05 Nisan 2021

Yeni Nesil Muntazam Üniformalar

YAZI: ALİSON VENESS

Miuccia Prada ve Raf Simons’un Prada’sının merakla beklenen ve geçtiğimiz Eylül ayında tanıtılan 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, hem tasarımcıların kendine has imzalarını keşfediyor hem de tekdüzelik fikrini ön plana çıkarıyordu. İleri görüşlü bir grup insanla birlikte iki tasarımcı bir öngörüde bulunarak, yepyeni bir yılda kendine yer bulan dolambaçsız giysilere dair birkaç temel stil dersi veriyor.

Hermes

Hermes 2021 İlkbahar/Yaz

DERS #1: YORUMLAMA

“Miuccia’nın elbiseleri şu veya bu şekilde hep üniforma gibi bir tasarıma sahip ve bu benim için defileye doğrudan bir ilham kaynağı oldu” diyor Raf Simons, gerek kendisi gerekse Miuccia Prada için ilk işbirliği olma özelliğini taşıyan ve merakla beklenen 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu anlatırken. Simons’un hissettikleri, Miuccia Prada’nın tekdüzeliğini kendi dilinde yorumlamaktan mutluluk duyan izleyicilerde bir hoşnutluk yarattı: 1989’da çıkardığı ilk hazır giyim koleksiyonundan bu yana Miuccia’nın işlerini tanımlayan sadeliğe ve neredeyse minimal 90’lar felsefesine dayanan “azaltılmış” ve son derece elverişli bir gardırop. Her parçası Simons’a has bir dokunuş taşıyan yeni Prada’nın temel koleksiyonu; markanın klasikleşmiş dar pantolonları, alımlı bir uzun etek, göğüs hizasında sıkılaşan hafif ipek bir opera ceketi, geometrik baskılar, fütüristik ve minik alçak topuklu ayakkabıların yanı sıra kapüşonlu üstler ve Peter de Potter’ın eserlerini de barındırıyor. Tekdüze tasarım giyenlerin mutluluğu yadsınamaz zira konfor, güven hissi, inanç, umut ve nüfuz edilemez bir kimlik sunuyor. Bu daimi bir his. Ve şu sıralar kimin bunlara ihtiyacı yok ki? 2021’e ve bir gardırop temizliği olarak da düşünülebilecek bu yeni seviye gardırop verimliliğine selam olsun. Bu,  tam ölçekli, her şeye sıfırdan başlamanız gereken bir elden geçirme olmak zorunda değil; gardırobunuza akıllıca düşünülmüş bir yenilik getirmek ve geçtiğimiz birkaç yılın fazlalıklarını toplayıp geri dönüştürmek yeterli.

DERS #2: KAYNAKLAR

Adından da anlaşılacağı üzere tekdüzelik kurallara uygun “tek bir biçimi” yansıtır. Birleşik Krallık Kadın Yardımcı Hava Kuvvetleri’nde kadınların erkeklerle aynı rolleri doldurmaya ve kendi üniformalarını giymeye başladığı 1918 yılından bu yana, dünya olarak “rutin” fikrini çokça benimsedik. Gereklilik icabı, her iki dünya savaşının da kadın ve erkek giysileri üzerinde önemli ölçüde pratik ve kalıcı bir etkisi oldu. Zira askerlerin ısmarlama üniformalarının en önemli görevi, işi bitirmekti. Daha önceden net bir şekilde belirlenmiş çerçeveden bir üniforma seçerken gösterilen özende, insanın içini rahatlatan bir deha yer alıyor. Üstelik pandeminin ortasında her gün ne giyeceğini düşünme derdini de basit bir denkleme dönüştürüyor.

DERS #3: SEMİNER

Wardrobe.NYC’nin 2017 Aralık’taki kuruluşundan bu yana, tasarımcı Josh Groot ve Vogue Avustralya moda direktörü Christine Centenera’nın vizyonu temel bir gardırop fikri üzerine inşa edildi: Mükemmelen tasarlanmış taytlar, ipek yakalı gömlekler, merino yünü ceket, seçkin bir pardösü ve ufak varyasyonlara sahip merino yünü kazak. Üstelik tamamı bir paket olarak satın alınabiliyor. Marka, abartısız lüks üniforma yaratmada bir ustalık dersi veriyor. “Josh’la markayı kurmamızın amacı insanların gündelik giyinme biçimlerini lükse dair temel unsurlar sunarak basitleştirebilmekti; bunlar herkesin gardırobunda bulunması gerektiğine inandığımız ana giysiler. Tüm bu parçalar farklı ortamlara uygun sonsuz kombinasyon oluşturmada kullanılabiliyor. Her şey en kaliteli kumaşlarla üretildi ve marka etiketi taşımıyor; tasarımlar eskimeyeceği için sonsuza dek giyebileceğiniz klasik kıyafetler” diyor Centenera ve kullanışlılık fikrinin insanların zihninde bir karşılık bulduğunu ekliyor.

