24 Kasım 2021

Lady Diana'nın İkonik Saç Evrimi

YAZI: LAUREN VALENTİ

DERLEYEN: EKİN KURBETÇİ

lad-diana-hair-beauty

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Netflix'in tarihi dizisi The Crown'da girilen yeni dönem, Galler Prensesi'nin katlı kesim shag saçlarına karşı büyük bir ilgi uyandırmıştı. Kristen Stewart'ın Spencer filmindeki Diana rolü ise bu görünümün popülaritesini artırdı.  

Arşivlere daldığınızda Prenses D'nin tam anlamıyla bir saç ilhamı olduğunu ve hayat değiştiren saç kesimi ne demek gösterdiğini fark edebilirsiniz. Genç Diana Spencer, uzun düz tutamlara sahip. Diana, 19 yaşında halkın odak noktası olduğunda ise Farrah Fawcett'ın katlarını yeniden yorumlayan, çene ve elmacık kemiklerine dokunan kesimiyle Lady Diana Saçı'nı bizlerle tanıştırıyor. 80'lerde ise Lady D bu saç kesimini hacimli fönler, ışıltılı broşlar, çiçekler ve tabi ki elmas taçlar gibi dramatik dokunuşlarla yeniden yorumluyor. Fazla söze gerek yok, binlerce hatta milyonlarca kadın bu yumuşak katlardan, yana atılmış perçemlerden ve yer çekimine karşı duran kıvrımlardan ilham alıyor.

90'lar ise tamamen farklı bir hikaye. 1991 yılında, bir Vogue çekiminde saç artisti Sam McKnight ile tanışan Prenses Diana, ona şu soruyu soruyor: "İstediğin her şeyi yapabilecek olsaydın, saçıma ne yapardın?" Diana'nın bir değişim istediğini hisseden McKnight'tan "Tümünü keser ve her şeye baştan başlardım." cevabı geliyor ve söylediğini de yapıyor. Tam da o çekimde Diana'nın saçları pixie kesimle şekilleniyor. "Diana ile tanıştığım dönem bir dönüşüm dönemiydi." diye anlatıyor saç artisti. "80'lerin romantik buklelerine veda edip Chanel ve Versace takımlarla eşlenen daha kısa, daha keskin saçlara merhaba dedik. Odak noktasında olan, güçlü kadın görünümüydü."

Buradan sonrası ise bir özgürlük hikayesi. Diana ile yapılan bir dizi röportajı da içeren 2017 çıkışlı Diana in Her Own Words belgeselinde, arkadaşı prensese bir soru yöneltiyor: "Seni bir kurbandan bir kazanana çeviren, hayatının dönüm noktası neydi?" Kısa bir süre duraklayan Prenses, "Sanırım geçtiğimiz yaz, Sam'in saçlarımı yeni bir şekilde kesmesi bende farklı bir şey ortaya çıkardı." cevabını veriyor. Bu kısa ve keskin saç kesimiyle gazeteci Andrew Morton'a kendi hikayesini anlatan Diana, Diana: Her True Story biyografisi sayesinde kraliyetle tamamen yollarını ayırma noktasına geliyor ve kendi başına bir hümaniter ve lider olarak yükseliyor.

McKnight, Prenses Diana'nın hayatında bir sonraki adıma geçmesine yardım ettiğini duyunca oldukça duygulanıyor. Ona göre bu durum, saç kesiminin nasıl bir değişim yaşatabileceğine harika bir örnek. 

Belirsiz zamanlarda hepimiz bir değişik yapmak isterken, akla şu soru geliyor: Prenses Diana'nın saç kesimi geri dönüş yapacak mı? Bu söylemek için henüz erken, ancak eskiden kurtulup sıfırdan başlama isteği daim. "Bu aralar değişime karşı büyük bir iştah var." diyor Mcknight ve basit gerçeğin altını çiziyor "Kökü sizde, uzar!"

Size ilham vermesi için Prenses Diana'nın akıllara kazınan saç anlarını derledik.

ETİKETLER: PRENSES DİANA , LADY DİANA , KISA SAÇ , SAÇ KESİMİ , SAÇ TRENDİ