28 Temmuz 2017

Aradığınız O Elbiseyi Buldunuz mu?

YAZI: CHELSEA ZALOPANY

Bir partide, ofis ortamında ya da sokakta, hep o kadına rastlarsınız, hani, giydiği elbiseden enerji ve stil fışkırır. Muhteşem görünen bu kadın, nasıl beceriyorsa, klas bir giyim tarzıyla şehirli kadın şıklığını birleştirmiş, gizemli havasıyla dikkat çekiyordur mutlaka. Giydikleri, son moda ya da tasarımcı imzalı parçalar olmasa da kıyafetin hakkını, onu üzerinde taşıyan kişinin verdiğini hatırlatır size. Küresel bir olgu haline gelen, şık kadınların vazgeçilmez parçası “o elbise”, giyen kişinin hem can simidi hem de silahıdır.

17-07/19/1.jpgCandela Novembre

Her yere uygun elbise olarak anacağımız bu kıyafet her yaşa, her bedene, her ortama ve günün her saatine uyar. Roksana Ilincic, “Bana göre, bu kıyafetin, kadını hem güvende hem güçlü hissettirmesi işin püf noktası” diyor: “Tasarladığım giysilerin yumuşak zırhlar gibi olmasını düşlerim, giyenin özgüvenini artıracak, negatif gözlerden koruyarak güvende hissettirecek tasarımlar yaratmaya çalışırım.”

Tank dergisinin yöneticisi ve moda direktörü Caroline Issa, “Gardırobunuzun en güvenilir parçasından bahsediyoruz” diyor, “Son moda giyinmeyi her zaman istemez insan, işte bu durumlarda o elbise kurtarıcınız olur.” En sevdiği elbise tasarımcısı, Londra Chiltern Street’deki Mousiki Mou. Butiğin sahibi Maria Lemos, az tanınmış tasarımcıların son derece kullanışlı ve şık kıyafetlerini derlemesiyle ünlü.

17-07/19/4-1500469233.jpgVeronika Heilbrunner

Endişeye mahal bırakmayan bir gardırop fikri çok cazip. Modası geçecek korkusu olmadan, günün her saatinde rahat hissettiğiniz kıyafetleriniz olmalı. Duor Olowu, ki kendisi birçok insanın elbise tasarımı konusunda hakkını teslim ettiği biridir, “Bir kıyafetin içinde gündüz de gece de aynı rahatlıkta ve özgüvende hissetmiyorsanız, doğru bir seçim değildir” diyor. Olowu’nun canlı renkler ve nefes kesen desenlerle oluşturduğu kreasyonlarının müdavimleri arasında Zadie Smith, Saoirse Ronan, Keira Knightley ve Michelle Obama var.

Modacı, sözlerine şöyle devam ediyor, “Bu elbiselerin baldır boyundaki uzunluğu her durum ve yaşa uygun olmasını sağlıyor.” Boy dışında, Balenciaga’nın canlı gelincik desenleri gibi cıvıl cıvıl desenler ile her vücut tipinde güzel duran kalıplar, bu elbiselerin en büyük kozu. Sonuç, mütevazı bir zarafet, aşırı dekolteden uzak, kendinizi güzel ve şık hissettirecek bir çözüm. 17-07/19/2.jpgJustine Lee

Bahsettiğimiz elbiselerin genelde kolları uzun olduğu için herhangi bir ceket arayışına girmenize de gerek yok, Mango’dan Topshop’a dek, hesaplı fiyatlıları da mevcut üstelik. Tüm markaların ortak özelliği, elbiselerinin rahat ve her ortama uygun olması.

Milano çıkışlı La Double J markasının yaratıcısı JJ Martin, “Herkesin ilgiyle bakakalacağı, baştan sona baskılı elbiseler giymek beni çok mutlu ediyor” diyor. Vintage stil ve ilginç tasarımlar için Martin, en çok aranan isim. Geçenlerde, La Double J Edition adında bir koleksiyon piyasaya sürdü, bu koleksiyonda, Como Gölü civarındaki ipekli kumaş arşivlerinden derlediği vintage kumaşlardan yararlandı. “Ben Anna Dello Russo gibi günde on kez üst baş değiştiremem” diyor modacı, “Bir elbise giyerim, akşama dek gideceğim her yere uyum sağlar.” Kendi tasarladığı One Love tek beden elbiseden söz ediyor bu noktada: “Sabahtan akşama dek, işyerinden plaja kadar her yerde giyebileceğiniz, hatta kullanılan kumaşın miktarı düşünülürse, üzerinde piknik yapabileceğiniz bir elbise bu, düşük omuzla birleştirdiniz mi mükemmel sonuca ulaşıyorsunuz.”

 17-07/19/3-1500469310.jpgYvette Hardy

Martin, herkesin kendisi gibi aşırı desenler tercih etmeyeceğinin farkında, daha az grafik tonlamaları olan kıyafetlerle bu gardırop değişiminin başlatılabileceğini söylüyor. Hatta tamamen sade elbisenin bile altına giyilecek botlar sayesinde yaşlı kadın kıyafeti gibi görünmeden çok havalı olacağını belirtiyor. Eğer cesaretiniz ve isteğiniz varsa, ibrenin tamamen tersine de yönelebilir, çılgın desenleri, Blundstone botlar ve Sacai kamuflaj şapkalarla birlikte kullanıp, bohem bir görüntü yakalayabilirsiniz. Katmanlı giyinmeyi mi seviyorsunuz, geniş paçalı pantolonlar, soluk kotlar ve beyaz tişörtlerle kombinler çok şık duruyor.

Harley Viera-Newton, HVN’in dört yapraklı yonca, havai fişek ya da kalp desen baskılı sofistike elbiselerinden örnek veriyor, “Arkadaşım Kate Foley, HVN elbisesini babetle giyiyor, Martha Hunt, askeri botlarla, Alexa Chung ise beyaz rugan bilekten bağlı topuklularla” diyor. Arkadaşları gibi Viera-Newton da aynı elbiseyi defalarca giymekten çekinmeyen biri, sabah gözünüzü açtığınızda o gün ne giyeceğinizi biliyor olmak, güzel bir duygu olmalı.

ETİKETLER: ELBİSE