynı zamanda Hint safranı olarak da biliyoruz.

Cilde bu kadar faydalı olmasının en büyük sebeplerinden biri ise kolajen açısından zengin olması. Çevresel faktörlere karşı cildin canlılığını yitirmesini engelleyen zerdeçal, aynı zamanda mevsimler boyu C vitamini konusunda da destek sağlıyor. Eğer narin bir cilt yapısına sahipseniz bu bitki yaraların  iyileşmesinde etkili bir rol oynuyor. Cilt tonunu dengeleme özelliğiyle de evde hazırlayabileceğiniz doğal maskelere zerdeçal yağı veya tozunu dahil edebilirsiniz.

Güneş lekeleri içinde sıklıkla tavsiye edilen bitkilerden biri olduğu için de yine gün sonunda 1 kaşık yoğurt ve küçük bir tutam zerdeçalla hazırladığınız karşımı cildinize sürüp hem rahatlamasını sağlayabilir hem de etkili bir önlem almış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: ZERDEÇAL , GÜZELLİK , BAKIM