20 Ocak 2015

Mükemmel Saçlar için 5 Altın Öneri

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

Tek ihtiyacınız olan sağlıklı bir kafa derisine sahip olmak ve bunun için de 5 altın kurala uymak.
 
1.Sülfat’a Dikkat!
Sülfat, şampuan ve başka bakım ürünlerinin köpürmesine yarayan içerik. Köpürdükçe temizlendiğimizi sanıyoruz oysa o derece çok sülfat’a maruz kalıyoruz. Özellikle de sıcak suyun altında kafa derimizden emilimi çok daha hızlı oluyor. Şampuan aslında saçlarımızın doğal yağ dengesini bozuyor, aslında saçlarımızı ne kadar az yıkarsak o derece az yağlanıyor. Şampuan seçiminde sülfatsız olanları tercih ederek kafa derinizin yağ dengesini koruyacak, kuruyup kepeklenmesini önlemiş olacaksınız, unutmayın sağlıklı kafa derisi sağlıklı saçlar demektir.
 
 
 
 
2.Doğal Yağlardan Yardım Alın
Saçlarınızın doğal parlaklığına kavuşması ve yumuşaması için bakım yağlarından yardım almak doğru olacaktır. Normalde bakım kremleri saçları yağlandırmaması için uçlara sürülmez ve hemen durulanır,oysa bakım yağları nemli saçlara kökten uca uygulanmalı ve en az 30 dakika saçta bırakılmalıdır. Yağların nemlendirmek dışında pekçok farklı özellikleri de vardır, mesela Argan yağı tamamen yapılandırıcı bir görev görürken, zeytinyağı kepekle,ısırgan otu ve badem yağı da uzamasıyla ilgilidir. 
 
 
 
 
3.Isıdan Uzak Durun!
Biz Türk kadınlarının pek sevdiği ama saçlarımız için düşman ikili, boya ve fön. Isı konusu es geçilemeyecek kadar önemli, çünkü saç tellerimiz ısıyla direkt zarar görüyor. Saçların nemi havluyla iyice alındıktan sonra yaz aylarında saçlar kendi kendine kurumaya bırakılmalı, kış aylarında ise fön ile kurutma yapılacaksa öncesi koruyucu bir bakım yağı sürülmeli ve fön belirli bir uzaklıktan saça tutulmalı. 
 
 
 
 
4.Gıda Takviyeleri Kullanın
Güzel ve sağlıklı saçlar vücudumuzun nasıl beslendiğiyle de ilgili. Özellikle de Omega 3 ve 6 yağ asitleri , demir ve protein bakımından zengin bir beslenme eşittir sağlıklı saçlar anlamına geliyor. Eğer bu vitaminleri yeterli derecede tüketemiyorsanız o halde gıda takviyesi olarak almalısınız. Saçlarınız dökülüyor ve tırnaklarınız da kolayca kırılıyorsa dışardan alınan Biotin takviyesi de bu tarz problemleri ortadan kaldıracaktır. Unutmayın ki gıda takviyeleri genelde işe yarar ancak kişiden kişiye değişiklik gösterir, bir doktora danışmadan, sizing için uygun olan dozajı öğrenmeden aklınıza göre almamalısınız.
 
 
 
 
5.Tarağınızı Doğru Seçin!
Saçları taramak , fırçalamak kafa derisinde masaj göevi görür, ve saçlara daha fazla oksijen götürerek uzamalarını ve parlamalarını sağlar. Ancak tarak kullanımında sentetik fırçalardan uzak durun, saçlarınıza gereksiz elektrik yüklenir. Aynı zamanda uçları toplu taraklar da tararken saçları koparmanıza neden olur. Yeni dönemin yükselen yıldızı, uzun, kısa kıllardan oluşan, topsuz uçlu fırçalar kullanmaya başlamalısınız.
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER: SAÇ , SAC BAKİMİ , GÜZELLİK , GÜZELLİK REHBERİ