09 Mart 2021

2021 Sonbahar/Kış Trendi: Supersized Çantalar

YAZI: HAZAL BAYAT

Geçtiğimiz sezonlarda git gide küçülerek temsili aksesuarlara dönüşen çantalar 2021 Sonbahar/Kış sezonunda ters köşe yaparak hacim kazanıyor. Birçok modaevinin koleksiyonunda kıyafetlerin önüne geçen iddialı akseusarların Jacquemus Le Chiquitos modeline kıyasla çok daha konforlu olduğuna şüphe yok; sezonları etkisi altına alıp kült aksesuarlara dönüşüp dönüşmeyecekleri ise henüz şüpheli.

simone-millerSimon Miller, 2021 Sonbahar/Kış

Simon Miller'ın neredeyse mini bir elbise boyutuna ulaşan kahverengi deri modelinden sınırları zorlamaktan hiçbir zaman çekinmeyen Acne Studios'un yere uzanan el çantasına; Marni'nin alışıldık modellere adapte ettiği dev boyutlardan Khaite'in üç farklı renge sahip süetlerine; 2021 Sonbahar/Kış sezonunda birçok modaevi, kendi stilini sezonun cüretkar trendine uygulamaktan çekinmiyor. Aksesuara duyulan özlemin (en büyük mesafenin çantalarla aramıza girdiğini reddedemeyiz) bu trendde payı olduğu ise kesin. Evlerden en son çıktığımız zamanlardaki gözdemizin 90'lardan kalan bel çantaları ile cüzdan boyutuna ulaşan mini bagetler olduğunu hatırlamak gerek...

simone-millerAcne Studios, 2021 Sonbahar/Kış

simone-millerFotoğraf: Marni, 2021 Sonbahar/Kış 

Bazı modeller aşırıya kaçan hacimleri sebebiyle günlük kombinasyonlara katılma konusunda iddiasız olsa da birçok modaevinin imza attığı, gerçek boyuta yakın olanlar yeni bir moda serüveninin başlangıcına işaret ediyor. Biraz daha ileri görüşlü olup Marni ve Tod's'un devasa modellerine sıcak bakmaya başlasak hiç de fena olmaz; zira geçtiğimiz sezon kullandığımız çantalar kadar ufak modellerin trend olacağını da tahmin edemezdik...


simone-millerKhaite, 2021 Sonbahar/Kış

simone-millerFendi, 2021 Sonbahar/Kış

Fendi ve Anna Sui imzalı dev hacimli çantalar, gündelik kullanım için aşırı görünse de seyahat çantası olarak kullanılmaya oldukça uygun. Modeller ise seyahate duyduğumuz özlemin günlük aksesuarlarımıza yansımasının bir kanıtı niteliğinde.


simone-millerCalvin Luo, 2021 Sonbahar/Kış 

Acne Studios, Marni ve Simon Miller'ın hacimleri aşırıya taşırken Balenciaga, A.W.A.K.E MODE ve Anna Sui gibi modaevleri alışıldık ancak aramıza zaman giren boyutları öne çıkarıyor. Neredeyse her modelin ekstra hacimle yorumlandığı 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonları, mikro çantaların en azından bir sezon unutulacağının göstergesi.

ETİKETLER: TOTE ÇANTA , ÇANTA TRENDİ , SEZON TRENDLERİ , 2021-2022 SONBAHAR/KIŞ , 2021 KIŞ MODASI , AKSESUAR TRENDİ