12 Mayıs 2015

4 Tasarımcıdan Gelinliğin Modası

YAZI: IŞIK CANSU CANAYAK

Fotoğraf: Dinçer Dinç
Elif Cığızoğlu
 
Kadın koleksiyonlarınızla gelinlikleriniz nerelerde farklılaşıyor?
Couture ve hazır giyim tasarımlarıma formlu, detaylı ve üç boyutlu bir tarz hakimken; gelinliklerim daha romantik, sofistike ve ışıltılı. Gelinliklerde, gelinin taleplerini kendi tarzımızla yorumluyoruz.
 
Gelinlik algısı zaman içinde nasıl değişti?
Eskiden gelinlik denince akla daha çok kabarık, abartılı ve  pırıltılı modeller gelirdi fakat artık gelinler kendilerini içinde daha rahat hissedecekleri, sade, az ışıltılı modellere yöneldiler. Renk algısı da farklılaştı, önceleri parlak veya opak beyazlar tercih edilirken şimdilerde gelinler daha kırık beyaz, inci beyazı ve ekru tonlarına yöneldi.
 
Belli vücut tiplerine göre model tavsiyeniz var mı?
Basen bölgesi daha geniş olan, yani armut tipi olarak tabir ettiğimiz yapıdaki gelinler, daha yüksek belli ve kabarık etekli modelleri tercih etmeli. Kısa boylulara, kabarık eteklerden ziyade daha düz olan A tipi modeler yakışır. Çok ince olanlara ise daha çok kombinezon tarzı, düz ve vintage tarzı gelinliklerin yakıştığını düşünüyorum.
 
Fotoğraf: Dinçer Dinç
Gamze Saraçoğlu
 
Bir gelinliği iyi ve güzel yapan nedir?
Gelinlik bir kutlama elbisesidir; birilerine bir şeyler kanıtlama elbisesi değil. Gelini zarif göstermeli ama bu, kırılgan ve savunmasız bir zarafet olmamalı. Masum ama iddialı bir kadın yaratmaya calışıyorum. 
 
Gelinlikler son yıllarda nasıl değişti?
Balık modeller yerini uzun, dökümlü eteklere bırakıyor. Kordoneli sportif danteller de ön planda. Renge renk işlemelerle yaratılan ışıltılı dokuları çok göreceğiz. Kabarık danteller bu sezon da hiç trend değil. Onun yerine bir gece elbisesi edalı gelinlikler isteniyor. Kabarık etek talepleri azaldı. Eskiden dantel ve parlak kumaşlarla bir ambalaj paketi gibi hazırlanabilen gelinlikler daha rafine ama yine de iddialı modellere bıraktı yerini.
 
Vücut tiplerine göre önerileriniz var mı?
Kısa boyunlar için V yakalar uygun. Bel girintisinden memnun olmayanlar muhakkak beli kuşaklı veya kemerli modellere gitsinler. Uzun ve dar kolların geri gelişini de bazıları avantaj olarak kullanabilir; çünkü uzun, dantel kollu gelinliklerin hem tasarım gücü yüksek duruyor, hem de kol kalınlığını kesinlikle saklıyor. Çok kilolu gelin adayları ise optik beyaz yerine ekru, şampanya gibi renklerle daha fit görünebilir. 
 
Fotoğraf: Dinçer Dinç
Özlem Kaya
 
Son koleksiyonunuzda neler kullandınız?
Tül, ipek şifon, ipek krep, Fransız danteli ve ipek saten ağırlıklı bir koleksiyon oldu. İnci beyazı yine ana rengimiz. Tüy ve taş işlemeli detaylar, verev kesimler ve hatta boyu diz altında biten parçalar bile var.
 
Gelinle işe nereden başlarsınız?  
Önce vücut yapısına ve genel olarak tarzına bakarım. Sonra düğün mekanını sorarım, malum son zamanlarda kır ve kumsal düğünleri trend olmaya başladı. Mevsim de önemli.
 
Gelinliklerde nelere meyil olduğunu gözlemliyorsunuz?
Bohem tarzlar öne çıkıyor. Gelinler şık ama bir o kadar da rahat olmak istiyor. Duvağın yerini çiçekler alıyor. Saçlar, sanki işlem görmemiş gibi dağınık bırakılırken topuklu ayakkabı yerine sandalet tercih eden bile var. Klasik prenses gelinlikler, balık kesim ve strapless modeller artık pek tercih edilmiyor. Sırt dekoltesi talebi çok geliyor, iki parçalı gelinlikler ise epey revaçta. 
 
Fotoğraf: Dinçer Dinç
Begüm Salihoğlu
 
Bu sezon en çok neler var?
Bolca transparan kumaş ve pudra beyazları göreceğiz. Ayrıca gelinlikler de gece kıyafetleri gibi artık daha iddialı ve derin dekolteli. Belde ve sırtta transparanlık, tenin belli belirsiz görünmesi ve pudra detaylar da çok. 
 
Yıllar içinde gözlemlediğiniz değişimler var mı?
Modada, günlük hayatta,  toplumsal ve sosyal tercihlerde genel bir sadeleşme eğilimi var. Bunu cep telefonu tasarımından gece elbiselerine, her yerde gözlemleyebilirsiniz. Eskisi gibi şatafatlı tasarımlar, kalabalık ve gösterişli yemekler artık tercih edilmiyor.
 
Vücut tiplerine göre birkaç tavsiye?
İnce, uzun vücutlarda hem balık hem de A kesim modeller tercih edilebilir. Boyunuzu partnerinizle orantılamak için belden kesik bir gelinlik giyebilirsiniz. Yuvarlak hatlı veya minyonsanız kalçadan açılan yarı balık dediğimiz modelleri ve A kesimleri, daha uzun görünmek için seçebilir, saç aksesuarınızı da tepeden kullanarak boyunuzu biraz daha uzun gösterebilirsiniz. 
 

 

ETİKETLER: GAMZE SARAÇOĞLU , ELİF CIĞIZOĞLU , BEGÜM SALİHOĞLU , WEDDİNG 2015 , ÖZLEM KAYA , DÜĞÜN , GELİNLİK , VOGUEWEDDİNG