METROPOL
METROPOL

04 Ocak 2021

İngiliz Vogue'un Kapak Yıldızı Dua Lipa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YAZI: VOGUE

Dua Lipa

İngiliz Vogue, Dua Lipa sayesinde 2021 yılında disko günlerini anarak giriş yapıyor. 25 yaşındaki yıldız Giorgio Armani tasarımıyla Şubat 2021 kapağında Linda Evangelista’nın 1980’ler ve 90’lardaki halini andıran bir görünümle karşımıza çıkıyor. Emma Summerton imzası taşıyan çekimin moda editörlüğünü ise İngiliz Vogue’un konuk moda direktörü Kate Phelan gerçekleştirdi. Bu özel kareler yazar ve gazeteci Yomi Adegoke’un Zoom üstünden gerçekleştirdiği bir röportajla tamamlanıyor.

Erkek arkadaşı Anwar Hadid ile sosyal medya kurallarına uymak için gösterdikleri çabadan kendi moda markası ile müzik sektörünün cinsiyet ayrımcılığına birçok farklı konunun ele alındığı röportaj ile kendisi hakkında öğrendiklerimizi sekiz maddede sizler için bir araya getirdik.

1. Büyük ses getiren Future Nostalgia albümü hazırlıkları esnasında Lipa içindeki, hiç bilmediği bir şeytanla tanışmış.

“Mutlu şarkıların nedense hep kalitesiz olduğuna dair bir inancım vardı. Bu albümü hazırlarken bu inancımla savaşmaya karar verdim. Çünkü mutluydum, mutlu olmayı hakkediyordum. Kendi özgünlüğümden ödün verdiğimi düşünmeden mutluluğa dair yazmak istedim. Biri ya da bir şey için ağlamıyor olmamı kafama takmamalıydım.”

2. Erkek arkadaşı Anwar Hadid ile Instagram’da paylaşım yapmaktan çekinmiyor. Üstelik bunu sosyal medya kurallarını yıkmadan kendine has bir şekilde gerçekleştiriyor.

“Birlikte çok güzel anılarımız var, beraber farklı deneyimler yaşıyoruz. Bunların bazılarını da Instagram’da paylaşmaktan çekinmiyoruz. Hatta paylaşırken eğleniyoruz. Ama bu yaşadığımız her şeyi paylaşıyoruz anlamına gelmiyor, özelimiz genellikle bize saklı kalıyor. Hayatımızı takipçilerimizin görmesini istediğimiz kadar gösteriyoruz.”

3. Konu en yakınları olduğu zaman gerçekçiliğini hep koruyor.

“İşim, hayatım değil. Etrafımdaki insanların, en yakınlarımın işimle bir bağlantısı yok. Onlarla ayrı bir hayatım var. Daha gerçekçi…”

Dua Lipa

4. Bir kadın olarak müzik sektöründe onu çeşitli zorlukların beklediğini biliyor.

“Sırf kadın olduğunuz için kendinizi bir birey olarak kabul ettirmek daha zor oluyor."

5. Dua Lipa ailesi 1992 yılında Kosova’dan Londra’ya taşındıktan üç yıl sonra dünyaya geldi, bu da onun mültecilere olan bakış açısını etkiliyor.

“İnsanlar zorunda kalmadıkça genellikle ülkelerini terk etmezler. Asıl tercihleri her zaman ailelerinin, evlerinin, kendilerine özgü dili konuştukları, kendi kültürlerine sahip oldukları yerde olmaktır. Ancak ailelerini korumak, onlara daha iyi bir hayat vermek için bazen göç etmeleri gerekir.”

6. Kendi moda markasını yaratmak gelecek planları arasında.

“Şu anda tüm odağım müzikte. Ama ileride ilgi alanlarımı genişleterek farklı bir şeyler yapmak istiyorum. Bebek adımlarla kendi moda markamı yaratmak da yakın gelecekteki planlarım arasında. Acele etmiyorum, yavaş yavaş…”

7. Bir profesyonel olarak tükenmişlik sendromu onun için pek de uzak bir kelime değil.

“Kusursuz bir dünyada sürekli “dinlenmeliyim” diyerek kendimizi birilerine kanıtlamak zorunda kalmazdık. Ancak içinde bulunduğumuz dünya ne yazık ki kusursuz değil.”

8. İradenizi koruduğunuz sürece her zaman bir çıkış yolu olduğuna inanıyor.

“İnatçı biriyim. Bir şeyi yapabildiğimi göstermek isterim.” 

İngiliz Vogue'un Şubat 2021 sayısında yayınlanan röportajın tamamı için tıklayın.

ETİKETLER: DUA LİPA , İNGİLİZ VOGUE , RÖPORTAJ , FUTURE NOSTALGİA