02 Mart 2022

Meydan Okuyan Mini Etekler

EDİTÖR: GAMZE KANTARCIOĞLU

YAZI: SELEN KILIÇ

60’ların başında, alışılmışa karşı asi ve meydan okuyan tavrıyla popüler olan mini etekler, modaya adeta yeniden yön verdi. 90’larda dönemin ikonu hâline gelen mini eteği, birçok modaevi koleksiyonlarının başrolü hâline getirdi. Hatta tamamen mini etek görünümlerinin olduğu koleksiyonlar tasarlandı. 

Pandemi dönemindeki kısıtlamaların uzun süre kıyafetlerimize de yansımasından sonra çoğu tasarımcı, 2022 Sonbahar/Kış koleksiyonlarını tasarlarken biraz ten göstermenin vaktinin geldiği konusunda hemfikir oldu. Koleksiyonlarda birbirinden farklı stillerde gördüğümüz mini etekler, sezonun en cesur parçalarından. 

 

16Arlington

16Arlington / Vogue Runway

 

Parlak renklerin ve düşük bel parçaların dikkat çektiği LaQuan Smith 2022 Sonbahar/Kış koleksiyonu, sezonun en dikkat çeken mini etek görünümlerine sahipti. “Kadınlara umut ve kutlama isteği veren bir koleksiyon yaratmak istedim” diyen tasarımcı, rahat görünümlerle vedalaşıp feminen formu vurgulamak istemiş. LaQuan Smith, koleksiyona ilham veren kadın figürünü şöyle özetliyor: “Dışarısı soğuk ama o bir yerlere gidiyor.” Bu sezon daha sık göreceğimiz mini etek görünümleri için stil fikirleri alabileceğiniz koleksiyonda çarpıcı zımbalar ve fermuar detayları oldukça ilham verici. 

 

16Arlington

LaQuan Smith  / Vogue Runway

 

Milano Moda Haftası’nın ilk gününde 2022 Sonbahar/Kış koleksiyonunu sergileyen Roberto Cavalli’nin de sadelikten oldukça kaçındığını söyleyebiliriz. Leopar deseninin baskın olduğu ve beklenmedik uyumsuz ekose desenlerinin dikkat çektiği koleksiyon, çoğu kişiye göre sezonun en güçlülerinden. Roberto Cavalli, koleksiyonunun kadınını şöyle tanımlıyor: “Artık o, normların hapishanesinde bir mahkum değil. Vahşi ve imza parçalarla zincirlerini kırıp özgürlüğünü kazanmasını izleyin.”

Maskülen ve feminen görünümü bir araya getiren ceket etek takımları, bu sezon da revaçta. Cavalli’nin koleksiyonunda gözümüze çarpan görünümlerden biri de deri biker ceket ve mini etek kombinasyonu oldu. Bluz - alt uyumundansa ceket - alt uyumunun daha fazla ön planda olduğu yeni sezon, asi ve cool bir stil için ilham verici parçalar içeriyor. İki iddialı parça neden bir arada kullanılmasın? Vazgeçilmez suni kürk detayları iddialı mini eteklerle buluştuğunda çarpıcı görünümler yaratmış. 

 

16Arlington

Roberto Cavalli  / Vogue Runway

 

16Arlington

LaQuan Smith - 16Arlington  / Vogue Runway

 

 

ETİKETLER: ETEK , LAQUAN SMİTH , ROBERTO CAVALLİ , 16ARLİNGTON