10 Kasım 2021

Kırmızı Halıda Yeniden Giymenin Yükselişe Geçmesi Sandığımızdan Daha Önemli

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

jolie

Geçtiğimiz haftaların görünümlerini ve film gösterim etkinliklerini hatırlayacak olursanız, aklınızda birçok görüntü belirebilir. Bunlardan biri de Angelina Jolie ve çocuklarının Eternals Filmi için çıkılan basın turlarındaki kırmızı halı görünümleri olacak, eminiz. Jolie ve çocukları kırmızı halıda tüm dikkatleri üzerlerine çekmenin yanı sıra önemli bir mesaj da veriyor.

Eternals basın turu için annelerinin dolabını basan Angelia Jolie'nin çocukları, hepimize, tasarımların nasıl ve neden yeniden giyilmesi gerektiğine dair net bir mesaj oluyor. 

Jolie, Los Angeles'taki kırmızı halıda gazetecilere verdiği demeçte, Zahara 2014 Oscar'larından göz kamaştırıcı Elie Saab elbisesini, Shiloh ise yeniden işlenmiş bir Gabriela Hearst elbisesini giydiğinde, “Hepsini vintage yaptık ve eski eşyalarımı geri dönüştürdük.” açıklamasını yapmıştı. Bu tek seferlik bir an değildi. Yine geçen hafta Londra’da, Shiloh, annesinin 2019'da giydiği baskılı Dior elbisesinin kısaltılmış bir versiyonunu giyerken, Jolie'nin kendisi 2018 Sonbahar/Kış sezonundan Valentino haute couture elbisesiyle karşımıza çıkmıştı.

Jolie'nin çocuklarının annelerinin kıyafetlerini ödünç almalarına gösterilen bu ilgi aslında kırmızı halı elbiselerinin yeniden giyildiğini görmenin ne kadar nadir olduğunu da kanıtlıyor.

Elbette Jolie ve çocuklarının yanı sıra birkaç parlak örnek daha var. Cate Blanchett, 2020'de Venedik Film Festivali'nde bir dizi kıyafeti yeniden giymeye karar vererek aslında sürdürülebilir moda bayrağını dalgalandırmaya başlamıştı. Jane Fonda da 2019'da yeni kıyafet almamaya söz verdikten sonra dolabını sık sık gözden geçirmesiyle tanınıyor. Cambridge Düşesi de daha önce giydiği kıyafetlerin geri dönüştürülmesine uzun süredir öncülük eden isimlerden biri.

Ayrıca son yıllarda kırmızı halıda 2003 Versace elbisesini yeniden giyen Zendaya, 2020'de SAG Ödülleri'nde vintage Dior giyen Jennifer Aniston ve 2019’da Grammy Ödülleri’nde Mugler ile karşımıza çıkan Cardi B gibi isimlerin de bazı görünümlerini tekrarladıklarını görüyoruz. Yine de, In America: A Lexicon of Fashion temasıyla, arşiv görünümlere ilham olabilecekken bekleneni vermeyen Met Gala’da görüldüğü gibi yeniden giyim moda dünyasında henüz yeteri kadar yaygın değil.

Sürdürülebilirlik danışmanlığı Eco-Age'in kurucusu Livia Firth, kırmızı halıda yapılabilecek güçlü açıklamaları uzun süredir savunuyor ve bu yüzden on yıldan fazla bir süre önce Green Carpet Challenge'ı başlattı. Firth daha önce Vogue'a verdiği demeçte, "Kırmızı halıda sürdürülebilir giyinmenin yalnızca kolay olmadığını, aynı zamanda bir hikayeyi ve yalnızca bir markayı giymenin de inanılmaz derecede güçlendirici olduğunu kanıtladık." dedi ve ekledi: “Artık kolay olduğunu bildiğimize göre, neden yapmayasınız?”

Bella Hadid ve Rihanna'nın beğenileri sayesinde son zamanlarda vintage'a olan ilginin yeniden arttığını görüyoruz. Buna ek olarak kırmızı halı görünümlerini yeniden giymek, şu anda ihtiyacımız olan modada sürdürülebilirlik konusundaki bazı adımları da destekliyor. Ne kadar yaygınlaşırsa, o kadar iyi diyebiliriz.

 

ETİKETLER: ANGELİNA JOLİE , MODADA SÜRDÜRÜLEBİRLİK