17 Aralık 2020

#Vogue2021Trends: Renklerin Etkisi

RÖPORTAJ: BAHAR ERGEL

Mikael-Jansson-Vogue-Paris-Anja-Rubik-3Mikael Jansson, Vogue Paris, Anja Rubik

2020, alıştığımız hayada dair birçok dinamiği değiştiren bir yıl oldu. Yılın büyük zamanını evlerimizde, kendimizi koruyarak geçirdik. Giyim alışkanlıklarımızdan ev dekorasyonuna, beslenme düzenimizden sosyal hayatımıza ve hatta tercih ettiğimiz renklere kadar çoğu şeyi bildiğimizden farklı yaşadık bu yıl. 2021'e girerken yeni yıla dair tahminlerimiz var, umutlarımız da... 

Duruşumuzu, enerjimizi ve hatta karakterimizin yansımasını bile etkileyen renkler hakkında 'Renk Şifresi' kitabının yazarı ve renk danışmanı Zeynep Tarhan Muslu ile konuştuk. Hem 2021'e dair tahminlerini ve öngörülerini aldık hem de renkler konusundaki tavsiyelerine kulak verdik. 

Geride bıraktığımız bu yıla dair sektörel ya da kişisel olarak sizi en çok şaşırtan değişiklik ne oldu?

Karantina sürecinin başlarındayken, kitlelerin tüketime bakış açılarının bilinçli ve minimalist bir dönüşüme kalıcı olarak hızla gireceğini düşünmüştüm. Derken Nisan ayında dünyaca ünlü bir marka Çin Guangzhou’daki mağazasını yeniden açtığı ilk gün yaklaşık 2.7 milyon dolarlık bir ciro elde etti. Sektörel olarak beni en çok şaşırtan olay buydu. Bu olay sonrasında bir kez daha anladım ki, ruhlar doymadıkça tüketim çılgınlığı aynı ivmeyle devam ediyor.
 
Covid-19 salgınıyla birlikte hayatınıza giren ya da işinizi etkileyen en belirgin akımları/alışkanlıkları nasıl tanımlarsınız?

Kişisel hayatımda kızım Lara’yla aramızdaki bağ çok daha derinleşti. Hobilerime alan ve vakit yarattım, örneğin İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Dansçısi İlke Kodal’la Instagram’da karşılıklı düzenli klasik bale canlı yayınları yaptık. Bu beni 17 yıl ara verdiğim klasik baleyi yeniden düzenli bir şekilde hayatıma sokmaya motive etti. İşimi ise dijitale adapte ederek ilerletmek için formüller geliştirdim.
 
Sizce 2021’e damgasını vuracak trendler sizce neler?

2021’le birlikte gerilimin iki ucunun moda ve tasarıma nasıl yansıdığını çok net göreceğiz. Bir yandan doğal kaynaklarla bilinçli üretilmiş materyallerle hazırlanan tasarımların ve benzer şekilde athleisure’un ciddi yükselişini göreceğiz. Öte yandan da 80’lı yıllardaki gibi aşırı deneysel, yaratıcı ve çok renkli bir dönem de bekliyor bizi. Bu iki uç bir süre sonra dengelenecek. 
 
Dünyadaki değişimin hayatlarımız üstündeki etkilerinin neler olacağını öngörüyorsunuz?

Öncelikle sorgulayacağız. Hayatımıza giren her tür maddeyi sorgulamaya başlayacağız. Tasarım ve moda alanlarında tedarik zincirlerini, ürün içeriğini, üretimin ekolojik sisteme etkilerini daha çok irdeleyerek karar vereceğiz. Tabii ki bu bir anda olmayacak. Hep söylediğim gibi, bu tip bir sorgulama seviyesine gelebilmek önce doyum gerektirir. Ama bir noktada dengelerin oturacağına olan inancım sonsuz.
 
Geçtiğimiz yılda yaşanan gelişmeler sizin iş modelinizi nasıl etkiledi, nasıl değişikliklerle güncel duruma adapte oldunuz ve bunun 2021'e katkıları sizce neydi? 

