01 Mayıs 2021

Ev Şıklığının Yeni Üyesi: Nap Dress

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

nap dress,trend,ev stili

@wethepeoplestyle

 

Evlerde geçirdiğimiz bu süreç içerisinde sweashirt ve tayt ikilisine oldukça alışmıştık ancak havalar ısındıkça bu takım yerini geçmiş dönemlerden gelen zarif bir tekliye bıraktı: Nap dress, yani bir diğer adıyla uyku elbiseleri, yaşadığımız süreçle birlikte adeta altın çağını yaşıyor. İlk olarak TikTok uygulamasında Cottagecore alt kültürü sayesinde yeniden tanıştığımız bu 1800’lü yıllara ait elbise, hem rahatlığı hem de şıklığıyla oldukça popüler olmaya başladı. Bunun en güzel örneklerinden biri olarak Jane Austen romanından uyarlanan ve 1996 yılında çekilen Emma filminde Gywenth Paltrow’un giydiği narin elbiseyi gösterebiliriz.

nap dress,trend,ev stili

Evden çalışılan dönemde değişen giyinme algısı da bu popülerliği destekleyerek ev elbiselerine olan ilgiyi bir üst seviyeye çıkarttı. Hatta Hill House Home markası bu dönemde bir milyon gibi bir satış rakamına ulaşarak büyük bir başarı yakaladı. Selena Gomez’den Zoe Kravitz’e herkesin ilgisini çeken bu kullanışlı elbise havalar ısındıkça da en ideal alternatiflerden birini oluşturuyor.

nap dress,trend,ev stili

@zoeisabellakravitz

 

nap dress,trend,ev stili

@selenagomez

 

Her şeyden önce hafif ve rahat olması, hareket alanınızı özgürleştirirken evde bile olsa “elbise” giyiyor olmanın verdiği o pozitif hissi hemen yakalıyorsunuz. Ayrıca bunun herhangi bir beden sınırlaması da yok ki Nap dress’ler özellikle bu sıcak mevsimlerde eğer hamilelik dönemindeyseniz dahi sizi sıkan veya yoran seçimlerden tamamen kurtarıyor. Sadece sabah elbiseyle uyanmanın bile güne başlama konusunda olumlu bir etkisi olduğunu düşünürsek bir de bu elbisenin size bütün gün eşlik ettiğini düşünün. Tek yapmanız gereken sneakerlarınızı ya da sandaletlerinizi giymek. Ayrıca eğer işin içine bir doz daha şıklık katmak isterseniz her zaman takıların dönüştürücü gücünü kullanabilirsiniz. Evde çalışma düzeni bizi giyinme konusunda bir süreliğine durdurmuş olabilir ama bu kullanışlı elbiseler kesinlikle yeni favorimiz olmaya aday.

 

nap dress,trend,ev stili

@sabinasocol

Ayrıca Nap dress’lerin bu kadar popüler olmasının bir başka sebebi ise size farkında olmadan hayal kurdurtuyor olması. Eğer sosyal medyada #napdress ya da #napdresssummer etiketini aratırsanız karşınıza genellikle doğayla bütünleşen görseller çıkıyor. Kır evleri, çiçekler, yeşil alanlar, mutlu aile tabloları derken bir süreliğine hayatın kaosundan uzaklaşıyor ve özlediğiniz normal zamanlara geri dönüyorsunuz.

 

nap dress,trend,ev stili

@prettylittlefawn

 

nap dress,trend,ev stili

@vanessabreuer1

Bu yüzden Nap dress’e aslında bir kaçış elbisesi de demek mümkün. Sıcak havaların gelişini, hafifliği ve mutluluğu anımsattığı için de bu nostaljik elbiseyi giydiğiniz an daha pozitif hissetmeye başlıyorsunuz. İlerleyen dönemde çok daha fazla karşımıza çıkacağından emin olduğumuz Nap dress’leri şimdiden listenize dahil edin.

 

 

ETİKETLER: NAP DRESS , TREND , EV STİLİ