22 Mart 2022

2022 Dünya Su Günü: Görünmezi Görünür Kılmak

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

dünya su günü

Getty Images

Her yıl 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü, suyun gezegenimiz ve yaşam için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek için kutlanıyor. Uluslararası günün fikri ise Rio de Janeiro'daki Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nın yapıldığı yıl olan 1992'ye kadar uzanıyor. Aynı yıl, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, her yıl 22 Mart'ın 1993'ten başlayarak Dünya Su Günü ilan edilmesini sağlayan bir kararı kabul etti.

2022 Dünya Su Günü’nün teması ise yeraltı suları. BM ve UNESCO, bu yılki BM Dünya Su Geliştirme Raporu'nu da yayınladı. Yeraltı suyuna odaklanan bu öncü rapor, tatlı su ve sanitasyonun durumu, kullanımı ve yönetimi ile ilgili ana eğilimler hakkında fikir veriyor. “Yeraltı suyu görünmez, ancak etkisi her yerde görülebilir.” diyen raporun öne çıkan başlıkları ise şöyle:

Gözümüzün önünde, ayaklarımızın altında… Yer altı suları hayatımızı zenginleştiren gizli bir hazinedir. Yeraltı suyu, "su tutabilen kayaların, kumların ve çakılların jeolojik oluşumları olan akiferlerde yeraltında bulunan su” şeklinde tanımlanabilir.

Dünyadaki sıvı tatlı suyun neredeyse tamamı yeraltı suyudur.

İklim değişikliği kötüleştikçe, yeraltı suyu giderek daha kritik hale gelecektir.

Bu değerli kaynağı sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için birlikte çalışmamız gerekiyor.

Yeraltı suları görüş alanımız dışında olabilir, ancak bu onları düşünmemize engel olmamalı.

Yeraltı suyu kirliliği, iyileşmesi on yıllar hatta yüzyıllar alabilen özel bir sorundur.

Bazı yerlerde, ayaklarımızın altında ne kadar yeraltı suyu olduğunu bilmiyoruz, bu da potansiyel olarak hayati bir su kaynağından yararlanamıyor olabileceğimiz anlamına geliyor.

dünya su günü

Getty Images

Yeraltı suyunun keşfedilmesi, korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması, hayatta kalmak, iklim değişikliğine uyum sağlamak ve artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir kaynak.

Yeraltı suyunu kirlilikten korumalı ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmalıyız, insanların ve gezegenin ihtiyaçlarını dengelemeliyiz. 

Yeraltı suyunun su ve sanitasyon sistemleri, tarım, sanayi, ekosistemler ve iklim değişikliğine uyumdaki hayati rolü, sürdürülebilir kalkınma politikalarının oluşturulmasına yansıtılmalı.

Yeraltı suyunun tüm potansiyelini ortaya çıkarmak, onu sürdürülebilir bir şekilde yönetmek ve kullanmak için güçlü ve uyumlu çabalar gerektirecektir. Ve her şey görünmezi görünür kılmakla başlar.

 

ETİKETLER: DÜNYA SU GÜNÜ