VOGUE TV
VOGUE TV

26 Kasım 2016 12:00

#VogueGurme: Turp Turşusu

Begüm Atakan'dan ister atıştırmalık isterseniz de salatalarınızı süslemek için kullabileceğiniz pratik bu tarifin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. 

İçindekiler

5% salamura (1litre suda 50gr tuz çözeltilmiş), iyotsuz tuz ile hazırlanmış, deniz-kaya hangisini isterseniz, oda sıcaklığında 

500 gr fındık turp, saplarını tepelerinde 1 cm kalacak şekilde kesiniz (süs için), yıkanmış

(Eğer fındık turp bulamazsınız büyük turp da kullanılabilirsiniz, o zaman 2cm boyunda küp şeklinde doğrayınız.)

6-8 dilim zencefil

1 ufak kuru kırmızı biber (İsteğe göre azaltılabilir.)

1 litrelik cam kavanoz 

Nasıl Yapılır?

Kavanoza tüm malzemeleri mümkün olduğu kadar sıkışık yerleştiriniz. Üzerini geçecek kadar salamura ekleyiniz.

Ufak bir ağırlık ile (taş, cam) turşuyu salamuranın altında kalacak şekilde bastırınız. Salamuranın kavanozun ağzından bir-iki parmak altta kalmasına dikkat ediniz. Eğer taşma olursa fazla suyu dökebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken turşunun olgunlaşma sürecinde suyunun artacağı bu yüzden bir iki parmak boşluk bırakmayı unutmayınız.

Kavanozun ağzını çok sıkı olmayacak, hava çıkısına izin verecek şekilde kapatıp mümkünse 20-24 derece arasında 1 hafta-10 gün arası bekletiniz.

Bu süreçte salamuranın rengi pembeleşip, bulanıklaşacak, turplar renk ve doku değiştirecek. 1 hafta sonra açıp tadabilirsiniz. Tuzlu su yerini ekşi, baharatlı, lezzetli bir salamuraya bırakmışsa turşunuz olmuş demektir. Buzdolabında saklayınız.

ETİKETLER: TURŞU , TURP , BEGÜM ATAKAN , KIŞ , #VOGUEGURME , VOGUEİNSTAGRAM