07 Nisan 2022

Göster Kendini

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Kadının gücüne güç katan bob kesime bir şans vermenin zamanı şimdi.

22-02/25/goster-kendini2.png

Parlak, net, keskin, disiplinli, güçlü. Geçmişten bugüne ifade ettiği mesajlarla popülerliğini pek de yitirmeyen bob, yani küt kesim, kış sezonunun en popüler trendleri arasında. HBO yapımı Succession’da CEO unvanına oynayan Siobhan “Shiv” Roy’un yeni saç modelini hatırlayın. Aynı boyda kesilen, jilet gibi keskin uçlara sahip bob saçlarla karşımıza çıkan karakter, kariyer hedefleri doğrultusunda imaj yenilemiş, güzellik dünyasına olduğu kadar popüler kültüre de ilham vermişti. Netflix’in kara komedisi I Care a Lot filminde başrolü üstlenen Rosamund Pike’tan Kaia Gerber’e ve Emily Ratajkowski’ye kesimi benimseyen birçok yıldız olsa da, trendin zirve yapmasının ardındaki itici güç, Shiv’in otorite ve kıdem mesajı veren yeni saç modeli oldu.

22-02/25/goster-kendini5.png

 

Ünlülerin saç tasarımcısı Luke Hershenson, uzun saçların havai bir tavır sergilediğini, küt kesiminse başlı başına bir güç göstergesi olduğunu söylüyor: “Daha sert, güçlü ve kendinden emin bir karakteri var. Bu modeli benimsemek için içgüdüsel bir özgüven gerek, insanları ciddiye alınmaya, saygıya davet eden bir stil.” Victoria Beckham, Dua Lipa ve Keira Knightley’nin saçlarından sorumlu uzmana göre bob modelin sırrı, katsız kesim. “Uçların tek boyda kesilmesi, büyük bir değişim yaratıyor. Bunun yanı sıra küt kesimin boyu, mutlaka yüz şekline göre ayarlanmalı. Elmacık kemikleri, çene şekli gibi unsurları göz önünde bulunduran, tamamen kişinin karakteristik özelliklerini pekiştiren bir model yaratmak önemli.” Kaia Berger’inki gibi saçların ortadan ayrılarak tamamen eşit kesildiği square bob modeli örneğin, ultra modern ve keskin hatlara sahip. Saçın ön kısmının enseden uzun bırakıldığı a bob ise geçmişten bugüne stil ikonu Victoria Beckham’la özdeşleşen, katlı ve katsız da kesilebilen bir başka alternatif. Ancak kontrolle özdeşleşen bu kesimin kâküllü, daha dağınık ve alabildiğine özgür versiyonları da var. Dalgalı bırakıldığında ultra parizyen titreşimler yayan Taylor LaShae’nin imza görünümü, ilham veren sıra dışı örneklerden.

22-02/25/goster-kendini4.png

Denemek için ihtiyacınız olanlar mı? Shiv Roy’unki gibi ehlileştirilmiş bir stil için işe Aveda Nutriplenish Leave-in Conditioner gibi saçı yağlandırmadan yumuşatan, elektriklenmeyi önleyen bir ürünle başlayın. İkinci etapta, profesyonel sonuçlar veren şekillendiricilerden yardım alın. Dyson Corrale, örneğin, saçları ısı hasarı vermeyen şekle sokan bir alternatif. LaShae’ninkine benzer bol hacimli bir görünümse istediğiniz, Bumble & Bumble Surf Spray türü deniz tuzuyla formüle edilen bir mist kullanın. Şekillendirme aşamasında saçlarınızın uçlarını hafifçe kıvırarak fönleyin ve saçı Ashley Joy Orta Tutuşlu Saç Spreyi gibi keratinlerle formüle edilen bir spreyle sabitleyin.

ETİKETLER: SAÇ , SAÇ KESİMİ , POWER BOB