22 Ocak 2021

Denim Pantolonlar Yeniden Sahnede

YAZI: HAZAL BAYAT

Gardırop temizliği yaparken asla vedalaşamadığımız parçalar, denim pantolonlar. Artık içine giremiyor da olsak, yıllar öncesine ait bir trend'in kalıntısı da olsa o pantolonları hayatımızdan çıkarmamamızın bir sebebi var: Bir gün hepsinin zamanının geleceğini biliyor olmamız.

Beklediğimiz zaman geldi bile. 2021 koleksiyonları bize tozlu raflara kaldırılan denim pantolonları çıkarmamız gerektiğini söylüyor, hem de oldukça güçlü bir şekilde. Bol modeller, klasik kalıplar, patchwork'le artırılan renkler ve hatta yırtık denimler... 2021, unutmaya yüz tutan trendlerin hepsinin hatırlanacağı günler vaat ediyor. 

21-01/22/balmain-rtw-spring-21-1611299497.jpgFotoğraf: Balmain/Vogue Runway

Her zamanın denim pantolonları

Denim pantolonlar dönem dönem etkinliklerini azaltsalar da hayatımızından hiçbir zaman çıkmadılar. Mom jean, ispanyol paça, yüksek bel, düşük bel... Alıştığımız ama kısa bir ara verdiğimiz her model, 2021'de kendine yer bulacak. Hem de Balmain'in 2021 İlkbahar koleksiyonundaki parça gibi, sezonun üç trendini aynı anda barındırma kabiliyeti göstererek.

chanelFotoğraf: Chanel/Vogue Runway

Denim pantolonların sezondaki hakimiyeti konusunda ilk ipuçlarını veren defilelerden biri Chanel'in 2021 İlkbahar/Yaz defilesiydi. Son zamanların en trend aksesuarlarından biriyle süslenen bol denim pantolonlar, farklı renklere de bürünerek defileden sonra da adından söz ettirdi.

Deneysel çizgiler

Alışkın olduğumuz kalıpları yeni formlarla yıkan Dior, farklı renklerde kumaşları bir araya getirdiği denim pantolon modelleriyle 2021'de karşılaşacağımız çeşitliliğin sinyallerini verdi. Tulumu andıran siluetin denim kemer detayı, başlı başına yeni bir deneyim vaat ediyor.

21-01/22/00029a-dior-resort-spring-2021-1611299511.jpgFotoğraf: Dior/Vogue Runway

Koleksiyonları bir oyun alanı olarak gören Kenzo da jean formunu çeşitlendirmek için harekete geçenlerden. Alışıldık kalıpları orijinal detaylarla süslediği görünümler, 2021 hazır giyim koleksiyonunun öne çıkan parçalarından.

kenzoFotoğraf: Kenzo/Vogue Runway

Yırtık denimleri unutamadık

Gucci'nin 2020 Sonbahar koleksiyonunda hatırlattığı yırtık denimler, asi ve stil sahibi duruşlarıyla defilelere tutunmayı başardı. 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında gördüğümüz cüretkar parçalar, sezonun öne çıkan modelleri listesinde kendilerine yer edindi.

21-01/22/gucci-fall-20-rtw-2.jpgFotoğraf: Gucci/Vogue Runway

Dolce & Gabbana ve Etro gibi markaların öne çıkardığı modellerin çeşitliliği, yırtık denimlerin her siluete uyum sağlamasının bir yolu olduğunu kanıtlıyor. Dar, mom ya da dökümlü; denim pantolonlara açılan birkaç pencere her görünümün mertebesini üst seviyelere taşıyabilir.

21-01/22/dolce-gabbana-6.jpgFotoğraf: Dolce & Gabbana/Vogue Runway

Renkler ve desenler

Yalnızca formlarıyla değil, renk ve desenleriyle oynanan blue jeanler, sezonun öne çıkan bir başka trend'ini mümkün kılıyor. Giambattista Valli kattığı desenler konusunda daha çekingen davranırken onu takip eden birçok marka cesaret düzeyini daha da yukarılara çekiyor.

21-01/22/giambattista-valli.jpgFotoğraf: Giambattista Valli/Vogue Runway

Dolce & Gabbana'nın patchwork girişimi ve desenlerle artırdığı renklilik, sezonun en iddialı parçalarından birkaçını oluşturuyor. Hadid kardeşlerinin tutkunu olduğu vintage parçaları trend'i yakalayamadığınız için giymeyi ertelediyseniz, 2021 koleksiyonunuzu genişletmek için en doğru zaman.

21-01/22/dolce-gabbana-2.jpgFotoğraf: Dolce & Gabbana/Vogue Runway

ETİKETLER: DENİM JEAN , JEAN , DENİM PANTOLON , 2021 STİL ÖNERİLERİ , STİL ÖNERİSİ