03 Aralık 2016

Şimdi Dene: Hayvan Baskıları vs. Damask Baskılar

EDİTÖR: ZEYNEP SEREN İLKAN

Bir tarafta evcilleşip dolaplara giren hayvanlar, diğer tarafta ev sınırlarını aşan duvar kağıdı desenleri ve döşemelik kumaşlar. Sezonun galibi kapıdan giren mi, yoksa çıkan mı olacak?

Hayvan baskıları

Kedi, köpek, ördek, çita, arı, kelebek. Hayır, gelecek günlerde kapılarını açmaya hazırlanan bir hayvanat bahçesinden bahsetmiyoruz. Bahsi geçen hayvanlar, 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının kadrolu üyeleri. Dolce&Gabbana’dan Stella McCartney’e, Dries Van Noten’dan Alexander McQueen’e modernize edilmiş baskıları ile pantolon, elbise ve takımlara hayat veren bu hayvanlar, kış gardıroplarının sıkıcı rutinini bozuyor.

Damask baskılar

Duvar kağıdı, koltuk ve perdelerden aşina olduğumuz damask baskılar, bu kış kıyafetlerde boy gösteriyor. Miuccia Prada’nın Miu Miu ile Prada Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonu ve Alessandro Michele’nin Gucci’si, brokar kumaşlarda hayat bulan bu desenin vintage çağrışımlarını kutluyor. Nymphomaniac filminin genç yıldızı Mia Goth’un taze stili de ilhamını dekorasyondan alan bu yükselişteki trende kayıtsız kalmıyor.

ETİKETLER: ŞİMDİDENE , TREND , HAYVANBASKISI , DAMASK , 2016SONBAHARKIŞ , VOGUE TÜRKİYE EKİM