21 Mart 2022

Kök Bilimi

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Kuruluk, dökülme, kaşıntı, kepeklenme, matlık, egzama… Türlü problemleri kökten çözmeyi hedefleyen saç teknolojileri saçlarda gerçekten de ciddi bir anti-aging etkisi yaratabilir mi? Güzellik evreninde cilt bakımının tahtına talip yeni nesil saç derisi bakımını araştırdık.

“Saç derisini, bitkilerin büyüdüğü toprak gibi düşünün” diyor Dr. Benjamin Paul. New York’taki HairCareMD adlı saç sağlığı merkezinin kurucusu olan Board sertifikalı plastik ve rekonstrüktif cerrah, şöyle devam ediyor sözlerine: “Tıpkı besinleri köklerinden alan, istikrarlı büyümek için sağlam bir altyapıya ihtiyaç duyan bitkiler gibi, sağlıklı saçlar elde etmek için de işe stresten, kalıntı ve döküntülerden arındırılmış temiz köklerle başlamanız şart.”

Matlaşmış, canlılığını kaybetmiş, çabuk yağlanan veya kolay kırılan saçlara sahipseniz, sorun muhtemelen saç derinizde. Biologique Recherche markasının kurucularından Dr. Philippe Allouche, “Zayıf saç derisi sağlığı, ilk etapta saçların görünümünü, hacmini ve parlaklığını etkiliyor” diyor ve ekliyor: “Uzun vadedeyse bu sorunlar ciddi sonuçlara ve hatta geniş çaplı saç dökülmelerine neden olabiliyor. Üstelik kıvırcık saçlara sahipseniz, bu sorundan daha da çok etkilenmeniz olası.” Özellikle saç şekillendirme aşamasında saça olabildiğince nazik davranmanızı öneren Board sertifikalı dermatolog Dr. Michelle Henry ise mümkünse “Saçları ısıyla şekle girmeye zorlayan fön ve düzleştiriciden tamamen uzak durun” uyarısında bulunuyor. “Zira saçları manipüle eden bu yöntemler, çekiş alopesi, yani kafa derisinde meydana gelen öbek öbek saç kaybının başlıca sebeplerinden.”

Önlem almak, hasarları onarmaktan daha zahmetsiz olduğundan saç derisi bakımına ne kadar erken özen göstermeye başlarsanız, o kadar olumlu sonuçlar elde etmeniz mümkün. Buradaki iyi haber şu: Kuruluk, kepek, seyrelme ve saç kaybını hedef alan türlü saç derisi ürünlerinin yeni içerikleri, şimdilerde cilt bakım formülleriyle yarışacak kadar inovatif. Sağlıklı bir saç derisi için sırasıyla yapmanız gerekenler mi?

pH seviyesini dengeleyin. Zira bu, saç sağlığındaki en önemli barometrelerden biri. Çok asidik, yani 2 ile çok alkalik niteliğindeki 12 arasında değişen pH oranı, cilt için 4.2 ila 6.5 aralığında iken saç derisinde maksimum 5.5 olmalı. pH seviyesini dengeleyerek daha parlak bir görünüm elde etmek için ilk etapta saç diplerini türlü çevresel kirliliklerden ve birikmiş yağlardan arındıran bir şampuan tercih edin. Head & Shoulders’ın antioksidanlarla zenginleştirilen Derinlemesine Temiz serisi örneğin, saç derisini kepeğe yol açan sebum fazlalığından arındırmayı hedefleyen ve silikon içermeyen etkili alternatifler arasında. Karahindibadan elde edilen propenol içeriğiyle saçlarda nazik bir detoks etkisi yaratan Davines Naturaltech Purifying Shampoo ise bir başka alternatif.

