26 Nisan 2017

Kızıl ve Ötesi: Ateşli ve Güçlü Tavırlı Saç Rengi

YAZI: VALERİE DAYAN

kızıl saç

Fotoğraf: Sofia Sanchez and Maura

Teni bembeyaz ve hafif de çilli olduğundan, doğuştan kızıl olduğuna emin olduğum Fransız aksesuar tasarımcısı Amélie Pichard, saç rengini övdüğümde küçük bir kahkaha atıyor ve beklemediğim bir cevap veriyor: “Ben aslında kızıl değilim! Kendi saçlarım sarının koyu bir tonu. Saçlarımı çok fazla değiştirdim; 14’te platin sarısı yaptığımda annem hepsini kökünden kesmek istemişti. Oysa benim tek isteğim Pamela Anderson’a benzemekti.” Ancak saç tanrıları gerekeni yaptı ve Pichard, onun için yaratılmış olduğunu düşündüğü saç rengine 16 yaşında kavuştu. “Yıllardır saçlarımı kızıla boyatıyorum. Ton tercihlerimse moduma göre ateş kırmızısı ya da Venedik kızılı denilen daha sarımtırak bir renk. Sarı saçla daha yaşlı, esmerken ise fazla ciddi gözüküyorum. Kızıl saçlarım hem daha tatlı, hem de daha güçlü gözüküyor,” diyor ve ekliyor, ”Sana bir şey söyleyeyim mi? Bence kızıl saçlar erkeklerin de gizliden gizliye tercihi ve hatta fantezisi.”

kızıl saç

Emma Roberts, Fotoğraf: Getty Images Turkey

Kızıl saçlar gerçekten karşı cinsin tercihi mi, bilinmez ancak emin olduğum bir şey var, o da geçtiğimiz aylarda popülaritesi hızla yükselen bu saç renginin güçlü bir feminen tavırla kesinlikle bir ilgisi olduğu. Çünkü bence ünlü moda editörü Lynn Yaeger, kreatif direktör Grace Coddington, ikonikleşen kabarık saçları ile tasarımcı Sonia Rykiel, geçtiğimiz ay en iyi kadın oyuncu Oscar’ını alan Emma Stone, saçlarını yakın zamanda boyatan genç oyuncu Emma Roberts ve Gucci modeli Polina Oganicheva’nın da kızıl saçlı olması bir tesadüf değil. Özellikle de bu saç rengine zaafı olduğu bilinen ünlü tasarımcı Tom Ford’un Isla Fisher, Ellie Bamber, Amy Adams ve Julianne Moore’dan oluşan küçük bir “kızıl ordusu” olduğunu da göz önüne alırsak.

kızıl saç

Ellie Bamber, Fotoğraf: Getty Images Turkey

Moda ve eğlence sektörlerinin kızıl saçlı isimlerinin ortak noktaları ise sadece başarılı ve güçlü kadınlar olmaları değil, aynı zamanda ten renklerinin süt beyaza yakın oluşu. Balmain Paris Hair Couture saç tasarımcısı Nuri Şekerci özellikle porselen beyazı tenlilerin ateş kızılı tonu için doğru aday olduğunu söylüyor. Buğday olanlar içinse bakır tonları daha iyi bir tercih. Şekerci, son yıllarda soğuk tonların daha çok tercih edilmesinden sonra kızılın yükselişi için çok doğru bir zaman olduğunun altını çiziyor, ancak değişime hazır olanları önceden uyarıyor, “Kızıl tonların en büyük sıkıntısı boyanın çok kısa bir sürede saçtan akması. Bu nedenle ortalama iki haftada bir kuaföre uğramak gerekebilir.” Boya için bu kadar sık kuaföre gitme fikri çok da pratik olmadığından, Şekerci’ye göre iyi bir boya koruyucu şampuan ve bakım kremine yatırım yapılması gerekli. Yazları ise deniz, havuz ve güneşten bir iki ton açılacak rengi korumak için UVA ve UVB filtreli bir saç ürünü kullanmak şart. Peki sonradan kızıl olmak isteyen herkes için bu mümkün mü? Şekerci’ye göre hayır: “Kusursuz bir renk yakalamak isteyenler için boya öncesinde saç bazının açık bir ton olması gerekir. Bu yüzden koyu tonlarda boyanmış veya fazla işlemden yıpranmış saçların kızıla dönmesi zor, hatta belki de imkansızdır.” Sonradan kızıl olmaya karar verenler için yapılacaklar şeyler listesinin hem biraz komplike, hem de uzun olduğu aşikar. Ancak kimse doğadaki en ateşli saç rengine sahip olmanın kolay olduğunu söylemedi!

ETİKETLER: SAÇ , KIZIL