Prada

Prada 2021 İlkbahar/Yaz

DERS #4: AZ ÇOKTUR

2020 uygulamalı bir yeniden düşünme yılıydı. Devasa değişimler, ölü ilişkilerin dökülen pullarını soymak, kimin ve neyin en önemli olduğunun farkına varmak ve genel anlamda her şeyi geleceğe karşı korumaya alma hissi. Tüketimin pratikliği en üst seviyedeydi. Stella McCartney, Salvatore Ferragamo’dan Paul Andrew, Gabriela Hearst, Loewe’den Jonathan Anderson ve The Row’dan Olsen kardeşlerin de aralarında bulunduğu birçok tasarımcı, ürün miktarını akıllıca azaltmanın, daha önce fazlasıyla şişirilmiş koleksiyonları 30 temel kıyafete sığacak şekilde damıtmanın yollarını aradı. O hâlde yeni sezonun odağı çok sayıda trend sunmak değil, iyi pratikleri incelemek olacak ve seçenekleri kullanışlı hâle getirme arzusu “üniformanın” sunduğu güvende olma hissini artıracak gibi görünüyor.

DERS #5: TUTARLILIK

Thom Browne, geleneksel okul üniforması konseptini uzun süredir kullanıyor. Koleksiyonlarının ilham kaynağı ne olursa olsun –2021 İlkbahar/Yaz için oluşturduğu fütüristik 2132 Olimpiyatları vizyonu bile– iyi orantılı özel dikim ceketler, kravatlar ve gömleklerin temelini oluşturan bu fikir, tertip ve düzeni yansıtıyor.

DERS #6: ÖDEV

2020 evde yaşama, kişisel alanı önceliklendirme ve düzenleme yılıydı. Bu yeniden gözden geçirme trend’i ve ayırma ile sadeleşmeyi benimseyen bu yeni dalga; önemsiz volanları, büyükçe ponponları ve süregelen “sahip olma” ihtiyacını fazlasıyla gözler önüne serdi. 2021 titiz yatırımların yılı olacak. Tekdüzenin tanımını bir düşünün: Her durum ve koşulda aynı kalan, biçim ya da karakter değiştirmeyen. Ve işte tekdüzeliğin en tesirli parçası, lüks liderlerin klasik el çantaları; Hermès’in Birkin’i, Bottega Veneta’nın Cassette çantası, Louis Vuitton’un monogramlı Pochette Métis’i, Chanel’in kapitone 2.55’i, Dior’un Lady Dior’u, Prada’nın Galleria adlı büyük el çantası ve Fendi’nin Peekaboo’su bunlardan yalnızca birkaçı. Kusursuz deri ürünlerin satışında sağlam bir geçmişe sahip olan markalar büyük bir atılım yaşıyor. Bireyselliğin ve uyumsuzluğun fazlasıyla yüceltildiği Gucci’de Alessandro Michele, arşiv niteliği taşıyan ve tam anlamıyla zamansız Jackie çantasını beceriyle yeniden yorumladı.

DERS #7: ŞABLON

Şu sıralar hayalimiz tutumlu olmak, akıllıca harcamak ve yeterliliğin zarafetinin tadını çıkarmak. Tekdüze giyinmenin getirdiği kuralların keyfini sürün (önce güvenlik lütfen) ve onları büküp özgürleşme seremonisinin mutluluğunu yaşayın. Düzenleyin ve daha az stres yapın. “Tekdüze giysiler düşünebildiğinizi hissetmenizi sağlar” diyor Miuccia Prada 2021 İlkbahar/Yaz defilesinin ardından. “Bir giysinin amacı hayatı iyileştirmektir; kullanışlı olması gerekir.” Kesinlikle öyle. 

 

ETİKETLER: 2021 İLKBAHAR/YAZ , TREND