31 Ocak 2017

Galia Lahav'ın Viktoryen Gelinleri

Galia Lahav 30 yılı aşkın süredir gelinlik ve abiye kıyafetlerde tüm dünyanın tanıdığı tasarımcılardan. Sanatla iç içe olan kimliği, onu tasarımlarında sanatı lüksle birleştirmeye yöneltmiş. İnce el işçiliği ve lüks detaylarla bezeli gelinliklerinde, göz alıcı sırt detayları, prensesleri andıran ipek tüllü etekleri ve zarif dantel detayları dikkat çekiyor. Galia Lahav'ın tasarladığı gelinlikler Türkiye'de ilk kez Vakko Wedding'de. Lahav ile koleksiyon yaratma sürecinden ve gelinlik trendlerinden konuştuk. 

galia lahav

- Gelinlik tasarlamak, yani kadınların en büyük hayallerinden birine ortak olmak, nasıl hissettiriyor?

Gelin olmak bir kadının hayatındaki en önemli anlardan biri. Ben de bu çok özel ana ortak olabildiğim için büyük onur ve mutluluk duyuyorum. Bir gelinin hayalindeki gelinliği tasarlamak, keyifli olduğu kadar aynı zamanda büyük de bir sorumluluk. Bu sorumluluğun bilinciyle işimi çok ciddiye aldığımı söylemeliyim.

- Yeni koleksiyonunuz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Yeni koleksiyonumu tamamlayana kadar çok fazla detay vermek istemiyorum. Ancak feminenliği yeniden tanımlayacak görkemli gelinliklerin yanı sıra, omuz ve yakalarda kullanılan ince saydam kumaşlar, belli belirsiz transparan modeller ve daha pek çok sürpriz olacağını söyleyebilirim. Galia Lahav Couture koleksiyonumuzda Viktoryen dönemi motifleri büyük ilgi gördü. Gelinlik tasarımlarımızda da bu dönemden ilham alabiliriz.

galia lahav

Galia Lahav

- Gelinlik seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Vücut tiplerine göre farklı önerileriniz var mı?

Gelinlik seçimi çok kişisel bir konu, genel bir cevap vermek çok mümkün değil. Gelini ve yaşadığı kültürel çevreyi iyi tanımak gerekir. Her gelinin beğenisi, düğününde nasıl görünmek ve hatta nasıl hissetmek istediğine dair farklı düşünceleri, hayalleri var. Eğer gelin ne istediğini biliyorsa, doğru gelinliği bulmaya giden yol daha kolaydır. Benim önerim, gelinlik modelini seçerken, bütçe ve kalite dengesinin yanı sıra düğün mekanını da gözetmek gerektiği yönünde. Bence en önemlisi, vücut tipinden bağımsız olarak gelinin kendi değerleri ile uyumlu, giydiğinde kendisini mutlu hissettiği bir model seçmesidir.

- Bu yılın gelinlik trendlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

2017 İlkbahar/Yaz gelinlik trendlerine sıcak pembeler, portakal çiçeği, tozlu pembe tonları ve bej renklerinin yanı sıra iki tonlu tasarımlar damgasını vuruyor. Takılıp çıkarılabilen, değiştirilebilen parçalar; kuyruklar, pelerinler, hareketli kollar, ek parça çıkarabilir etekler ön planda. Zengin görünüm sağlayan 3D dokular ve çiçek süslemeler, tıpkı çift dantel astarlar gibi bu sezon da gündemde.  

Orijinal, yenilikçi, detaylara önem veren ve seksi... Vücuda bir eldiven gibi oturan, vücut hatlarını yücelten, ince el işçiliğimizi ön plana çıkaran yüksek kalite kumaşların ve zarif dantellerin kullanımını çok seviyorum. Galia Lahav gelinlerinin, rahatlıktan taviz vermeden şık olunabileceğinin en güzel kanıtı olduğunu söyleyebilirim.

- Buket Güler

ETİKETLER: GELİNLİK , GALİA LAHAV , VOGUEWEDDİNG