Saç derisini canlandırın. “Saçınızı gece yatmadan önce 100 defa taramanızı tavsiye eden eski nesillerden kalma nasihatler, ciddi anlamda sonuç veren doğru tespitler aslında” diyor Anne Hathaway ve Renée Zellweger’ın saç tasarımcısı Ted Gibson. “Bu işlem saç derisinin ürettiği yağları saç tellerine yayarak saçı doğal yollardan beslemekle kalmıyor, bir nevi masaj işlevi görerek saç derisini de uyarıyor, canlandırıyor ve bu sayede saçların hızla, sağlıkla uzamasını sağlıyor.” Profesyonellerin vazgeçilmezi, domuz kılıyla tasarlanan ve ıslak saçları nazikçe açan Mason Pearson saç fırçasının yanı sıra, kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz saç masaj aletleri de saç diplerini ölü hücrelerden arındırıp yeni saç oluşumunu destekleyen pratik ürünlerden. Ancak çok işlevli, yeni nesil bir teknolojiyse aradığınız, BeautyBio’dan öteye bakmanıza gerek yok. Amerikalı cilt bakım markasının geçtiğimiz günlerde tanıttığı GloPRO Scalp, mikroskopik iğnelerden oluşan başlığıyla saç derisindeki sirkülasyonu artırarak ter, kir ve şekillendirme ürünleriyle tıkanan folikülleri derinlemesine temizliyor. 60 gün istikrarlı kullanıldığında saç ayrımlarında oluşan boşlukları, yaşlanmadan süregelen saç kaybını ve şekillendirme yöntemlerinden kaynaklanan saç dökülmelerini de telafi etmeyi vaat eden teknoloji, kuru veya nemli saça uygulanabiliyor.

Nem aşılayın. Saçlarınızı sık yıkayanlardansanız, daha seyrek bir yıkama ritüeli edinmelisiniz. “Her gün yıkamak, saçı doğal yağlarından arındırdığı için saç derisini kurutup pul pul dökülmelere sebep olabilir” diyor Dr. Allouche ve güçlü formülüyle saçı köklerinden nemlendiren serumlara başvurmanızı tavsiye ediyor. İçeriğinde besleyici peptitlerin yanı sıra zeytinlerden elde edilen seramidler de barındıran Virtue’ya ait Topical Scalp Treatment, güzellik evreninde saç sağlığını bilimsel mertebeye taşıyan en yeni ürün. Mikrobiyom teknolojisiyle geliştirilen ve cilt bakımının yıldızı hiyalüronik asidi merkezine yerleştiren Dr. Barbara Sturm Scalp Serum ise gece yatmadan önce uygulanması önerilen, saç bakım ritüellerinin olmazsa olmazlarından. 

Yağdan arındırın. Sık yıkama ritüellerinin zararları bir yana, saçı çok seyrek yıkamanın da dezavantajları var. Zira yoğun kaşıntı ve kepek gibi sorunların kaynağı düşünüldüğü üzere kuruluk değil; bilakis, cilt ve saç derisinin fazlasıyla yağlı olması. New York merkezli trikolojist Perry James, “Saç derisinin cildin bir uzantısı olduğunu unutmayın” diyor ve ekliyor: “Saç derisinde yoğun kaşıntı ve saçların hacim alamayıp deriye yapışması, kıl diplerinde yağ salgılayan seboreik bezlerin aşırı aktif olduğuna işaret eder.” Bu gibi durumlarda saç derisini yağdan arındırmanızı öneren uzmanın favorisi, hindistancevizi, şeker ve probiyotiklerle formüle edilen Quai Scalp & Body Scrub. Özellikle inatçı kepek ve hassasiyet yaratan egzama sorunları için başvurabileceğiniz bir diğer alternatif ise Sachajuan’ın Ocean Silk teknolojisiyle tasarladığı ve egzama tedavisinde kullanılan klimbazol ile güçlendirdiği Scalp Scrub ürünü. Bu tür topikal ürünlere cevap vermeyen sorunlar için önce bir trikolojiste başvurmanızı öneren James, “Son çare olarak mutlaka jinekoloğunuza danışın” diyor. “Zira saç derisindeki problemler hormon seviyelerindeki dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir.”

 

22-03/30/naturaltech-purifying-shampoo-500-tl-davines.jpeg

 

Naturaltech Purifying Shampoo 500 TL DAVINES

22-03/30/scalp-serum-1020-tl-dr-barbara-sturm.jpeg

 

Scalp Serum 1020 TL DR BARBARA STURM

22-03/30/scalp-scrub-230-tl-sachajuan.jpeg

Scalp Scrub 230 TL SACHAJUAN

22-03/30/topical-scalp-treatment-445-tl-virtue.jpeg

Topical Scalp Treatment 445 TL VIRTUE

22-03/30/glopro-scalp-attachment-450-tl-beautybio.jpeg

GloPRO Scalp Attachment 450 TL BEAUTYBIO

 

ETİKETLER: KÖK BİLİMİ , SAÇ BAKIMI