19 Ocak 2019

Saç Dosyası: Köpürtüp Durulamak Yetmez

EDİTÖR: VALERİE DAYAN

YAZI: ELIZABETH SIEGEL

FOTOĞRAF: NAGİ SAKAİ

18-12/12/ap0218992-1544619086.jpg

Fotoğraf: Anairam Moda editörü: Marcela Jacobina Saç tasarım: David Colvin Makyaj: Daniel Avilan Model: Charli Howard

Haftada bir eksfoliasyon yapın

Kafa deriniz için kimyasal peeling ürünleri kullanmak çılgınca gelebilir ama mantıklı. Ölü deri hücreleri, yıkama sonrasında da başınızda kalır, bu da köklerde kepeklenmeye yol açar. Kozmetik kimyager Kelly Dobos, “Kullandığınız saç ürünlerinin kalıntısı foliküllerin yağı ile birleşir; saç ve kafa derinizin sağlığını olumsuz etkiler” diyor. Neyse ki, kafa derisi için özel geliştirilmiş peeling ürünleri mevcut, saç çizginizin başlangıcından ense kökünüze dek masaj yaparak haftada bir ya da iki kez uygulamanız yeterli. Alfa ve beta hidroksi asitler içeren kimyasal ürünler, Dobos’un belirttiğine göre, tıpkı yüzünüzdeki ölü hücrelerin atılmasını hızlandırdığı gibi, kepeklenmeyi de minimuma indirir. Urban Care Biotine & Caffeine Hair + Scalp Peeling ve Biologique Recherche Lotion P50 Capillaire (meşhur yüz tonerinin, sebumu dengelemek üzere çam kabuğu ve ısırıgan otu ekstresi ilave edilmiş hali), her iki asit türünü de barındırdığı için tavsiye edebileceğimiz ürünler. Daha pütürlü scrub kullanımı da yağ ve saç ürünlerinin kalıntılarını temizlemek için idealdir. Önerimiz, kayısı çekirdeği tozu içeren L’Oreal Paris EverFresh Micro-Exfoliating Scrub.

Misel şampuan kullanın

Yüz bakımı için rafları dolduran misel ürünlerin artık saç için olanları da var. Misel, ister makyaj temizleyici ister şampuan olsun, cilt ve derideki kalıntıları yumuşakça temizler ve kozmetik kimyager Ni’Kita Wilson’un deyimiyle, “Doğal yağların korunması hususunda, geleneksel temizleyicilere göre daha hassastırlar.” Wilson, şöyle devam ediyor: “Misel şampuanlar saçı kurutmadan temizler. Ancak kullanımına alışmak lazım, zira normal şampuanlar kadar köpürmezler. Kaldı ki, saçı temizleyen de köpük değildir zaten. Saç tellerini kaplayan doğal yağları kurutmadıkları için saçlarınız daha hacimli olur ve düz, kalın ya da ince telli, kıvırcık; her saç tipine uygundur.” Pantene Pro V Blends Micellar Gentle Cleansing Water Shampoo ya da Kérastase Aura Botanica Bain Micellaire Riche, denemenizi tavsiye edeceğimiz ürünler.

Dış etkenlere karşı kalkan oluşturun

Yeni “antipollution(kirlenme karşıtı) ve “day-after recovery” (onarıcı) saç maskeleri sadece havalı isimler değiller. Dobos, “Sigara yasağından önceki dönemde barlarda geçirdiğiniz gecenin ertesinde saçlarınızın ne kadar kötü koktuğunu hatırlayın” diyor. “Sigara dumanındaki polisiklik aromatik hidrokarbon benzeri partiküllerin saçınıza yapışıp kaldığının en güzel ispatıdır bu. 2000’li yıllardan önce barların nasıl koktuğunu hatırlamayanlar için International Journal of Cosmetic Science’da yayınlanan bir araştırmayı örnek verelim. Bu araştırma, hava kirliliğini oluşturan partiküllerin saçın sebum tabakasına yapışarak matlaştırıp kırılgan hale getirdiğini ispatladı. Dobos, “Bazı saç maskeleri, yüz maskelerinde kullanılan kaolin kili ve kömür bileşenlerini içerir zira bu maddeler saçı zayıflatmadan arındırırlar” diyor. Davines The Wake -Up Circle gibi maskeler ve Pantene Pro-V Charcoal Purifying Root Wash gibi şampuanlar bu kategoriden etkili ürünler. Wilson, “Haftada bir kil ve kömür özü içeren şampuan kullanımı, saçlardaki hava kirliliği kalıntıları ve fazla yağları temizleyerek dolgunluk verir” diyor.

Aynı anda çok yönlü bakım uygulayın

Diyelim ki, yağlı kafa deriniz, eletriklenmeye müsait saç telleriniz ve kuru saç uçlarınız var. Saç köklerinize çay ağacı ya da salisilik asit içeren bir maske, şakaklarınızdan aşağıya dek de besleyici shea yağı maskesi uygulayabilirsiniz. Paul Mitchell Tea Tree Hair and Scalp Treatment ile Toni & Guy Reconstruction Mask, ikili kullanıma uygun ürünler. Kafa deriniz kuru ve saçlarınız kırılgansa, gliserinli ya da allantoinli maske ile birlikte keratin takviyesi yapılabilir. Aveda Pramasana Purifying Scalp Cleanser ile TREsemmé Keratin Smooth Deep Smoothing Mask’ı deneyebilirsiniz. Sınırsız kombinasyon şansınız var, yalnızca şu aklınızda olsun: Silikon ve yağ içeren maskeler daha ağır olduğundan, saçınız orta veya kalın telliyse ürünü saçlarınızın alt ve orta kısmına, ince telliyse sadece uçlarına uygulayın.