2019’da basılan kitabım Renk Şifresi nerede olursanız olun renk analizinizi yapabilmenizi sağlayan bir uygulama kitabı. Renk sektörlerinde işleri dijitalize edebilmek çoğu zaman büyük bir meseledir. Gün ışığı, yapay ışık ve ekran ışınımı değişik sonuçlar verdiğinden renk tutarlılığını sağlayabilmek zordur. Kitabın baskılarını matbaa kontrollü yaptığım ve renklerin standart olmasını sağlayabildiğim için kişi nerede olursa olsun kitap elinin altındaysa dijital platformlarda karşılıklı olarak rahatlıkla çalışabildik. Bu sayede karantina benim işime keyifli, deneysel ve çok renkli bir boyut kazandırdı.

zeynep tarhan muslu

2021 yılının rengi bize ne anlatıyor sizce?

Pantone bu sene marka tarihinde ikinci kez yılın rengi için çift renk belirledi. Tam bir yin-yang renk önerisi. Biri nötrale yakın bir gri tonu, diğeri ise orta tonda bir sarı.
Yapılan araştırmalara göre sarı renk beynin serotonin salınımını tetikliyor ve mutlu hissetmemize destek oluyor. Sanıyorum 2020 sonrasında herkesin buna ihtiyacı var. Aynı zamanda sarı spektrumda gözün ilk gördüğü renk olduğundan “ben buradayım, iyi hisset, hayat hala renkli” diye bağırıyor.
Öte yandan gri güç ve güveni sembolize ediyor, tıpkı bir kaya gibi, sırtımızı yaslayabileceğimiz güvenli bir alan hissi oluşturmak için seçilmiş.
Bu ikilinin kombinasyonu ise güç, güven, hız ve dinamizm çağrıştırıyor.
Olumlu çağrışımlar yaratıyor ve dikkat çekici bir ikili fakat uygulamalarda kullanması zor bir renk kombinasyonu, tekstil sektöründe görsellikte dikkat çekecek olsa da pratikte az kişi tarafından tercih edilecek olması çok muhtemel. Bu tonlarda yüklü üretim yapan markalar satış konusunda sıkıntı yaşayabilirler.
Öte yandan dekorasyon ve ürün tasarımında kullanımı için daha önü açık bir renk ikilisi.
 
2021’de hangi renkler bize enerji verecek, mutlu hissettirecek? 

Özellikle ilkbahar sezonuyla birlikte çarpıcı bir turkuaz skalası bizi bekliyor. Bunun yanı sıra canlı sarılar, pastel pembe ve somon tonlarıyla da sıkça karşılaşacağız. Mavi tonlarında orta koyulukta ve hafifçe pastel tonlar yine gündemde olacak. Ayrıca bildiğimiz klasik nötrallerin ufak renk dokunuşlu versiyonlarını da göreceğiz, taş rengine dönük uçuk morlar ve pembeler gibi.
 
2021’de evde geçen zamanlarımızda hangi renkler giymeyi tercih etmeliyiz?

Doğada da şehir hayatında da olsak dışarıda gördüğümüz çeşitlilikte bir renk skalasına maruz kalabilmemiz evlerimizde vakit geçirirken pek mümkün olmuyor. Bu ilk etapta önemsiz gibi gelse de nasıl hissettiğimizi ciddi anlamda etkiliyor. Giyim, makyaj ve dekorasyonda ufak bile olsa bilinçli renk vurguları yaratmak enerji seviyemizi düzenlememize destek oluyor. Benim önerim gündüz saatlerinde enerjimizi yükseltmek için mimoza sarısı ve nar kırmızısı, akşam içinse uçuk lila, kraliyet moru ve turkuaz tonları. Bu renkleri ufak objelerde bile eklemek enerjimizi dengelemeye destek olacak.

ETİKETLER: #VOGUE2021TRENDS , RENK , ZEYNEP TARHAN MUSLU