PLAYER
YAŞAM

#VogueGurme: Probiyotik Salatalık Turşusu

Sanayi tipi turşuların aksine limon tuzu ve sirke içermeyen bu tarifte ekşilik sadece laktik asit fermantasyon sürecinden geliyor. Probiyotik, mineraller ve vitaminler açısından zengin bu basit tarifin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. 

İçindekiler

5% salamura (1litre oda sıcaklığında 50gr iyotsuz deniz veya kaya tuzu ile hazırlanmış)

1 kg salatalık, yıkanmış

6-8 diş  ayıklanmış sarımsak

1 adet dilimlenmiş limon

5-6 sap dereotu

2-3 sap kereviz

5-6 taze asma yaprağı 

2 litrelik cam kavanoz

Nasıl Yapılır?

Salatalıkları mümkün olduğunca sıkı bir şekilde kavanoza yerleştirin. Daha sonra aralarına limon ve sarımsakları ekleyin. Kavanozun yarısına gelince dereotu ve kereviz yapraklarını yerleştirip kavanozun ağzında iki parmak kalacak şekilde tekrar salatalık doldurun. Üstünü asma yaprakları ile kaplayın. Yaprakların tamamen kapanması için salamura ilave edin.  

Ufak bir ağırlık ile (taş, cam) turşuyu salamuranın altında kalacak şekilde bastırın. Turşunun olgunlaşma sürecinde suyu artacağından salamuranın kavanozun ağzından bir-iki parmak aşağıda kalmasına dikkat edin. Eğer taşma olursa fazla suyu dökebilirsiniz.

Kavanozun ağzını çok sıkı olmayacak, hava çıkısına izin verecek şekilde kapatıp mümkünse 20-24 derece arasında 5 gün- 1 hafta arası bekletin. 

Bu süreçte salamuranın rengi bulanıklaşacak, salatalıklar renk ve doku değiştirecek. Aromatiklerin lezzeti turşunun suyuna karışacak. 5 gün sonra açıp tadabilirsiniz. Tuzlu su yerini ekşi, lezzetli bir salamuraya bırakmışsa tursunuz olmuş demektir. Buzdolabında saklayın… tabii dayanırsa :)

Bunlar da ilginizi çekebilir