16 Kasım 2019

Dyson Global Marka Elçileri Matthew Collins ve Peter Thomsen ile Buluştuk

RÖPORTAJ: ZEYNEP GÜR

Dyson Kişisel Bakım Kategorisi Marka Elçileri Matthew Collins ve Peter Thomsen ile en güncel saç trendleri üzerine konuştuk. 

dyson

Matthew Collins, Dyson Kişisel Bakım Kategorisi Marka Elçisi

 

Biraz hikayenizi dinleyebilir miyiz?

Saça olan ilgim 12 yaşındayken ortaya çıktı fakat kuaför olmak hiçbir zaman planlarım arasında değildi. Fakat annemin üniversitede bana söylediği "Bir kadının hayatını saçıyla değiştirebilirsin" sözü, kuaförlüğü ciddi bir meslek olarak düşünmeme sebep oldu diyebilirim. Daha sonra Toronto'da birkaç kuaför salonu açtım fakat beni daha farklı şeylerin beklediğini biliyordum. 

 

Kristen Stewart, Cindy Crawford, Gigi Hadid ve Hailey Baldwin gibi ünlülerin saç stilistliğini yapmak nasıl bir duygu biraz anlatır mısınız? 

Şunu açıkça söyleyebilirim ki isimler ne kadar büyükse, size geri dönüşü o kadar iyi oluyor. Evet, başta Los Angeles'a taşınmadan önce tereddütlerim vardı. Fakat bu isimlerle bir araya geldikçe tüm tereddütlerim zamanla yok oldu. Toronto'dayken günde 18 farklı kadının saçını yapardım; şimdi o sayı 2'ye düştü. Artık geriye kalan o 2 kişiyle gerçekten yakın bağlar kuruyoruz ve bu da aradaki farkı kapatmaya yetiyor fazlasıyla.

 

Profesyonel bir saç stilisti olarak kendi saçınızla ilgili yaşadığınız en büyük problem nedir?

Bundan 10 yıl önce saçlarımı uzatma kararı almıştım ve görüyorum ki verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Çünkü kadınları daha iyi anlıyorum ve onlarla empati kurabiliyorum. Saçlarımın yıpranmasına sebep olacak cihazlar kullanmamaya özen gösteriyorum. İşte bu sırada Dyson Supersonic devreye giriyor. 

 

Dyson Kişisel Bakım Kategorisi Marka Elçisi olarak sizin favori Dyson ürününüz hangisi? 

Benim için kesinlikle Supersonic. Ünlülerin kırmızı halı görünümünü sadece taşıdıkları değil, saçları da tamamlıyor. Kırmızı halı fotoğrafları çekilmeye başlamadan önce yaklaşık 2 saatlik bir boşluk oluyor, o sırada saçın sabit kalması ve elektriklenmemesi için de Dyson Supersonic'ten başkasını düşünemiyorum. 

dyson 

Sonbahar denince ilk akla gelen elektriklenmeye meyilli saçlar. Vogue.com okurlarına bu problemle ilgili vereceğiniz ipuçları neler?

Saç elektriklenmesi hasarlı saçta daha çok ortaya çıkan bir sonuç. Supersonic ve Airwrap'i bu kadar seviyor olmamın nedenlerinden biri de bu; her ikisinde de ısı kontrolü özelliği mevcut. Dyson öyle bir teknoloji geliştirdi ki, saçınızı yakmadan onu istediğiniz her şekle sokabilirsiniz. Tabii bunların dışında doğru saç serumlarını kullanmak da çok önemli. 

  

Peki gelecek sezon favori saç stiliniz hangisi?

Şu sıralar 60'lara gönderme yapan içeri dönük yarım at kuyrukları oldukça popüler. Dyson AirWrap de bu retro saç stilini uygulamak için birebir.

dyson

Peter Thomsen, Dyson Kişisel Bakım Kategorisi Marka Elçisi

 

Bize biraz Dyson maceranızdan bahseder misiniz?

Kuaförlüğü hiçbir zaman kariyer olarak düşünmedim. Her şey tamamen spontane ve doğal gelişti diyebilirim. 70'lerde doğmak nasıldır bilirsiniz; kafanızı nereye çevirseniz yere kadar uzanan saçlar, haliyle ben de bu akıma adapte olanlardan biriydim. Elimden saç fırçam eksik olmazdı. Zamanla bu stabil ilgi profesyonel bir eğilime dönüştü ve Dyson'la böyle tanıştım. 

 

Dyson Kişisel Bakım Kategorisi Marka Elçisi olarak sizin favori Dyson ürününüz hangisi?  

Airwrap favorim. Saçlarınızı ister kıvırcık yapın, ister düzleştirin, isterseniz de kurutun. Saça aşırı ısı olmadan şekil vermek için Coanda etkisinden yararlanıyor. Henüz farkında değiliz fakat saçı asıl yıpratan 'boya' değil, kontrolsüz ısıdır ve Airwrap'le saçınıza zarar vermeden istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

  

Peki sizce en ikonik saç kesimi hangi döneme ait?

Bu soruya net bir cevap vermek çok zor. 60'lı yılların o kısa ve dağınık saç kesimleri, 70'lerin bol katlı ve hareketli shag modelleri, 80'lerde Brooke Shields'ın o kocaman ve hacimli saçları... Fakat Dyson o kadar çok alternatif geliştirdi ki, günümüzde dönemsel değil de bireysel dokular revaçta. 

 

Vogue.com okurlarına Dyson ürünleriyle ilgili ne gibi ipuçları verirsiniz?

Şunu söyleyebilirim ki Dyson ürünleriyle bir kere tanıştıktan sonra sonra saç bakımı ritüelleriniz daha keyifli bir hal alıyor. Acele etmenize gerek yok; kontrol tamamen sizde. 

ETİKETLER: DYSON , SAÇ STİLİSTİ , 70'LER SAÇI , 2019 SAÇ TRENDİ , MATTHEW COLLİNS , PETER THOMSEN