EN VOGUE
EN VOGUE

19 Şubat 2013

Oscar'ın tarihçesi

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından ilk kez 1929'da Los Angeles'ta dağıtılmaya başlayan Oscar Ödülü, dünyanın bilinen en eski sinema ödülü olma özelliğini taşıyor.

İlk yıllar
Oyuncular ve sinema emekçilerinden oluşan yaklaşık 6.000 üyeye sahip Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin kuruluş amacı, sinema sanatının gelişimine katkı sağlamak. Mayıs 1927’de sinema dünyasının ünlü isimlerinden oluşan 36 kişilik bir grupla çalışmalarına başlayan organizasyonun ilk başkanı ise Douglas Fairbanks.
Fairbanks'in ardından Frank Capra, Bette Davis, Jean Hersholt, George Stevens, Robert E. Wise, Karl Malden, Arthur Hiller and Robert Rehme gibi isimler başkanlık koltuğuna oturdu. Akademi’nin şu andaki başkanı olan Tom Sherak ise 2009’dan beri bu koltukta.

İlk kriterler
Oscar’ın dağıtıldığı ilk yıllarda bir filmin ödüle aday olabilmesi için ödülün verileceği yıldan bir önceki yıl 31 Temmuz’a kadar Los Angeles’ta vizyona girmiş olması gerekiyordu. Fakat daha sonra aday olan filmlere 17 aylık bir süre tanındı.
Ödüllerin dağıtım seremonisi 1999 yılından beri Pazar geceleri yapılıyor. Günümüzde bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, Los Angeles sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması, bu gösterimin de en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

Günümüzde Akademi
Bugün Akademi’ye iki şekilde üye olunabiliyor. Oscar adaylığı kazanacak kadar iyi olmak veya Akademi tarafından davet edilmek. Bugün Akademi’de görev alan üyelerin birçoğu bu ikinci gruba dahil. Akademi’ye üye olduktan sonra bu unvan ömür boyu devam ediyor. Bu yüzden üyelerin yaş aralığı oldukça geniş.

Meşhur heykelciğin hikayesi
‘Akademi Heykelciği’, ‘Altın Ödül’ gibi isimlerle de anılan Oscar heykelciğinin hikayesi 1928 yılına dayanıyor. MGM’nin baş sanat direktörü Cedric Gibbons tarafından tasarlanan heykelcik, bir film makarasının üzerinde elinde kılıç taşıyan bir şövalye aslında. Şövalyenin üzerinde durduğu makaranın beş tekerlek parmağı; aktörler, yazarlar, yönetmenler, yapımcılar ve teknik ekip olmak üzere Akademi’nin kollarını temsil ediyor.
Heykelciğin Oscar ismini alması hakkındaki en bilinen hikaye ise şöyle:
Akademi’nin kütüphanecisi ve eski yöneticisi Margaret Herrick, o zamanlar Akademi heykeli diye isimlendirilen ödüle bakarken, heykelin Oscar Amcası’na ne kadar benzediğini söyler. O sırada Herrick’in yakınlarında bulunan bir gazeteci bunu duyar ve “Oscar” ağızdan ağza dolaşır. 1934 yılında düzenlenen 6’ncı Oscar Ödülleri’nde, Hollywood yazarı Sidney Skolsky, Katharine Hepburn’ün en iyi aktris ödülünü kazandığını anlattığı yazısında “Oscar Amca” tabirini kullanır ve söz böylece lügata girer. Akademi’nin “Oscar” sözünü resmi biçimde kullanmaya başlaması ise 1939’u bulur.

ETİKETLER: OSCAR , OSCAR 2013