Serum ve yağları katmanlar halinde kullanın

Cildinize tazelik kazandıran çok aşamalı bakım rutinleri, saçlarınıza da aynı şekilde iyi gelir; daha dolgun, yumuşak ve parlak görünmesini sağlar. Wilson, “En iyi saç serumları tek özelliğe odaklananlardır” diyor. “Hafif yapılarından dolayı katmanlar halinde kullanılmalarının saçı ağırlaştırıcı etkisi olmaz.” Peptid içeren Nanogen Hair Growth Factor Treatment Serum (peptidler, ciltte kolajen oluşumunu artırırlar, saçlara da dolgunluk verirler), John Frieda Nourishing Oil Elixir with Argan Oil gibi saçlardaki hasarı iyileştiren ürünler tavsiyemiz. Dobos, “En hafif yağlar, geleneksel yüz bakım yağlarında bulunan içeriklere sahiptir” diye açıklıyor. “Ayçiçeği, mera köpüğü tohumu yağı, tatlı badem, üzüm çekirdeği ve soya yağları bunlara örnek. Elektriklenmeyi önler; saçları yağlı göstermeden, kökleri ağırlaştırmadan parlaklık sağlarlar.” L’Oreal Paris Elvive Extraordinary Oil Treatment ve Bumble and Bumble Hairdresser’s Invisible Oil Heat/UV Protective Primer ürünlerinde bu yağlar mevcut.

Güneşten korumaya devam edin

“Tıpkı cildiniz gibi, saçlarınız da geniş spektrumlu güneş korumasına ihtiyaç duyar. Zira, güneşe aşırı maruz kalma ve UV ışınları, kırılmalara, keçeleşmeye ve renk solmasına sebep olur” diyor, Kelly Dobos. Burada mesele saç koruyucuların, cilt ve vücudu güneşten koruyan ürünler kadar yaygın olmaması; hangi ürünün daha etkili olduğunu bir bakışta söylemek mümkün değil. Dahası, saç ürünlerindeki içerik isimleri, geleneksel güneş koruma losyonlarındakinden farklı. Dobos, şöyle açıklıyor: “FDA (Food and Drug Administration), avobenzone adlı UVA filtresinin saç bakım ürünü etiketinde yer almasını onaylamıyor çünkü saç ürünleri cilt koruyucuları gibi FDA testlerinden geçmiyor. Yine de bilimsel çalışmaların desteklediği başka UV filtreleri mevcut. Etikette methoxydibenzoylmethane (farklı isimde bir avobenzone), quaternium-95 ya da polysilicone-15 maddelerini arayın.

Gece boyu bakım yapın

Wilson, “Nemlendirici etken maddelerin saça işlemesi zaman alır, bu yüzden kağıt maske, gece serumu ya da uyku maskesi gibi cilt bakım rutinlerinin saçlara da adapte edilmesi boşuna değil” diyor. Buna en güzel örnek, pantenol gibi nemlendirici yağlar açısından zengin maskeler. Pantenol’un saça işlemesinin zaman aldığı herkesçe malum. Sephora Collection Coconut Hair Sleeping Mask, hindistancevizi yağı özlü formülüyle gece boyunca saçta bırakıldığında etki ediyor. Maskenin yanında verilen koruyucu bone, ürünün yastığa bulaşmasını önlüyor. HAU Hair Pack’te ise kamelya ve jojoba çekirdeği yağları bulunuyor, bu ürün de boneyle birlikte satılıyor ancak saçta kalma süresi 15 ile 60 dakika arasında sınırlandırılmış. Bone takmaktan hoşlanmıyorsanız, alternatif yoğun bakım olarak, saçınızı kamelya yağlı Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Taming Overnight Serum ile fırçalayın. Altını çizelim: Saç bakım maskelerini gece boyunca başınızda tutmak o kadar yararlı ki, bütün büyük markalar şu sıralarda bu tip ürünler geliştirmekle meşgul. Wilson, saç için geliştirilen yeni kuşak bakım ürünlerinin yakında raflarda olacağını müjdeliyor. “Son derece hafif formüle edilen bu ürünleri akşam yatarken fırçayla saçınıza uygulayıp, kalktığınızda bir havlu yardımıyla temizlemeniz yeterli olacak. Sabaha dek saç moleküllerinize işleyecek olan bu etken maddeler, kırık oluşumunu durdurmakla kalmayıp iyileşme de sağlayacak.” Anlaşılan o ki, cilt bakımından feyz alan saç bakım dünyası, gelecek günleri heyecanlı yeniliklerle karşılayacak.

ETİKETLER: SAÇ BAKIMI , SAÇ , GÜZELLİK