04 Nisan 2022

#VOGUESosyalEtki: Sosyal Fayda Sağlayan İnisiyatiflerden Bu Ay Radarımıza Takılanlar

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Korumak için doğmuş

Moncler bu yıl da S&P Global Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesine göre "Tekstil, Giyim ve Lüks Ürünler" sektöründe en yüksek puanı alarak Dow Jones Sürdürülebilirlik Endekslerinde Dünya ve Avrupa'da birinciliğe sahip oldu. Marka endekslerde üst üste üç yıl boyunca birinci olmasını kutlarken bu yıl tüm koleksiyonlarında kürk kullanımını aşamalı olarak kaldıracağını da duyurdu. Şirket bu yıl kürk tedarik etmeyi bırakacak ve kürk içeren son koleksiyon 2023 Sonbahar/Kış koleksiyonu olacak. Moncler sorumlu iş uygulamaları kapsamında Fur Free Alliance'ın bir temsilcisi olarak İtalyan hayvan hakları kuruluşu LAV ile yapıcı ve uzun vadeli ilişkisine olan sözünü de yineliyor. Moncler’in en yeni sürdürülebilirlik hareketi Born To Protect koleksiyonunda ise kumaşlar ve diğer bileşenler için kullanılan malzemeler, geri dönüştürülmüş naylon ve polyester, organik pamuk ve belirli sürdürülebilirlik standartlarına göre elde edilen yün ve kaz tüyü gibi diğer malzemelerden ibaret.

moncler

 

Sürdürülebilir bir ikon

Mimariye referanslar veren tasarımlarıyla bilinen Giuseppe Zanotti ikonik Blabber sneakers’larının sürdürülebilir versiyonunu tanıttı. Şimdi doğa dostu versiyonuyla tanışığımız Blabber ilk olarak 2019 Kış sezonunda piyasaya çıkmıştı. Ayakkabının tasarımı aynı kalırken üretildiği materyaller tamamen doğa dostu malzemelerden seçildi. Bu ürünün arka planında ise markanın İtalya’nın biyolojik temelli malzeme üreten ve geri dönüştürülmüş atıkları işleyen büyük firmalarla yaptığı bir işbirliği var. Zira amaç sadece geri dönüştürülmüş ürünlerden üretilen bir ürün yapmak değil, aynı zamanda da üretim süreçlerindeki karbon salınımını azaltmak. Marka bütün bu gelişmelerle birlikte müşterilerine her zaman verdiği seçim şansından taviz vermiyor ve sneakers’ları satın almadan önce ayakkabınızda hangi renk geri dönüştürülmüş deri kullanılmasını istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Sneakers ayrıca su bazlı yapıştırıcılarla üretildi ve ayakkabının bütün parçaları doğada çözünebilir materyallerden oluşuyor.

moncler

Yeni bir Devir: The Era

Amerika’nın Doğayı Koruma Derneği ülkede her yıl yaklaşık olarak 16 Milyon Ton tekstil ürününün çöpe gittiğinin altını çizerken Los Angeles’ta sürdürülebilirlik üzerine çalışan marka The Era ilhamını bu bu rakamlardan alıyor. Sadece geri dönüştürülmüş pamuk kullanarak üretim yapmanın yanı sıra ARGE çalışmaları yaparak karbon salınımını nasıl daha da azaltabileceğini araştırıyor. Gücünü pamuğun verdiği konfordan alan marka her ürününü Los Angeles’ta tek tek el işçiliği ile üretiyor. Markanın lüks anlayışı her ürünün kişiye özel olmasından ve ve konforun içindeki şıklık arayışından geliyor.

 Beyonce

 

ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ , MONCLER , THE ERA , GİUSEPPE ZANOTTİ